Վահե Ղուկասյանը ևս 2 ամիս կմնա կալանքի տակ 10/23/2013 20:15 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշմամբ, այսօր ևս երկու ամսով երկարացվել է Գյումրիի նախկին քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի եղբորորդու՝ Վահե Ղուկասյանի կալանավորման ժամկետը:Ինչպես «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեց մեղադրյալի պաշտպան Հայկ Ալումյանը, այս որոշումն անպայման բողոքարկվելու է Վերաքննիչ դատարան:
Նշենք, որ արդեն երրորդ անգամ է երկարացվում Վահե Ղուկասյանի կալանավորման ժամկետը՝ նա ձերբակալվել է ապրիլի 24-ին, կալանավորվել ապրիլի 27-ին: Նրան մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ սպանություն, 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ սպանության փորձ և 235-րդ հոդվածի առաջին մասով՝ ապօրինի զենք կրելը:
Վահե Ղուկասյանն որպես մեղադրյալ է ներգրավվել, այսպես կոչված՝ Գյումրիի կրակոցների գործով: Մեղադրյալն ու իր պաշտպանը որդեգրել են անհրաժեշտ պաշտպանության մարտավարությունը :
Հիշեցնենք, ըստ ոստիկանության հաղորդագրության, ապրիլի 23-ին, ժամը 13.00-ի սահմաններում, Գյումրիի բժշկական կենտրոնից ոստիկանության Գյումրիի բաժնում ահազանգ է ստացվել, որ Գյումրի քաղաքի Շիրակացի 54բ շենքի մոտից հրազենային վնասվածքներով իրենց մոտ են տեղափոխվել Հարություն Խաչատրյանը և Արտյոմ Կարապետյանը: Վերջինս հիվանդանոցում մահացել է: Նրանք Գյումրիում առավել հայտնի են համապատասխանաբար՝ «Քավոր Հարութ» և «Շեկո» մականուններով և համարվում են ԱԺ պատգամավոր Մարտուն Գրիգորյանի շրջապատի մարդիկ։

Обвиняемый по делу “о перестрелке в Гюмри” Ваге Гукасян останется под стражей еще на два месяца 10/24/2013 08:53 | Актуальная тема
Решением суда общей юрисдикции Ширакской области Армении срок содержания под стражей Ваге Гукасяна - племянника экс-мэра Гюмри Вардана Гукасяна продлен еще на два месяца. Как сообщил корреспонденту ИА “ФактИнфо” адвокат Айк Алумян, данное решение обязательно будет обжаловано в апелляционном порядке.
Отметим, что уже во второй раз Ваге Гукасяну продлевают срок содержания под стражей. В. Гукасян был арестован 24 апреля сего года. Он обвиняется в совершении деяний, предусмотренных ч.1 ст. 104 УК РА – “убийство”, ч.2 ст. 34-104 – “попытка убийства” и ч.1ст. 235 – “незаконное ношение оружия”.
Ваге Гукасян проходит в качестве обвиняемого в так называемом деле “о перестрелке в Гюмри”. Обвиняемый и его адвокат придерживаются тактики необходимой обороны.
Кроме Ваге Гукасяна, в рамках этого уголовного дела по подозрению в незаконном хранении оружия был арестован несовершеннолетний сын Арутюна Хачатряна(Крестного Арута) Геворг Хачатрян 1995 года рождения.