Ագրարային համալսարանում կաշառք ստանալու պատրվակով խարդախության փորձը՝ դատարանում 10/26/2013   11:11  |  Քրեական խրոնիկոն
Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի՝  2013թ. հեռակա  ուսուցման ընդունող հանձնաժողովի պատասխանատու քարտուղար Արամ  Մուրադյանին առաջադրված մեղադրանքի համաձայն՝  նա ծրագրել է դիմորդ Երանուհի Բադալյանի վստահությունը չարաշահելու միջոցով  ընդունելության հարցը լուծելու համար կաշառք ստանալու պատրվակով, նրանից ստանալ խոշոր չափերով գումար և հափշտակել այն:
Ըստ «Դատալեքս» տեղեկատվական համակարգում տեղադրված համառոտ մեղադրական եզրակացության՝ դիմորդի սեփական ուժերով ընդունվելու դեպքում` մեղադրյալը դա պետք է ներկայացներ որպես իր միջամտության արդյունք, իսկ հակառակ դեպքում` պատճառաբանելով, որ չի ստացվել, վերադարձնել գումարը: Մեղադրյալն, ըստ մեղադրական եզրակացության, որևէ լիազորություններ և հնարավորություններ չի ունեցել՝ դիմորդի կողմից հանձնվող քննությունների դրական գնահատականներ ապահովելու և ընդունելության հարցում օգնելու համար: Նա ծրագրել է  վերը նկարագրվածը՝ նախապես տեղեկանալով, որ  դիմորդը վճարունակ է, ծնողներն ու եղբայրը բնակվում ու աշխատում են Գերմանիայում:
Արամ Մուրադյանին  մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-178-րդ հոդվածի երկրորդ մասի երկրորդ կետով՝ խոշոր չափերով  խարդախության փորձ, և  34-178-րդ հոդվածի երկրորդ մասի 5-րդ կետով՝  կաշառք ստանալու պատրվակով խարդախության փորձ: Նրա նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Գործը մակագրվել է Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Արշակ  Վարդանյանին:

Преподаватель Национального аграрного университета Армении предстанет перед судом за попытку мошенничества 10/26/2013 12:07 | Криминальная хроника
Согласно предъявленному ответственному секретарю приемной комиссии по заочному обучению Национального аграрного университета Армении Араму Мурадяну обвинению, он запланировал путем злоупотребления доверием абитуриентки Ерануи Бадалян под предлогом получения взятки за зачисление ее в вуз, заполучить от нее крупную сумму денег и расхитить ее.
Согласно опубликованному информационной системой “Даталекс” краткому тексту обвинительного заключения, в случае поступления абитуриентки в вуз, обвиняемый должен был представить это как результат его вмешательства, а в противном случае вернуть сумму ей, мотивировав тем, что замысел не удалось претворить в жизнь. Обвиняемый, согласно обвинительному заключению, не обладал какими бы то ни было полномочиями или возможностями, дабы гарантировать абитуриентке получение положительных оценок и помочь ей в вопросе поступления в вуз. Он планировал вышеописанное, заведомо узнав о том, что абитуриентка платежеспособна: ее родители и брат живут и работают в Германии.
Араму Мурадяну предъявлено обвинение по п. 2 ч. 2 ст. 34-178 УК РА (“попытка мошенничества в особо крупном размере”) и п. 5 ч. 2 ст. 34-178(“попытка мошенничества, совершенная под предлогом получения взятки”). В отношении него избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
Дело будет рассматриваться в суде общей юрисдикции ереванских административных районов Кентрон и Норк-Мараш под председательством судьи Аршака Варданяна.