Նախագահը կարևորել է անվտանգության մարմինների և հատուկ ծառայությունների ղեկավարների խորհրդի աշխատանքը 10/17/2013   15:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում անցկացված ԱՊՀ մասնակից պետությունների անվտանգության մարմինների և հատուկ ծառայությունների ղեկավարների խորհրդի 35-րդ նիստին մասնակցած պատվիրակությունների ղեկավարներին:
Հանրապետության Նախագահը կարևորել է մեր երկրում արդեն 4-րդ անգամ անցկացվող անվտանգության մարմինների և հատուկ ծառայությունների ղեկավարների խորհրդի աշխատանքը և նկատի առնելով ինչպես ազգային, այնպես էլ տարածաշրջանային ու միջազգային մակարդակներում անվտանգության ապահովման արդիականությունն ու առաջնահերթությունը, ընդգծել է այդ ուղղությամբ ԱՊՀ շրջանակներում համագործակցության խորացման անհրաժեշտությունը:
Նախագահի պաշտոնական կայքէջից տեղեկացնում են, որ Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ բոլոր ժամանակներում անվտանգությանն սպառնացող դրսևորումների դեմ պայքարի հարցերը մշտապես եղել են պետությունների ուշադրության կենտրոնում, և այդ առումով, նման կառույցների աշխատանքը մշտապես արդիական ու չափազանց կարևոր է: Նախագահի համոզմամբ, ինչպես այս, այնպես էլ տարբեր ոլորտներում երկրների միջև համագործակցությունն զգալիորեն նպաստում է նաև միջպետական կապերի սերտացմանն ու ժողովուրդների միջև բարեկամության առավել ամրապնդմանը:
Հանդիպմանը Նախագահ Սերժ Սարգսյանի խնդրանքով, հյուրերը ներկայացրել են խորհրդի ծաղկաձորյան նիստում քննարկված հարցերն ու կայացված որոշումները:
Խորհրդի նախագահ, ՌԴ անվտանգության դաշնային ծառայության տնօրեն Ալեքսանդր Բորտնիկովը ԱՊՀ մասնակից պետությունների անվտանգության մարմինների և հատուկ ծառայությունների ղեկավարների խորհրդի աշխատանքը ինչպես նախորդ նիստերի ժամանակ, այնպես էլ Ծաղկաձորում արդյունավետ է համարել՝ նշելով, որ ժամանակակից աշխարհում անվտանգությանն սպառնացող արդի մարտահրավերների՝ ահաբեկչության, թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության, կազմակերպված հանցավորության և բազմաթիվ այլ վտանգավոր երևույթների դեմ պայքարում փոխգործակցությունը խորհրդի շրջանակներում դինամիկ զարգանում է: Նա կարևորել է նաև երկրների միջև փորձի փոխանակումը, ազգային օրենսդրությունների ներդաշնակեցման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքը:

Президент Армении Серж Саргсян отметил важность работы Совета руководителей органов безопасности и спецслужб СНГ 10/17/2013   15:34  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян принял сегодня, 17 октября, глав делегаций, прибывших в Ереван для участия в 35-м заседании Совета руководителей органов безопасности и спецслужб СНГ. Заседание проходит в Армении уже в четвертый раз.
Как сообщает пресс-служба главы армянского государства, Серж Саргсян отметил важность работы Совета руководителей органов безопасности и спецслужб и с учетом актуальности и приоритетности обеспечения безопасности как на национальном, так и региональном и международном уровнях, подчеркнул необходимость углубления сотрудничества в рамках СНГ.
Серж Саргсян отметил, что вопросы борьбы с угрозами безопасности всегда были в центре внимания государств, и в этом плане работа подобных структур всегда актуальна и крайне важна. По убеждению президента, сотрудничество как в этой, так и других сферах существенно способствует сближению межгосударственных связей и еще большему укреплению дружбы между народами.
По просьбе С. Саргсяна, гости представили рассмотренные на прошедшем в Цахкадзоре заседании вопросы и принятые решения.
Глава ФСБ России Александр Бортников, в свою очередь, назвал эффективной работу Совета руководителей органов безопасности и спецслужб государств-участников СНГ как на прошедшем в Цахкадзоре заседании, так и на предыдущих. При этом он отметил, что в современном мире взаимодействие в рамках Совета в борьбе с такими явлениями, как терроризм, незаконный оборот наркотиков, организованная преступность и др., динамично развивается.
В завершении встречи президент пожелал Совету руководителей органов безопасности и спецслужб государств-участников СНГ успехов в дальнейшей работе.