Սուրիկ Խաչատրյանը ներկայացավ դատարան ու հեռացավ 10/24/2013 13:25 | Վարչական իրավունք
ՀՀ Սյունիքի նախկին մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանը ներկայացավ դատարան, հայտնեց իր անձնագրային տվյալները և հավաստեց, որ Մարտին Զիլֆուղարյանն իր կողմից լիազորվել է որպես իր ներկայացուցիչ: Նա գործում առկա անձնագրի պատճենների համարների տարբերությունը պատճառաբանեց նրանով, որ փոխել է անձնագիրը:
Մարտին Զիլֆուղարյանը միջնորդեց հայցադիմումում նշված հայցվորի անունը Սուրեն Խաչատրյանի փոխարեն համարել Սուրիկ Խաչատրյան:
Պատասխանող Սամվել Հարությունյանի ներկայացուցիչ Մուշեղ Շուշանյանը հայտարարեց, որ հայցադիմումը դատարանի վարույթ է ընդունվել օրենքով սահմանված պահանջների խախտմամբ՝ դրանում չի նշված հայցվորի հայրանունը, չհաշված այն հանգամանքը, որ հայցվորը Սուրեն Խաչատրյանն է, իսկ նրա ներկայացուցիչ Մարտին Զիլֆուղարյանին լիազորած անձը՝ Սուրիկ Խաչատրյանը:Ըստ ներկայացուցչի` վերոհիշյալը բավարար էր հայցադիմումը վերադարձնելու մասին որոշում կայացնելու համար:
Երևանի Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ դատավոր Անի Մխիթարյանի նախագահությամբ, որոշում ընդունեց ոչ պատշաճ փաստաթուղթը պատշաճ փաստաթղթով փոխարինելու մասին: Անճշտությունների պարզաբանումից հետո Ս.Խաչատրյանը հեռացավ դատարանից՝ վերստին լիազորելով իր ներկայացուցչին ներկայացնել իր շահերը:
Հիշեցնենք, որ հայցվորը վիճարկում է 2013թ. հունիսի 12-ին «Առավոտ» օրաթերթում հրապարակված «Կրակել է իրենից հղի սիրուհու վրա և սպանել չծնված երեխային» վերտառությամբ հոդվածում տեղ գտած սպանության, ծանր մարմնական վնասվածքներ հասցնելու մասին հատվածները, որոնք, ըստ հայցվոր կողմի, զրպարտություն են: Հայցվորը պահանջում է իրեն պատճառված վնասի փոխհատուցում՝ 1,5 մլն դրամ չափով:

Экс-губернатор Сюникской области С. Хачатрян явился в суд по своему иску против бывшего мэра Гориса 10/24/2013   14:21  |  Административное право
Экс-губернатор Сюникской области С. Хачатрян явился в суд. Он сообщил свои паспортные данные и заверил, что Мартин Зильфугарян наделен полномочиями представлять его интересы. Он объяснил разницу номеров в копии паспорта тем, что сменил паспорт.
Мартин Зильфугарян ходатайствовал перед судом счесть именем истца вместо указанного в исковом заявлении Сурена Хачатрян имя Сурик Хачатрян.
Ответчик – представитель Самвела Арутюняна Мушег Шушанян заявил, что исковое заявление было принято к производству суда с нарушением установленных законом требований: в нем не указаны отчество истца, не считая того обстоятельства, что истцом является Сурен Хачатрян, а выдавшее доверенность его представителю Мартину Зильфугаряну лицо - Сурик Хачатрян. По мнению представителя, вышеупомянутое является достаточным основанием для вынесения решения о возвращении искового заявления.
В ереванском суде общей юрисдикции административных районов Ачапняк и Давиташен под председательством судьи Ани Мхитарян было вынесено решение о замене ненадлежащего документа надлежащим документом. После прояснения неточностей С. Хачатрян покинул зал суда, вновь наделив своего представителя полномочиями представлять его интересы в суде.
Напомним, экс-губернатор Сюника оспаривает опубликованные в газете “Аравот” 12 июня 2013г. под заголовком: “Выстрелил в свою беременную любовницу и убил нерожденного ребенка" сведения о совершении убийства и причинении тяжких телесных повреждений, которые, по мнению истца, клевета. Истец требует за причиненный ему ущерб компенсацию в размере полутора млн. драмов.