Մինասի որմնանկարն այս անգամ չի տեղափոխվի 10/16/2013 11:54 | ԼՐԱՀՈՍ
Կառավարությունը, կարծես թե ի վերջո որոշել է ականջալուր լինել մտավորականների ձայնին, և այլևս Գյումրիից չտեղափոխել Մինաս Ավետիսյանի որմնանկարները:
Վարպետի հերթական աշխատանքը` «Հայաստան» որմնանկարը կառավարության որոշմամբ կվերականգնվի և կամրակայվի հենց այնտեղ, որտեղ այն ստեղծել է հեղինակը, այսինքն` Շիրակի մարզի Վահրամաբերդ գյուղի մշակույթի տան նախասրահում:
Հիշեցնենք, 2011թ-ի ապրիլի 28-ի որոշմամբ, Գյումրիի Էլեկտրատեխնիկական գործարանի ճաշարանի շենքում գտնվող «Երկանք» որմնանկարը տեղափոխվեց «Զվարթնոց» օդանավակայանի նախագահական համալիր, իսկ Գյումրի «Գալվանոմետր» գործարանի շենքում գտնվող «Թել են մանում» որմնանկարը` «Զվարթնոց» օդանավակայանի նոր ուղևորային համալիրի մեկնման սրահ:
Ավելի վաղ` 2010թ-ի նոյեմբերի 24-ին, կառավարության որոշմամբ, Մինասի 2 այլ աշխատանքներ` «Հանդիպում» և «Խաչքարի մոտ» որմնանկարները, Գյումրիի Էլեկտրատեխնիկական գործարանի շենքից արդեն իսկ տեղափոխվել էին ՀՀ կառավարության շենքի նիստերի դահլիճ:
Այս տեղափոխությունները մտավորականության և հենց գյումրեցիների շրջանում բողոքի առիթ էին դարձել:
Եվ ահա, վարպետի հերթական աշխատանքը կառավարությունը որոշեց չտեղափոխել, այլ վերականգնել տեղում` դրա համար պետական բյուջեից «Մինաս Ավետիսյան» մշակութային բարեգործական հիմնադրամին որպես նվիրաբերություն տրամա¬դրելով 22 526 800 դրամ:

Правительство Армении решило не перевозить фрески Минаса Аветисяна и отреставрировать их на месте 10/16/2013   12:22  |  Лента новостей
Правительство, похоже, в конце концов, решила прислушаться к мнению представителей интеллигенции и не перевозить впредь фрески известного армянского художника Минаса Аветисяна.
Очередное творение мастера – фреска “Армения” по решению Правительства будет отреставрировано и установлено там, где оно было создано, то есть на стене Дома культуры села Ваграмаберд в Ширакской области Армении.
Напомним, по решению от 28 апреля 2011г. находящаяся в столовой Электротехнического завода Гюмри фреска “Жернова” была транспортирована в президентский терминал аэропорта “Звартноц”, а расположенная в здании гюмрийского завода “Гальванометр” фреска “Прядут нить” – в новый пассажирский терминал аэропорта.
Ранее по решению Правительства от 24 ноября 2010г. работы Минаса- фрески “Встреча” и “У хачкара”- были перевезены из здания Электротехнического завода Гюмри и установлены в здании Правительства Армении.
Подобные перемещения вызвали протест интеллигенции и гюмрийцев.
И вот Правительство решило не вывозить работы за пределы их “места обитания” и отреставрировать очередную работу мастера на месте. Для этих целей кабмин выделил в качестве пожертвования благотворительному культурному фонду “Минас Аветисян”22 526 800 драмов.