Փաստաբանների պայքարը մտավ նոր մրցափուլ՝ մեկնարկեց ֆլեշմոբը 10/16/2013 13:20 | ԼՐԱՀՈՍ
Փաստաբանների պայքարը կառավարության կողմից շրջանառության մեջ դրված օրինագծերի դեմ նոր երանգ ու ձև ստացավ՝ մեկնարկեց ստորագրահավաքը՝ յուրատեսակ ֆլեշմոբը: Փաստաբանները բողոքում են «Փաստաբանության մասին» ու «Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքներում փոփոխություններ ու լրացումներ կատարելու մասին» օրինագծերը շրջանառության մեջ դնելու դեմ՝ գտնելով, որ դրանք հակասում են Սահմանադրությանն ու փաստաբանական կառույցի շահերին և վտանգում են փաստաբանության անկախությունը: Բողոքի ակցիա-ստորագրահավաքին միացած փաստաբանների թիվը րոպե առ րոպե և ժամ առ ժամ աճում է՝ փաստաբանները բողոքի ակցիային միանում են Ֆեյսբուքի, էլեկտրոնային նամակների միջոցով, իսկ Երևանի փաստաբանները նաև հայտարարությունն՝ իրենց ստորագրություններով, անձամբ են ներկայացնում Փաստաբանների պալատ:
ՀՀ փաստաբանների պալատի մամուլի պատասխանատու Կարինե Ղումաշյանը «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեց, որ այս պահի դրությամբ ֆլեշմոբին միացել են 80 փաստաբաններ Երևանից, ինչպես նաև Լոռու, Արմավիրի և Կոտայքի մարզերում աշխատող փաստաբանական համայնքները:
Ստորև ներկայացնում ենք միասնական հայտարարություն-պահանջի տեքստը.
«Հարգելով փաստաբանի մասնագիտական արժանապատվությունը`
ՈՉ ԵՄ ԱՍՈՒՄ` պետական մարմնի կողմից փաստաբանների հաշվառման գրանցամատյան ներդնելու և տարեկան 60.000 (վաթսուն հազար) ՀՀ դրամ պետական տուրք վճարելու պարտականություն նախատեսող` ՀՀ արդարադատության նախարարության կողմից շրջանառության մեջ դրված օրենքների նախագծերին:
ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒՄ ԵՄ, որ չեմ հաշվառվելու պետական մարմնի կողմից վարվող գրանցամատյանում և չեմ վճարելու պետական տուրք:
ՊԱՀԱՆՋՈՒՄ ԵՄ ՀՀ փաստաբանների պալատից պետական գրանցամատյանում փաստաբանների հաշվառման հետ կապված որևէ գործողություն չիրականացնել»:

Противостояние адвокатов и Минюста Армении вышло на новый виток: стартовал флэшмоб 10/16/2013 14:02 | Лента новостей
Борьба адвокатов обрела новые краски и форму: стартовал сбор подписей- этакий своеобразный флэшмоб. Адвокаты протестуют против введения в обращение законопроектов о внесении изменений и дополнений в законы РА “Об адвокатуре” и “О госпошлине”. Они считают, что вышеупомянутые проекты законов противоречат Конституции и интересам адвокатского сообщества и ставят под угрозу независимость адвокатства. Число присоединившихся к акции протеста адвокатов растет поминутно: к протестному движению адвокатов присоединились и в соцсети Фейсбук – посредством электронных писем, а адвокаты Еревана свое заявление с подписями представили в Палату адвокатов.
Ответственная по связям с общественностью Палаты адвокатов РА Карине Гумашян в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” заявила, что по состоянию на данный момент к флэшмобу присоединились 80 адвокатов из Еревана, а также адвокатские сообщества, действующие в Лорийской, Армавирской, и Котайской областях.
Ниже представляем текст совместного заявления:
"Уважая профессиональное достоинство адвоката,
Говорю "Нет” законопроектам, введенным в обращение Минюстом РА, которые предусматривают обязательство по уплате госпошлины в размере 60 тыс. драмов ежегодно за постановку госорганом адвокатов на учет.
Заявляю, что не буду регистрироваться в госреестре и платить госпошлину.
Требую, чтобы Палата адвокатов не осуществляла никаких операций, связанных с регистрацией адвокатов в госреестре".