Գյուղապետ և ավագանու անդամ դառնալ առանձնապես չեն ձգտում 10/17/2013 12:57 | ԼՐԱՀՈՍ
Վաղը՝ հոկտեմբերի 18-ին, կավարտվի Արագածոտնի, Գեղարքունիքի, Լոռու, Տավուշի մարզերի 34 գյուղական համայնքներում նոյեմբերի 17-ին կայանալիք տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններին թեկնածուների առաջադրման ժամկետը:
3 համայնքում նախատեսված են գյուղապետի, 28 համայնքներում ավագանու, ևս 3 համայնքներում և գյուղապետի, և ավագանու հերթական ընտրություններ:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեց Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահի մամուլի քարտուղար Հերմինե Հարությունյանը, 6 համայնքներում կայանալիք գյուղապետի ընտրություններին հոկտեմբերի 17-ի կեսօրի դրությամբ թեկնածուներ առաջադրվել են միայն 3-ում: Ընդ որում՝ վերջիններից 2-ում առայժմ առաջադրված է մեկական թեկնածու:
Ընտրական օրենսգրքի համաձայն՝ եթե համայնքի ղեկավարի թեկնածուների գրանցման համար սահմանված ժամկետում թեկնածու չի գրանցվել կամ գրանցված թեկնածուների թիվը պակաս է 2-ից, համայնքի ղեկավարի ընտրությունը համարվում է չկայացած:
Առաջադրվել չեն շտապում նաև ավագանու անդամի թեկնածուները. 31 համայնքներից առաջադրման հայտեր են ստացվել միայն 10-ում:
Նշենք, որ նոյեմբերի 17-ին գյուղապետի և ավագանու արտահերթ ընտրություններ են նախատեսված Արագածոտնի Ձորագլուխ համայնքում:
Արտահերթ ընտրության նախապատրաստման և անցկացման հիմնական միջոցառումների ժամանակացույցի համաձայն՝ թեկնածուների առաջադրումն այս համայնքում տեղի կունենա հոկտեմբերի 23-ից 27-ն ընկած ժամանակահատվածում:

В Армении наблюдается апатия к внеочередным выборам в ОМС в 34 сельских общинах 10/17/2013   13:24  |  Лента новостей
Завтра, 18 октября, истекает срок выдвижения кандидатов на предстоящих 17 ноября выборах в органы местного самоуправления в 34 сельских общинах Арагацотнской, Гегаркуникской, Лорийской, Тавушской областях Армении.
В трех общинах намечаются выборы сельского старосты, в 28 общинах - выборы в Совет старейшин и в трех общинах запланированы внеочередные выборы сельского старосты и  в Совет старейшин.
Как сообщил “ФактИнфо”пресс-секретарь Центральной избирательной комиссии Эрмине Арутюнян, на предстоящих 17 ноября выборах сельского старосты в 6 общинах  по состоянию на полдень выдвижение кандидатов имело место только в трех общинах. Причем в последних двух общинах баллотируются только по  одному кандидату.
Согласно Избирательному кодексу РА,  если в срок, установленный для регистрации кандидатов на пост главы общины,  не зарегистрировано кандидатов или число зарегистрированных кандидатов меньше двух, выборы сельского старосты считаются несостоявшимися.
Не спешат с выдвижением своих кандидатур и будущие претенденты в члены Совета старейшин. Из 31 общины заявки о выдвижении получили только в 10.
Отметим, что  17 ноября запланированы внеочередные выборы в общине Дзораглух Арагацотнской области Армении.
Согласно календарному плану основных мероприятий по подготовке и проведению внеочередных выборов, выдвижение кандидатов в этой общине состоится в период с 23 по 27 октября.