Կստեղծվի Սևանա լճում իշխանի պաշարների վերականգնման և ձկնաբուծության զարգացման հարցերով խորհուրդ 10/21/2013 12:43 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Նախագահը կարգադրություն է ստորագրել Սևանա լճում իշխանի պաշարների վերականգնման և ձկնաբուծության զարգացման հարցերով խորհուրդ ստեղծելու մասին:Ղեկավարվելով Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 55-րդ հոդվածի 6-րդ կետով՝Նախագահը որոշել է.
1. Ստեղծել Սևանա լճում իշխանի պաշարների վերականգնման և ձկնաբուծության զարգացման հարցերով խորհուրդ:
2. Հաստատել Սևանա լճում իշխանի պաշարների վերականգնման և ձկնաբուծության զարգացման հարցերով խորհրդի կազմը` համաձայն 1-ին հավելվածի:
3. Հաստատել Սևանա լճում իշխանի պաշարների վերականգնման և ձկնաբուծության զարգացման հարցերով խորհրդի գործունեության կարգը՝ համաձայն 2-րդ հավելվածի:
4. Սևանա լճում իշխանի պաշարների վերականգնման և ձկնաբուծության զարգացման հարցերով խորհրդին՝ մեկամսյա ժամկետում ամփոփել Սևանա լճի էնդեմիկ ձկնատեսակների (գեղարքունի և ամառային իշխան) պոպուլյացիաների վերականգնման փորձնական ծրագրի արդյունքները, մշակել և Հայաստանի Հանրապետության կառավարության քննարկմանը ներկայացնել Սևանա լճում իշխանի վերականգնման և ձկնաբուծության զարգացման համալիր ծրագրի նախագիծը:

В Армении будет создан Совет по вопросам восстановления запасов форели и развития рыбоводства на озере Севан 10/21/2013   13:18  |  Лента новостей
Президент Армении подписал распоряжение о создании Совета по вопросам восстановления запасов форели на озере Севан и развития рыбоводства. Руководствуясь п. 6 ст. 55 Конституции РА президент постановил:
1.Создать Совет по вопросам восстановления запасов форели и развития рыбоводства на озере Севан .
2.Утвердить в соответствии с приложением №1 состав Совета по вопросам восстановления запасов форели и развития рыбоводства на озере Севан.
3.Утвердить в соответствии с приложением №2 регламент деятельности Совета по вопросам восстановления запасов форели и развития рыбоводства на озере Севан.
4 Поручить Совету по вопросам восстановления запасов форели и развития рыбоводства на озере Севан  в месячный срок подвести итоги пилотной программы по восстановлению популяций эндемических видов рыб озера (гегаркуникской и летней форелей (ишхана)), разработать и представить на обсуждение Правительства РА проект комплексной программы по восстановлению форели и развитию рыбоводства на озере Севан .