Արփինե Հովհաննիսյան. Պաշտոնատար անձինք պետք է իրենց գործառույթներով զբաղվեն, այլ ոչ թե ապատեղեկատվություն տարածեն 10/21/2013   17:10  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Կարծում եմ, որ որոշ պատգամավորներ, պատգամավորի օգնականներ և այլ պաշտոններ զբաղեցնող անձինք պիտի իրենց գործառույթներով զբաղվեն, այլ ոչ թե ապատեղեկատվության աղբյուր ծառայեն լրատվամիջոցների համար»,- «Փաստինֆո»-ի թղթակցին ասաց Ազգային ժողովի ՀՀԿ խմբակցության անդամ, իրավաբանական գիտությունների թեկնածու Արփինե Հովհաննիսյանը՝ արձագանքելով վերջին օրերին շրջանառվող այն տեղեկատվությանը, թե իբր «ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի լայն հովանավորությունը վայելող  Արփինե Հովհաննիսյանի նախաձեռնությամբ ԱԺ-ում կառուցվածքային փոփոխություններ են կատարվել»: Նշվում է նաև, որ իրավաբանական և վերլուծական վարչությունների փոխարեն ստեղծված նոր` փորձաքննության վարչությունը, ըստ լուրերի, պետք է իրականացնի ԱԺ աշխատակազմի աշխատակիցների ատեստավորում:
Ըստ Ա.Հովհաննիսյանի, ինքը Ազգային ժողովի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչության պետի պարզաբանումից հասկացել է, որ իրոք նման փոփոխություններ եղել են: «Ուղղակի անհեթեթ լուրեր են, որ ես որևէ առնչություն ունեմ, որ ես ղեկավարում եմ: Այդպիսի բան չկա: Ես աշխատակազմի հետ ընդհանրապես որևէ առնչություն չունեմ: Դրա համար առանձնապես բարդ չի. կարելի է կարդալ Սահմանադրություն, կարելի է կարդալ ԱԺ աշխատակազմում պետական ծառայության մասին օրենքը»,-ընդգծեց նա:
Ինչ վերաբերում է ատեստավորման հետ կապված խնդրին, ապա պատգամավորը պարզաբանեց, որ վերջերս երկու անգամ եղել է ատեստավորման հանձնաժողովի կազմում, ինչն օրենքով թույլատրելի է, և, հավանաբար, դա պայմանավորված է եղել այն հանգամանքով, որ անցկացվել է իրավաբանական վարչության աշխատակիցների ատեստավորում: «Անկեղծ ասած՝ տեղեկացված չեմ, բայց որքանով որ գիտեմ, պիտի շարունական բնույթ  կրի: Թե ինչ է եղել և ովքեր են ընդգրկված եղել մյուս ատեստավորման հանձնաժողովների կազմում՝ չգիտեմ»,-հավելեց Ա.Հովհաննիսյանը:

Арпине Ованнисян: Должностным лицам следует заниматься своей деятельностью, а не служить источником дезинформации 10/21/2013 17:37 | Лента новостей
“Думаю, что некоторые депутаты, помощники депутатов и другие должностные лица должны заниматься своей деятельностью, а не служить источником дезинформации для СМИ”, - заявила в беседе с корреспондентом ИА “ФактИнфо” член парламентской фракции РПА, кандидат юридических наук Арпине Ованнисян, комментируя муссируемые в последнее время сведения о том, что якобы при инициативе Арпине Ованнисян, пользующейся покровительством спикера парламента Армении Овика Абраамяна, в Национальном Собрании имели место структурные изменения. Отмечается также, что созданная вместо юридического и аналитического управлений управление экспертизы, согласно информации, должно проводить аттестацию сотрудников аппарата НС.
По словам А. Ованнисян, она поняла из слов начальника управления информации и по связям с общественностью НС РА, что подобные изменения, в действительности, имели место быть. “Нонсенс, что я имею отношение к этому, что этим руковожу я. Ничего подобного. Я вообще не имею никакого отношения к аппарату. Несложно понять это, достаточно прочитать Конституцию или прочитать закон о государственной службе в аппарате НС”, - подчеркнула она.
Что касается аттестации, то депутат пояснила, что недавно ей доводилось дважды состоять в составе аттестационной комиссии, что не идет вразрез с буквой закона. Вероятно, это обусловлено тем обстоятельством, что проводилась аттестация сотрудников юридического управления. “Честно говоря, я не в курсе, однако, насколько мне известно, это должно носить продолжительный характер. Что случилось и кто входил в состав других аттестационных комиссий, я никакой информацией не располагаю”, - резюмировала А. Ованнисян.