Նախագահը ներկա է գտնվել «Երևան շոու-2013» ոսկերչական միջազգային ցուցահանդեսի բացման արարողությանը 10/28/2013   14:35  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և տիկին Ռիտա Սարգսյանն այսօր Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում ներկա են գտնվել «Երևան շոու-2013» ոսկերչական միջազգային ցուցահանդեսի բացման արարողությանը: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Միջոցառումը տեղի է ունեցել ՀՀ կառավարության որոշմամբ ամրագրված մասնագիտական տոնին՝ Ոսկերչի ազգային օրվան հաջորդող օրը:
Արդեն ավանդական դարձած ցուցահանդեսին այս տարի ևս մասնակցել են ոսկերչական իրերի և ժամացույցների արտադրության աշխարհահռչակ ընկերություններ, ոսկերիչներ, ոսկերչական զարդերի մատակարարներ ինչպես Հայաստանից, այնպես էլ աշխարհի ավելի քան երկու տասնյակ երկրներից։ Ցուցահանդեսին մասնակցելու համար տարբեր երկրներից Հայաստան է ժամանել նաև շուրջ հարյուր քառասուն գնորդ, ինչը, կազմակերպիչների հավաստմամբ, լավ հնարավորություն է ընձեռում տեղական ընկերություններին՝ սպառման նոր շուկաներ գտնելու համար:
Հանրապետության Նախագահը շրջել է ցուցահանդեսի տաղավարներով, դիտել հայրենական և արտերկրյա հարյուր քսանհինգ ընկերությունների կողմից ներկայացված ոսկերչական իրերը, ոսկերչական արտադրության սարքավորումներն ու գործիքները, շրջայցի ընթացքում ցուցահանդեսի մասնակիցների հետ զրուցել ոլորտի խնդիրների և զարգացման հետագա ծրագրերի մասին։
Ցուցահանդեսի շրջանակներում անցկացվելիք միջոցառումների վերաբերյալ Սերժ Սարգսյանին ներկայացրել են, որ նախատեսված է անցկացնել «Ոսկերչական ճյուղի արդի վիճակը. խնդիրներ և հեռանկարներ» խորագրով համաժողովը, որի ընթացքում «Հայ ոսկերիչների համաշխարհային միության» (AJA) նախագահ Գագիկ Գևորգյանը կներկայացնի միության՝ Երևանում ոսկերչական ազատ տնտեսական գոտու ստեղծման նախագիծը: Համաժողովում կներկայացվի նաև «Հայ ոսկերիչների համաշխարհային միության» նորաստեղծ հետազոտական Հայ ոսկերիչների հիմնադրամը:

Президент Армении присутствовал на открытии международной ювелирной выставки “Yerevan Show-2013” 10/28/2013   16:21  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян с супругой Ритой Саргсян присутствовали сегодня на церемонии открытия международной ювелирной выставки “Yerevan Show-2013” в спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна. Как сообщает пресс-служба главы государства, мероприятие состоялось на следующий день после учрежденного решением Правительства РА профессионального праздника – Национального дня ювелира.
И в этом году в ставшей уже традиционной выставке приняли участие всемирно известные компании по производству ювелирных изделий и часов, ювелиры, поставщики ювелирных украшений как из Армении, так и из более, чем 20 стран мира. Для участия в выставке в Армению из разных стран прибыли около ста сорока покупателей, что, по заверению организаторов, дает местным компаниям хорошую возможность для нахождения новых рынков сбыта.
Президент Армении обошел стенды выставки, осмотрел представленные ста двадцатью пятью отечественными и зарубежными компаниями ювелирные изделия, оборудования и инструменты по производству ювелирных изделий, обсудил с участниками выставки проблемы и дальнейшие планы развития.
Что же касается предстоящих в рамках выставки мероприятий, то Сержу Саргсяну поведали, что планируется провести конференцию на тему “Современное состояние ювелирной отрасли: проблемы и перспективы”, в ходе которой президент Всемирной ассоциации армянских ювелиров (AJA) Гагик Геворкян представит проект по созданию в Ереване ювелирной свободной экономической зоны. На конференции также будет презентован новый исследовательский фонд Всемирной ассоциации армянских ювелиров – “Фонд армянских ювелиров”.