Կառավարությունը որոշեց բացել Հայաստանի երկինքը 10/23/2013 12:38 | ԼՐԱՀՈՍ
Հիշեցնենք, միակ ազգային փոխադրող համարվող «Արմավիայի» սնանկացումից հետո կառավարությունն անհրաժեշտ համարեց մշակել ավիացիայի ոլորտի զարգացման նոր մոտեցումներ:
Այդ նպատակով հուլիսի 18-ին կառավարությունում, վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի մասնակցությամբ, ստորագրվեց համաձայնագիր Հայաստանի Ազգային մրցունակության հիմնադրամի, McKinsey & Company ընկերության և կառավարության միջև՝ մեր երկրում մրցունակ և շարունակական օդային փոխադրումների ապահովման ծրագրի մշակման շուրջ:
Հուլիսի 22-ից արդեն հայ և ամերիկացի մասնագետները սկսեցին իրենց աշխատանքը: Եվ ահա, ամիսներ անց, այսօր կառավարությունն ի վերջո ընդունեց և հրապարակեց ներկայացված ծրագիրը:
Ինչպես գրված է ծրագրի նախաբանում. «Արդյունքում բացահայտվել է, որ Բաց երկնքի քաղաքականությունը կունենա ամենամեծ դրական ազդեցությունը տնտեսության, աշխատատեղերի ստեղծման, ուղևորների քանակի աճի և ավիափոխադրումների սակագնի իջեցման վրա»:
Ծրագրի իրականացման արդյունքում ակնկալվում է, որ ներկա իրավիճակի համեմատ մոտակա 3–4 տարիների ընթացքում 0.3-0.4 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի չափով կաճի ՀՆԱ-ի ցուցանիշը, կբացվեն 18 000 մինչև 23 000 նոր աշխատատեղեր օդագնացության և զբոսաշրջության ոլորտներում, 20-25%-ով կաճի ուղևորների քանակ և շուրջ 10%-ով կնվազեն տոմսերի գները, ընդ որում որոշ ուղղություններով սպասվում է գների առավել մեծ նվազում` պայմանավորված մրցակցության ավելացմամբ:
Ինչ վերաբերում է տեղական փոխադրող ունենալու խնդրին, ապա ծրագրի հեղինակներն այս հարցի շուրջ հետևյալ դիտարկումն են անում. «Տեղական փոխադրողի ևս մեկ սնանկացումից խուսափելու համար անհրաժեշտ է ներդնել արտոնագրման արդար և թափանցիկ գործընթաց. արդյունքում շահագործման արտոնագրեր պետք է տրամադրվեն միայն կենսունակ փոխադրողներին, որը կնպաստի տեղական փոխադրողների անվտանգ, հուսալի և կայուն զարգացմամբ աշխատանքին»:
Այդ նպատակով հստակ սահմանվել են այն չափորոշիչները, որոնց հիման վրա տեղական ընկերությունները կկարողական արտոնագիր ստանալ:
Եվ այսպես. հավակնորդի առանցքային աշխատակազմը պետք է ունենա գործարարության և մասնագիտական բավարար փորձ, ծառայության մատուցման վերաբերյալ վստահելի առաջարկներ (օրինակ` երթուղիների ցանցի, հաճախականությունների, սակագների, թռիչքի ժամանակ ուղևորներին առաջարկվող ապրանքների, բաշխման ուղիների համադրության), ինչպես նաևտեղեկատվություն համապատասխան ինքնաթիռների և ցամաքային ենթակառուցվածքների վերաբերյալ, բավարար սկզբնական կապիտալացում՝ ծածկելու առաջին 3 ամիսների սկզբնական գործարկման ծախսերը: «Օրինակ՝ 5 օդանավով (A320) ավիաընկերության համար սա կպահանջի մոտ 15-20 միլիոն ԱՄՆ դոլարի չափով մեկնարկային կապիտալ և գործունեության առաջին 3 ամիսների համար մոտ 30-45 միլիոն ԱՄՆ դոլարի չափով երաշխիքներ»,- ասված է ծրագրում: Բացի այդ կարևոր պայման է համարվելու նաև սեփականատերերի կամ կառավարիչների կողմից անվտանգության խախտումներ և սպառողների նկատմամբ խաբեություններ նախկինում թույլ տված չլինելու հանգամանքը:
Ինչևէ, ծրագրի հեղինակները վստահեցնում են, որ Բաց երկնքի քաղաքականության առաջին արդյունքները տեսանելի կդառնան միայն 1-2 տարուց:

Правительство Армении заявило о переходе к политике “открытого неба” 10/23/2013   13:05  |  Лента новостей
Правительство Армении сегодня утвердило программу, направленную на развитие сферы авиации.
Напомним, после банкротства единственного национального авиаперевозчика “Армавиа” Правительство сочло необходимым разработать новые подходы по развитию сферы авиации.
С этой целью 18 июля в Правительстве при участии премьер-министра Тиграна Саркисяна было подписано соглашение между Фондом национальной конкурентоспособности, компанией McKinsey & Company и Правительством РА о разработке программы для обеспечения в нашей стране конкурентных и непрерывных воздушных авиаперевозок.
С 22 июля армянские и американские специалисты приступили к своей работе, по итогам которой планировалось также проведение тендера на предмет отбора трех авиакомпаний. И вот спустя несколько месяцев кабмин сегодня, в конце концов, обнародовал представленную программу.
Как отмечается в предисловии программы: “В итоге было выявлено, что политика “открытого неба” возымеет самое позитивное воздействие на экономику, приведет к созданию рабочих мест, росту числа пассажиров и снижению тарифа на авиаперевозки”.
В ходе реализации программы планируется, что по сравнению с нынешней ситуацией в ближайшие 3-4 года показатель ВВП вырастет на 03.-04 миллиарда долларов США: это повлечет за собой открытие в сфере авиации и туризма от 18 тыс. до 23 тыс. рабочих мест, рост количества пассажиров примерно на 20-25% и снижение цен на авиабилеты примерно на 10%, что вызвано повышением уровня конкурентоспособности.
Что касается существования в стране национального авиаперевозчика, то, по мнению авторов программы, во избежание еще одного банкротства необходимо внедрить справедливый и прозрачный порядок лицензирования: в итоге лицензия на право эксплуатации должна предоставляться только жизнеспособным авиакомпаниям.
С этой целью четко установлены те критерии, на основании которых местные авиакомпании смогут получить лицензию.
Таким образом, ключевой аппарат претендента должен обладать достаточным предпринимательским опытом и профессионализмом, представлять надежные предложения по предоставлению услуг(например, предложения касательно сети маршрутов, частот, тарифов, товаров, предлагаемых пассажирам во время полета, и т.д.). Кроме того, важным условием будет считаться отсутствие ранее допущенных владельцем или управляющим нарушений правил безопасности и фактов обмана потребителей.
Авторы программы заверяют, что первые результаты политики “открытого неба” станут видны только по прошествии 1-2 лет.