ՄԻՊ-ը հարկատուների վրա ամսական 2,5 մլն դրամ կարժենա 10/31/2013 11:15 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը և իր փոքր աշխատակազմով` վարորդով, մամուլի քարտուղարով, հարկատուների վրա ամսական 2,5 մլն դրամ, տարեկան` 31 մլն դրամ է արժենում: Այս մասին Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների այսօրվա համատեղ նիստում` 2014թ. պետական բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ, հայտնեց ՄԻՊ Կարեն Անդրեասյանը:
Պաշտոնատար անձանց աշխատավարձերի նախատեսվող բարձրացման արդյունքում օրենքով փորձ է արվում 0,5-ով իջեցնել ՄԻՊ-ի հաստիքի գործակիցը: Մինչդեռ նա պետք է ստանար նույնքան, ինչ Սահմանադրական դատարանի նախագահը: Իջեցման արդյունքում Կ.Անդրեասյանի աշխատավարձը մյուս բարձր պաշտոնյաների համեմատ շատ քիչ կբարձրանա: Այս առումով ՄԻՊ-ը կոչ արեց պատգամավորներին պաշտպանել իր իրավունքները, իսկ ինքը կզբաղվի Հայաստանի մյուս 2,5-3 մլն քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանությամբ:
Բյուջետային ֆինանսավորման հետ կապված ՄԻՊ-ին անհանգստացնող հաջորդ խնդիրը կապված է մարզային 6 գրասենյակներից միայն 3-ի համար գումարներ նախատեսելու հետ: Գումարներ նախատեսված չեն նաև ՄԻՊ աշխատակազմի արագ արձագանքման խմբի ֆինանսավորման համար: Հաշվի առնելով, որ ՄԻՊ-ը հրաժարվել է դրամաշնորհներից` անկախությունը պաշտպանելու համար, ուստի գործառույթները լիարժեք իրականացնելու համար անհրաժեշտ է առնվազն 31 մլն դրամի լրացուցիչ բյուջետային ֆինանսավորում:, որից առաջնահերթը արագ արձագանքման խմբի ծախսերն են` 10 մլն դրամ:
ՄԻՊ-ի գրասենյակի ֆինանսավորման համար այս տարի հայտավորված է եղել 244 մլն դրամ, կառավարությունը նախատեսել է 213 մլն դրամ, բայց Կ.Անդրեասյանը դեռևս հույսը չի կորցնում:

Омбудсмен Армении обойдется в месяц налогоплательщикам страны в 2.5 млн. драмов 10/31/2013   11:33  |  Актуальная тема
Защитник прав человека РА вместе со своим маленьким коллективом, включая водителя, пресс-секретаря, обходится в месяц налогоплательщикам в 2.5 млн. драмов, а в год – в 31 млн. драмов. Об этом в ходе обсуждения госбюджета на 2014г. на заседании постоянных комиссий НС сообщил омбудсмен Армении Карен Андреасян.
В результате предстоящего повышения заработных плат должностным лицам в соответствии с законом предпринимается попытка по сокращению штата омбудсмена на 0.5 коэффициента, в то время как он должен был получить ровно столько же, сколько получает председатель Конституционного суда РА. В результате сокращения зарплата Карена Андреасяна вырастет незначительно по сравнению с окладом других чиновников. В этой связи омбудсмен призвал депутатов защитить его права, а он, в свою очередь, займется защитой прав остальных 2.5-3 млн. жителей Армении.
Что же касается бюджетного финансирования, то следующая волнующая омбудсмена проблема связана с тем, что только для 3 из 6 областных офисов предусмотрены средства. Эти суммы не предназначаются для финансирования деятельности группы оперативного реагирования Защитника прав человека. С учетом того, что омбудсмен отказался от грантов в пользу своей независимости, для полноценного выполнения функций необходимо дополнительное финансирование за счет средств госбюджета как минимум в размере 31 млн. драмов. Приоритетными, по словам К. Андреасяна, являются финансирование в размере 10 млн. драмов затрат на содержание группы оперативного реагирования омбудсмена.
Для финансирования офиса омбудсмена в этом году заявлено 244 млн. драмов. Правительство же предусмотрело 213 млн. драмов, однако К. Андреасян все еще не теряет надежды.