Դաղստանում ոստիկանությունը պայթեցրել է ահաբեկիչների՝ պայթուցիկներ պատրաստելու արհեստանոցը 10/26/2013   16:16  |  Միջազգային լրահոս
Դաղստանում ՆԳՆ-ն և Անվտանգության դաշնային բյուրոն  վերացրել են այն արհեստանոցը, որտեղ ահաբեկիչները պատրաստելիս են եղել պայթուցիկներ և մահապարտների «գոտիներ»: Ոստիկանությունը բոլոր պայթուցիկները պայթեցրել է տեղում. Արհեսատնոցի շենքը փլվել է:
Ազգային հակաահաբեկչական կոմիտեին հղում անելով՝ ИТАР-ТАСС գործակալությունը հաղորդում է, որ այս օպերացիայի շնորհիվ ահաբեկչության մի ողջ շարք է կանխվել:
Ստուգումներն սկսվել են հոկտեմբերի 25-ին երկու գրոհայինների լիկվիդացումից հետո: Դաղստանի Հասավյուրտովսկի շրջանի Վինսովխոզնի գյուղում իրավապահները հայտնաբերել էին երեք ինքնաշեն ռումբ, մեքենաների չորս  համարանիշներ, էքստրեմիստական գրականություն, կանացի կեղծամներ և մահապարտների՝ թվով  տասը «գոտիներ»:

В Дагестане подорвали мастерскую по изготовлению взрывчатки и поясов “смертников” 10/26/2013 16:40 | Международные новости
В Дагестане ликвидирована мастерская по изготовлению взрывных устройств и поясов "смертников". Об этом ИТАР-ТАСС сообщили в Информационном центре Национального антитеррористического комитета.
"В ходе оперативно-розыскных мероприятий была получена информация о нахождении в одном из домов на окраине Хасавюрта мастерской, в которой нейтрализованные накануне бандиты готовили самодельные взрывные устройства", - передает агентство со ссылкой на представителя НАК.
По его словам при осмотре дома сотрудники МВД и ФСБ обнаружили три самодельных взрывных устройства, десять заготовок для поясов "смертников", три разгрузки, четыре комплекта автономеров.
"В помещениях была обнаружена и литература экстремистского характера и парики, которые могли быть использованы для изменения внешности и скрытного перемещения в целях совершения терактов", - пишет в ИТАР-ТАСС со ссылкой на НАК.