Վարդան Սեդրակյանի գործով դատավճիռը բողոքարկվել է 10/22/2013   17:46  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահի նախկին թեկնածու, էպոսագետ Վարդան Սեդրակյանի պաշտպան  Ալեքսանդր Սիրունյանը այսօր Վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել Երևանի Կենտրոն և Նորք - Մարաշ վարչական շրջանների դատարանի սեպտեմբերի 23-ի  դատավճռի դեմ: Վարդան Սեդրակյանը դատավճռով մեղավոր էր  ճանաչվել  ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-34-305-րդ հոդվածով, այն է՝ քաղաքական գործիչ,  ՀՀ նախագահի նախկին թեկնածու, ԱԻՄ նախագահ Պարույր Հայրիկյանի  սպանության փորձը  կազմակերպելու մեջ,  և դատապարտվել ազատազրկման 14 տարի ժամկետով:
Պաշտպան Սիրունյանը ֆեյսբուքում ներկայացրել է հատված վերաքննիչ բողոքից:Ըստ այդմ,«ըստ էության, ընթերցելով դատավճիռը, ստացվում է, որ դատավարության մասնակիցներից ինչ-որ մեկի կամ մի քանիսի մոտ մի բան այն չէ մեղսունակության հետ, որովհետեւ ստացվում է, որ առանց դրդապատճառի, առանց նպատակի, առանց պատշաճ դրդելու (ստիպելու, վարձատրելու...), առանց կազմակերպչական աշխատանքի, առանց գին պայմանավորվելու եւ վճարելու (դիլխոր չէք մնա ասելով) Վ.Սեդրակյանը հանձնարարում է սպանել ոչ ավել-ոչ պակաս Պարույր Հայրիկյանին, հեռու չգնալու համար դա հանձնարարում է իր դիմացի հարևանին (որ բացահայտելը հեշտ լինի), կատարողներին հանձնարարում է Պ.Հայրիկյանին հետևյալ հենց իր՝ Վ.Սեդրակյանի մեքենայով (03-333 պետհամարանիշներով), որ կասկած չլինի, որ դա իր մեքենան է, չհաջողված սպանության իր «հանցակիցներին» չի հեռացնում հանրապետությունից (առնվազն՝ չի պարտակում), որպեսզի իրավապահների աշխատանքը չդժվարացնի, Խ.Պողոսյանին էլ խորհուրդ է տալիս «ՆԱԳԱՆ»-ը եւ փամփուշտները տանել տուն, ապահով պահել, որ գործը հեշտ բացահայտվի...»:

Адвокат Вардана Седракяна подал апелляционную жалобу против приговора своему подзащитному 10/22/2013 18:33 | Лента новостей
Адвокат бывшего кандидата в президенты Армении, эпосоведа Вардана Седракяна Александр Сирунян сегодня подал жалобу в Апелляционный суд против приговора суда первой инстанции столичных административных районов Кентрон и Норк-Мараш от 23 сентября. По приговору суда В. Седракян был признан виновным в совершении деяния, предусмотренного ст. 38-34-305, а именно в организации покушения на политического деятеля, экс-кандидата в президенты РА, председателя ОНС Паруйра Айрикяна и осужден к 14 годам лишения свободы.
Адвокат А. Сирунян на своей странице в соцсети Фейсбук опубликовал выдержку из апелляционной жалобы: “По сути дела, из приговора следует, что у одного или даже нескольких участников судебного процесса что-то не так с вменяемостью, поскольку получается, что без мотива, без цели, без надлежащего побуждения(принуждения, вознаграждения…), без организационной работы, без согласования суммы и ее выплаты В. Седракян поручает убить ни много, ни мало Паруйра Айрикяна. Чтобы далеко не идти он поручает это своему соседу напротив(чтобы легко было уличить), поручает исполнителям проследить за Айрикяном прямо на своей (В. Седракяна) машине(госномер03-333 ), чтобы не осталось сомнения, что это его автомобиль, он не помогает своим “подельникам” - соучастникам неудавшегося убийства покинуть пределы республики(как минимум, не прячет их), дабы не осложнять работу правоохранителям, а Х. Погосяну советует отнести “Наган” и патроны домой, спрятать их хорошенько, чтобы дело можно было легко раскрыть…”