ԱԺ առաջնային հարցերից է ՎՊ նախագահի նշանակումը 10/24/2013 11:31 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Այսօր կավարտվի Ազգային ժողովի հերթական քառօրյա նիստերի աշխատանքը: Մինչև աշնանային նստաշրջանի ավարտը մնացած երկու քառօրյաներում խորհրդարանականներին լարված աշխատանք է սպասվում: Նախ՝ պետք է քննարկվեն ու ընդունվեն 2014թ.-ի պետական բյուջեի և վերջիվիս կատարումն ապահովող մի շարք օրենքների նախագծեր:
Առաջնային հարցերի թվում է նաև ՀՀ վերահսկիչ պալատի նախագահի ընտրությունը: ՎՊ ներկայիս նախագահ Իշխան Զաքարյանը ԱԺ-ի կողմից նշանակվել է 2007թ.-ի նոյեմբերի 5-ին՝ լիազորությունների 6 տարի ժամկետով: Հատևաբար՝ նոյեմբերի 5-ին լրանում է նրա պաշտոնավարման ժամկետը:
Եթե պետբյուջեի հարցում կա որոշակիություն, նախագիծն արդեն խորհրդարանում է, և դրա նախնական քննարկումները ԱԺ մշտական հանձնաժողովների նիստերում կմեկնարկեն առաջիկա երկուշաբթի և կանցկացվեն ըստ հաստատված ժամանակացույցի, ապա ՎՊ նախագահի թեկնածուի հարցում առայժմ հստակություն չկա:
Սահմանադրության 83.4-րդ հոդվածի համաձայն, Վերահսկիչ պալատի նախագահը նշանակվում է Հանրապետության Նախագահի առաջարկությամբ՝ Ազգային ժողովի կողմից` վեց տարի ժամկետով։ ՎՊ-ի նախագահ կարող է նշանակվել պատգամավորին ներկայացվող պահանջներին համապատասխանող անձը: Նույն անձը չի կարող ավելի քան երկու անգամ անընդմեջ նշանակվել Վերահսկիչ պալատի նախագահ:
ՎՊ նախագահի պաշտոնում նշանակում կատարելու համար առաջարկվում է մեկ թեկնածու:
Ըստ ԱԺ կանոնակարգ-օրենքի, Ազգային ժողովի կողմից պաշտոնում նշանակման մասին որոշումներն ընդունվում են գաղտնի քվեարկությամբ:

Срок полномочий председателя Контрольной палаты Армении близится к концу 10/24/2013 12:04 | Актуальная тема
Сегодня завершится работа очередных четырехдневных заседаний Национального Собрания. В оставшиеся до окончания осенней сессии две “четырехдневки” парламентариев ожидает напряженная работа. Во-первых, предстоит обсудить и принять проект госбюджета на 2014г. и обеспечивающий его выполнение ряд законопроектов.
На повестке заседаний также избрание председателя Контрольной палаты Армении. Действующий глава КП Ишхан Закарян был назначен Национальным Собранием 5 ноября 2007г. сроком на шесть лет. Следовательно, 5 ноября истекает срок его полномочий.
В соответствии с ст. 83.4 председатель Контрольной палаты назначается Национальным Собранием по предложению президента РА сроком на 6 лет. Главой КП может быть назначено лицо, соответствующее представляемым депутату требованиям. Одно и то же лицо не может назначаться на эту должность более чем на два срока подряд.
Для назначения на пост председателя Контрольной палаты Армении предлагается одна кандидатура.
Согласно закону о регламенте НС, решения о назначении на пост принимаются парламентом страны по итогам тайного голосования.