Կառավարությունը հետաձգում է ծրագրերը` գումարների բացակայության պատճառով 10/30/2013   11:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
2013թ. 3-րդ եռամսյակն արդեն շուրջ 1 ամիս է ավարտվել է, բայց կառավարությունում նոր են միայն հիշել, որ այդ ժամանակահատվածում նախատեսված ծրագիր ունեին կատարելու:
Բանն այն է, որ 2010թ.  ընդունված որոշման համաձայն` այս տարվա 3-րդ եռամսյակում պետք է մեկնարկեր «հիվանդանոցային բուժօգնության որակի գնահատման համակարգի ներդրման և կայացման համար անհրաժեշտ քանակով առաջատար մասնագետների վերապատրաստման» ծրագիրը:
Այն նախատեսվում էր իրականացնել USAID HS-STAR ծրագրի ֆինանսավորմամբ: Ամերիկյան նշված ծրագիրը, սակայն, ներկայում դադարեցված է: Այդ պատճառով էլ կառավարությունում որոշել են առողջապահության բնագավառի բարեփոխման ծրագիրի այս բաղադրիչը հետաձգել շուրջ 3 տարով, մինչև որ անհրաժեշտ գումարներ գտնվեն:
Իսկ հատուկ որակավորմամբ մասնագետների վերապատրաստումը կառավարությունը կհետաձգի, ըստ ամենայնի, մինչև 2016 թվականի 4-րդ եռամսյակ:

Правительство Армении вынуждено отложить реализацию ряда программ ввиду отсутствия денег 10/30/2013 12:01 | Лента новостей
Третий квартал 2013г. уже месяц, как завершился, однако в Правительстве Армении только сейчас вспомнили о том, что у них была предусмотрена программа для реализации в вышеупомянутый период.
Дело в том, что в соответствии с принятым в 2010г. решением в третьем квартале текущего года должна была стартовать программа “по переподготовке необходимого количества ведущих специалистов для внедрения и становления системы оценки качества медицинской помощи в больницах”.
Программу планировалось реализовать посредством финансирования программы USAID HS-STAR. Данная американская программа, однако, в настоящее время приостановлена. По этой причине в Правительстве было принято решение отложить на три года эту составляющую программы реформирования сферы здравоохранения до появления необходимой суммы.
Переподготовку специалистов особой квалификации Правительство отложит, по всей видимости, до 4 квартала 2016 г.