Լյուքս Ստեփանյանին մահացու հրազենային վնասվածք հասցրած Դավիթ Խաչատրյանը չի ընդունում իրեն առաջադրված մեղադրանքը 10/29/2013   11:47  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Մայիսի 15-ին Նոյեմբերյանի զորամասում շարքային Լյուքս Ստեփանյանին մահացու հրազենային վնասվածք հասցրած Դավիթ Խաչատրյանը չի ընդունում իրեն առաջադրված մեղադրանքը: Այդ մասին «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Դավիթ Խաչատրյանի պաշտպան Երեմ Սարգսյանը` հավելելով, որ իր պաշտպանյալը պնդում է, որ ինքը Լյուքս Ստեփանյանին սպանելու միտում չի ունեցել:
Փաստաբանը տեղեկացրեց նաև, որ իրենց են տրամադրվել գործի նյութերը և որ  ներկայումս դրանց ծանոթանալու փուլում են, իսկ իրենց տեսակետն ու դիրքորոշումը կհայտնեն միայն ծանոթանալուց հետո, քանի որ հնարավոր է միջնորդություններ լինեն:
Հիշեցնենք, որ թիվ N զորամասի 1-ին պահակախմբի մուտքի դիտորդ, նույն զորամասի ԿՍ-19 ժամկետային զինծառայող, շարքային Դավիթ Խաչատրյանը վիճաբանության մեջ է մտել պահակախմբում ընդգրկված ԿՍ-19 ՀԴՆ-ի ժամկետային զինծառայող, շարքային Լյուքս Իշխանի Ստեփանյանի հետ, որի ժամանակ շարքային Դ.Ռ.Խաչատրյանն իրեն ամրակցված ԱԿՄ տեսակի ինքնաձիգից կրակել է շարքային Լ.Ի.Ստեփանյանի ուղղությամբ, որի արդյունքում վերջինս գլխի շրջանում ստացած հրազենային վնասվածքից տեղում մահացել է, իսկ նույն ՀԴՆ-ի ժամկետային զինծառայող, շարքային Հրաչյա Վաղինակի Սարգսյանը գլխի շրջանում ստացել է հրազենային վնասվածք և տեղափոխվել Նոյեմբերյանի քաղաքային հիվանդանոց:
Փաստի առթիվ 15.05.2013թ. ՀՀ ՊՆ ՔԾ 6-րդ կայազորային քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քր. օր-ի 104 հոդ-ի 2-րդ մասի 6-րդ կետով (սպանությունը՝ շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով):

Давид Хачатрян отвергает предъявленное ему обвинение в гибели своего сослуживца Люкса Степаняна 10/29/2013   12:08  |  Актуальная тема
Давид Хачатрян, нанесший смертельное огнестрельное ранение военнослужащему Люксу Степаняну в воинской части Ноемберяна 15 мая с.г., отвергает предъявленное ему обвинение. Об этом в беседе с корреспондентом “Фактинфо” заявил адвокат Ерем Саргсян. Он, в частности, отметил, что его подзащитный настаивает на том, что не имел умысла убивать Люкса Степаняна.
Адвокат также сообщил, что им предоставили материала дела для ознакомления. Свою позицию они выразят только после ознакомления, поскольку вполне возможно, что они обратятся с ходатайством.
15.05.2013г. в районе 15.30 наблюдатель первой сторожевой группы N-ской воинской части, солдат-срочник КС-19 той же воинской части, рядовой Давид Хачатрян ввязался в ссору с солдатом срочной службы Люксом Степаняном, в ходе которой рядовой Д. Хачатрян открыл огонь из закрепленного к нему автомата“ АКМ”, вследствие чего состоящий в составе сторожевой группы, рядовой Люкс Ишханович Степанян от полученного огнестрельного ранения в голову скончался на месте, а солдат срочной службы той же воинской части Грачья Вагинакович Саргсян получил огнестрельное ранение в голову. Последний был госпитализирован в городскую больницу Ноемберяна.
По данному факту 15.05.2013г. в 6-ой гарнизонной следственной службе МО Армении по данному факту было возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного п.6 ч.2 ст. 104 УК РА(убийство, совершенное способом опасным для жизни многих людей).