Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդունել է ԵԽ-ի Եվրոպայի պահպանողականներ և ռեֆորմիստներ խմբի պատվիրակությանը 10/31/2013 18:55 | ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի Եվրոպայի պահպանողականներ և ռեֆորմիստներ խմբի արտաքին հարաբերությունների համակարգող Չարլզ Թանոքին և Եվրոնեստ խորհրդարանական վեհաժողովի փոխնախագահ Ռիշարդ Չարնեցկուն: Ինչպես տեղեկացնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը, Նախագահի հյուրընկալած պատվիրակության կազմում եղել են նաև խմբի մի շարք այլ անդամներ:
Ընդգծելով, որ եվրոպական մերձեցումը եղել և շարունակում է մնալ Հայաստանի քաղաքական օրակարգի կարևորագույն բաղկացուցիչը, Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ մեր երկիրը վճռական է շարունակելու լայնածավալ ինստիտուցիոնալ բարեփոխումները՝ ի նպաստ Հայաստանի և հայ ժողովրդի: Նախագահի խոսքով, եվրոպական արժեհամակարգին դավանող Հայաստանը պետության կառուցման և զարգացման ճանապարհին առաջնորդվում է հենց այդ չափանիշներով:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները կարևորել են Եվրամիության հետ Հայաստանի անցած տարիների ձեռքբերված համագործակցության մակարդակի պահպանումն ու հետագա զարգացումը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի արտաքին քաղաքականության եվրոպական օրակարգին վերաբերող հարցեր, անդրադարձ է եղել տարածաշրջանային խնդիրներին, ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացին:

Серж Саргсян и представители Европарламента подчеркнули важность дальнейшего развития сотрудничества Армении с Евросоюзом 10/31/2013   21:33  |  Лента новостей
Президент Серж Саргсян сегодня принял координатора по внешним отношениям группы консерваторов и реформистов Европы Европейского парламента Чарльза Теннока и вице-председателя ассамблеи Евронест Ришарда Чарнецки. В составе принятой Президентом делегации был также ряд других членов группы.
Подчеркнув, что сближение с Европой было и остается важнейшей составляющей политической повестки дня Армении, Серж Саргсян отметил, что наша страна решительно настроена в деле продолжения широкомасштабных институциональных реформ на благо Армении и армянского народа. По словам Президента, исповедующая европейские ценности Армения на пути построения и развития государства руководствуется именно этими принципами.
Собеседники отметили важность сохранения достигнутого в течение прошедших лет уровня сотрудничества Армении с Евросоюзом и и дальнейшего развития.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, относящиеся к европейской повестке дня внешней политики Армении, стороны коснулись региональных проблем, процесса мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта.