Օմբուդսմենը հրատապ ընդունել է Կարո Եղնուկյանին իր անվտանգության հետ կապված խնդրով 10/16/2013   17:35  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր,  Մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանը հրատապ կարգով ընդունեց քաղաքական և հասարակական ակտիվիստ Կարո Եղնուկյանին: Կարո Եղնուկյանը Օմբուդսմենին հայտնել է, որ անհանգստացած է սեփական անվտանգության համար, քանի որ ակտիվորեն մասնակցում է «Ազատագրենք հուշարձանն օլիգարխից» ակցիային: Նա Պաշտպանին հայտնել է նաև, որ  «իրեն սպառնում և հետապնդում են, ինչպես նաև իր նկատմամբ սերմանում և հրահրում են ատելություն»: Կարո Եղնուկյանը համոզված է, որ նույն հետապնդման հետևանք է նաև, որ հոկտեմբերի 15-ին անհայտ անձինք վնասել են իր մեքենայի բոլոր չորս ընթացքային անվադողերը, ինչի մասին նա հաղորդում է ներկայացրել Ոստիկանություն:
ՄԻՊ գրասենյակից տեղեկացնում են, որ ի պաշտպանություն Կարո Եղնուկյանի՝ Օմբուդսմենի կողմից հրատապ  գրություն է ուղարկվել ՀՀ Ոստիկանապետին:
Պաշտպան Կարեն Անդրեասյանը բազմիցս անդրադարձել է իրավապաշտպանների և հասարակական ակտիվիստների անվտանգության և առողջության ապահովման խնդիրներին: Օմբուդսմենը ևս մեկ անգամ հորդորում է Ոստիկանությանը հնարավորինս արդյունավետ կերպով ապահովել հասարակական և քաղաքական ակտիվություն դրսևորող բոլոր քաղաքացիների պատշաճ անվտանգությունը:

Каро Ехнукян сообщил омбудсмену Армении об угрозах в свой адрес. К.Андреасян в защиту активиста направил запрос главе Полиции 10/16/2013   18:04  |  Лента новостей
Сегодня омбудсмен Армении Карен Андреасян в срочном порядке принял политического и общественного активиста Каро Ехнукяна. Последний сообщил омбудсмену, что обеспокоен собственной безопасностью из-за участия в акциях “Избавим памятник от олигарха”. Он сообщил омбудсмену, что “ему угрожают и преследуют, а также сеют в отношении него ненависть. Каро Егнукян убежден, что следствием этого преследования стал тот факт, что 15 октября неизвестные повредили все четыре колеса его автомобиля. Соответствующее заявление об этом он представил в Полицию.
Омбудсмен в защиту Ехнукяна направил главе Полиции соответствующий запрос.
Карен Андреасян неоднократно обращался к вопросам обеспечения безопасности и сохранности здоровья общественных активистов и правозащитников. Омбудсмен в очередной раз призывает начальника Полиции предпринять максимально эффективные меры по обеспечению безопасности граждан, проявляющих общественную и политическую активность.