Ակտիվիստները կհրապարակեն տրանսպորտի սակագնի իրենց հաշվարկը 10/22/2013 14:28 | ԼՐԱՀՈՍ
«Վճարում ենք 100 դրամ» շարժումը հոկտեմբերի 23-ին` ժամը 18.30-ին, Երևան, Թումանյան 11ա, բնակարան 3 հասցեում գումարելու է հանրային տրանսպորտի ոլորտն ուսումնասիրող անկախ փորձագետների խմբի բաց քննարկում: Այս մասին հայտարարությունը տաղդրված է խմբի ֆեյսբուքյան էջին:
Նշենք, որ ուղեվարձի թանկացման դեմ պայքարող ակտիվիստները մտադիր են տրանսպորտի սակագնի սեփակա հաշվարկը կատարել, քանի որ համաձայն չեն քաղաքապետարանի կազմած հանձնաժողովի կատարած հաշվարկի և նեկայացրած հաշվարկային արժեքի հետ:
Հիշեցնենք, սեպտեմբերի 24-ին քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի նախաձեռնությամբ ստեղծվեց ուղեվարձի թանկացման հարցով հանձնաժողովը, որն արդեն հոկտեմբերի 16-ին ներկայացրեց տրանսպորտի սակագնի նախնական հաշվարկները։ Դրանց համաձայն, ուղեվարձը երևանյան տրանսպորտում նույնիսկ գերազանցում է 150 դրամը կազմելով 153 դրամ:
Նշենք, որ, օրինակ, եթե նախկինում մեկ վարորդի համար աշխատավարձ էր հաշվարկվել 250 000 դրամը: Ապա այս նոր հաշվարկով մեկ ավտոբուսին որոշել են հատկացնել 2 վարորդ, ինչը կրկնակի ավելացրել է այդ ծախսը: Եվ սա այն դեպքում, երբ քաղաքապետարանում էլ հայտարարում են, թե երթուղիներում վարորդների պակաս կա, իսկ աշխատանքի հայտարարություններն անարձագանք են մնում:
Մինչդեռ, ուղեվարձի թանկացման դե բողոքող ակտիվիստները պնդում են, որ ուղեվարձի սակագինը չի գերազանցում 100 դրամը՝ դրամ մեջ հաշվարկելով նաև երթուղիների տերերի շահույթի չափաբաժինը:

В Ереване активисты, протестующие против повышения стоимости проезда, обнародуют свои расчеты транспортных тарифов 10/22/2013 15:56 | Лента новостей
Движение “Платим 100 драмов” созовет в Ереване открытое обсуждение с участием независимых экспертов, изучающих сферу общественного транспорта. Об этом сообщается в информации, опубликованной на странице группы в соцсети Фейсбук.
Отметим, что активисты, протестующие против повышения тарифов на проезд в общественном транспорте, намерены провести свой собственные расчеты, поскольку они не согласны с произведенными сформированной Мэрией Еревана комиссией расчетами и представленной им расчетной стоимостью.
Напомним, что созданная 24 сентября по инициативе мэра столицы Тарона Маркаряна комиссия по вопросам тарифов на проезд во внутригородском транспорте уже 16 октября представила предварительные расчеты стоимости проезда в общественном транспорте. Исходя из этого, плата за проезд в ереванском транспорте превышает 150 драмов, составив 153 драма.
Между тем активисты утверждают, что тариф на проезд не превышает 100 драмов с учетом доли прибыли хозяев маршрутных линий.