«ՀՐԱՊԱՐԱԿ»: ԱԺ տնտեսական հարցերով հանձնաժողովը «Նաիրիտ»-ի հարցով հանձնաժողով ստեղծելու վերաբերյալ դրական եզրակացություն է 10/17/2013   10:22  |  Մամուլ
Լրատվամիջոցի տեղեկությունների համաձայն` հոկտեմբերի 16-ին սպասվում էր «Ռոսնեֆտ» ընկերության նախագահ Իգոր Սեչինի և «Գազպրոմ»-ի վարչության նախագահ Ալեքսանդր Միլլերի այցը Հայաստան:
Ըստ թերթի աղբյուրների` պատճառն այն է, որ ռուսական կողմից արգելակվել է «Նաիրիտ»-ը  ՌԴ նավթային խոշոր ընկերությանը հանձնելու գործարքը:
70մլն. դոլարից, որը գործարանի 90 տոկոս բաժնետոմսերի սեփականատեր «Ռայնովիլ փրոփերթին» վերցրեց` գործարանն ԱՊՀ «Մեժգոսբանկում» գրավադրելով, 2006 թվականից ի վեր հասել է, տարբեր գնահատականներով, 250-300մլն. դոլարի:
Թերթը գրում է, որ «Նաիրիտ»-ի հարցով այլևս զբաղվելու է Ազգային ժողովը` միաժամանակ հիշեցնելով, որ ԱԺ տնտեսական հարցերով հանձնաժողովը սեպտեմբերի սկզբին դրական եզրակացություն է տվել դեռևս անցյալ տարի ՀՅԴ խմբակցության ներկայացրած որոշման նախագծին` «Նաիրիտ»-ի հարցով հանձնաժողով ստեղծելու մասին, և այն մտել է 5-րդ գումարման ԱԺ 4-րդ նստաշրջանի օրակարգ:

“Грапарак”: Российская сторона заблокировала сделку по передаче завода “Наирит” нефтяной компании “Роснефть”? 10/17/2013 11:05 | Пресса
По информации СМИ, на 16 октября планировался визит председателя правления компании “Роснефть” Игоря Сечина и председателя правления ОАО “Газпром” Алексея Миллера в Армению.Однако гости не приехали.
Согласно источникам газеты, причина кроется в том, что российская сторона заблокировала сделку по передаче завода “Наирит” крупнейшей нефтяной компании России.
70 млн. долларов, которые владелец 90% акций завода компания "Райновил Проперти Лимитед" взяла, заложив “Наирит” в Межгосбанке СНГ, достигли в 2006 году, по различным оценкам, 205-300 млн. долларов.
Газета также отмечает, что впредь вопросом Наирита займется Национальное Собрнаие. При этом издание напоминает, что комиссия НС по экономическим вопросам в начале сентября дала положительное заключение представленному фракцией АРФД еще в прошлом году проекту о создании комиссии по вопросу “Наирита” и вопрос включен в повестку заседании 4-й сессии НС пятого созыва.