Գնդապետ Վոլոդյա Ավետիսյանին նոր մեղադրանք է առաջադրվել 10/24/2013   14:19  |  Քրեական խրոնիկոն
Քննչական մարմինը, հասկանալով, որ պահեստազորի գնդապետ Վոլոդյա Ավետիսյանին առաջադրված հոդվածով չի կարող պահել կալանքի տակ, օրեր առաջ նոր մեղադրանք է առաջադրել՝ խարդախություն կատարելու փորձի վերաբերյալ: Այդ մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Վ. Ավետիսյանի փաստաբան Արա Զաքարյանը:
Փաստաբանը նշում է, որ արդեն մեկ ամիս է ինչ Վ.Ավետիսյանին կալանավորել են, բացի մեղադրանք առաջադրելուց` ոչ մի քննչական գործողություն չի կատարվե:Այնինչ քննչական մարմինը պետք է անհապաղ կատարեր առերեսում այն բոլոր մարդկանց հետ, ովքեր Վ.Ավետիսյանի դեմ ցուցմունք են տվել:
Արա Զաքարյանը նշում է նաև, որ առաջին ատյանի դատարանը սանկցիա կիրառելու որոշման հիմքում դրել է այն,  որ Վ. Ավետիսյանին առաջադրված մեղադրանքը հիմք է տալիս ասելու, որ նա ազատության մեջ գտնվելու դեպքում կարող է կատարել հանցագործություն և խոչընդոտել քննությանը:
Համաներման ակտի հետ կապված էլ փաստաբանը նշում է, որ վարույթն իրականացնող մարմինը պարտավոր է գնդապետին կալանքից ազատ արձակել, ինչը ևս անտեսվել է:  Վերաքննիչ դատարանի պատճառաբանությամբ էլ համաներումը պետք է կիրառի վարույթն իրականացնող մարմինը, այսինքն՝ քննիչը:
Ըստ փաստաբանի՝ քննչական մարմինը, գիտակցելով, որ միայն մեկ մեղադրանքի պայմաններում համաներումը կիրառելի է, ձևականորեն առաջադրել է մեկ այլ մեղադրանք, որպեսզի ցույց տա, որ համաներման ակտի համաձայն՝ այս դեպքում, համաներումը կարող է կիրառել միայն դատարանը:
Փաստաբանը չի բացառում, որ օրեր անց քննչական մարմինը հայտարարի, որ այն անձինք ովքեր Վոլոդյա Ավետիսյանի դեմ ցուցմունք են տվել և նրանց ցուցմունքների հիման վրա է Ավետիսյանը ձերբակալվել և կալանավորվել, ՀՀ-ից բացակայում են:

Полковнику запаса Володе Аветисяну предъявили новое обвинение 10/24/2013   14:56  |  Криминальная хроника
“Следственный орган, осознав, что не сможет по предъявленной полковнику запаса Володе Аветисяна статье удерживать его под стражей, недавно выдвинул против него новое обвинение по факту совершения попытки мошенничества”,- заявил в ходе встречи с журналистами адвокат В. Аветисяна Ара Закарян.
Адвокат отмечает, что уже месяц, как В. Аветисян находится под стражей. Помимо предъявления обвинения не проводилось каких-либо следственных действий. Между тем следственный орган должен был незамедлительно инициировать очную ставку со всеми теми лицами, которые свидетельствовали против В. Аветисяна.
Ара Закарян также отмечает, что суд первой инстанции положил в основу применения санкции то, что обвинение, предъявленное В. Аветисяну, служит основанием для утверждения, что в случае его пребывания на свободе он может совершить преступление и препятствовать следствию.
Что касается акта амнистии, то, по словам адвоката, орган, осуществляющий производство по делу, обязан освободить полковника из-под стражи, что, впрочем, тоже было проигнорировано. Апелляционный суд мотивирует сей факт тем, что амнистию должен применить орган, осуществляющий производство, то есть следователь.
По мнению адвоката, следственный орган, осознавая, что в условиях наличия одного обвинения амнистия применима, предъявила формально еще одно обвинение, дабы продемонстрировать, что в соответствии с актом амнистии в данном случае применить амнистию может только суд.
Адвокат не исключает, что спустя несколько дней следственный орган объявит о том, что те лица, которые дали против полковника показания, на основании которых Володя Аветисян был арестован и заключен под стражу, находятся за пределами Армении.