Բնապահպան. «Սևանը վերածվում է ձկնաբուծարանի» 10/28/2013   13:04  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Սևանը էկոհամակարգից վերածվում է ձկնաբուծարանի»,- նման մտավախություն «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեց Հայաստանում ՄԱԿ-ի կլիմայի փոփոխության կոնվենցիայի ներկայացուցիչ Արամ Գաբրիելյանը:
Հիշեցնենք` Սևանա լճի մակարդակի իջեցումը, կենսապաշարների գերօգտագործումը և դրանց կանոնավոր մոնիթորիրնգի բացակայությունը տարիներ շարունակ նպաստել են լճի կենսաբազմազանության փոփոխմանն ու ձկան պաշարների կտրուկ անկմանը:
Տարիներ շարունակ լճում անհետացել են իշխանի ենթատեսակներն ու սիգը: 2010թ. արդեն Հայաստանի Կարմիր գրքում են գրանցվել Սևանի իշխանը, կողակն ու բեղլուն:
Սևանի էկոհամակարգի պահպանման և վերականգնման բնագավառում պետական մակարդակով խրախուսվում է մասնավորապես լճում բնական և արհեստական եղանակներով էնդեմիկ ձկնատեսակների ավելացումը:
Ի դեպ, այս ծրագիրը ներառված է նաև 2014թ. բյուջեի տարեկան ծրագրերի շարքում:
Մեր հարցին, թե ի՞նչ միջոցառումների արդյունքում է հնարավոր լինելու լճի գրեթե անհետացած ձկնատեսակների վերականգնումը, և ինչպե՞ս են պետական կառույցներն իրականացնելու այդ նպատակը, Հայաստանում ՄԱԿ-ի կլիմայի փոփոխության կոնվենցիայի ներկայացուցիչ Արամ Գաբրիելյանը բավական ուշագրավ մեկնաբանություն տվեց. «Նախատեսվում է լճի տարածքը ցանցերով պատել և այդ ցանցերի մեջ ձկնաբուծություն զարգացնել: Այսինքն ցանց են դնում, որ ձուկը չգնա եւ այդ ցանցի մեջ աճի, զարգանա»,- ասաց Արամ Գաբրիելյանը:
«Լիճը դարձնում ենք ձկնաբուծարան, և դա ներկայացնում ենք որպես էկոլոգիական միջոցառում, որ, իբր, դա կնպաստի Սևանում ձկան պաշարների վերականգնմանը»,- նշեց մեր զրուցակիցը, հավելելով.ՙգաղափարը դա է. Սևանը էկոհամակարգից վերածվում է ձկնաբուծարանի»:

Эколог: “Севан из экосистемы превращается в рыборазводню” 10/28/2013   13:34  |  Лента новостей
“Севан из экосистемы превращается в рыборазводню”, - подобное беспокойство в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” выразил представитель Фокусной группы Армении Рамочной конвенции ООН по изменению климата Арам Габриелян.
Напомним, что снижение уровня озера Севан, сверхиспользовнаие биоресурсов и отсутствие регулярного мониторинга на протяжении многих лет привели к изменению биологического многообразия и резкому понижению рыбных запасов.
За эти годы исчезли подвиды ишхана и сига. Уже с 2010г. в Красную книгу были занесены севанские ишхан, храмуля и усач.
В сфере охраны и восстановления экосистемы Севана на государственном уровне поощряется, в частности, увеличение естественным и искусственным способами эндемических видов рыб.
Эта программа включена в ряд ежегодных программ бюджета на 2014г. На вопрос корреспондента относительно мероприятий, в результате которых можно будет восстановить почти исчезнувшие виды рыб и способов, какими государственные структуры собираются реализовать эту цель, представитель Фокусной группы Армении Рамочной конвенции ООН по изменению климата Арам Габриелян дал весьма примечательный комментарий: “Планируется оградить территорию озера сеткой и развивать в этих сетях рыбоводство, то есть устанавливаются сетки, чтобы рыба не уплыла, дабы она росла и развивалась в сети”, - заявил Арам Габриелян.
“Озеро превращают в рыборазводню и представляют это как экологическое мероприятие, которое, якобы, будет способствовать восстановлению запасов рыбы в озере Севан”, - отметил А. Габриелян.