Մկրտիչ Մինասյան. «Անթույլատրելի է կորցնել Զվարթնոց օդանավակայանի հին շենքը» 10/15/2013   13:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հազվադեպ շենքեր ենք կարողացել պահպանել քանդելու մոլուցքով տառապողների ճիրաններից,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Ճարտարապետների միության նախագահ Մկրտիչ Մինասյանը` հավելելով, որ Զվարթնոց օդանավակայանի հին շենքը, որը կառուցվել է 70-ականներին, իր մեջ մեծ ռեսուրսներ է պահպանում և անթույլատրել է կորցնել այն: «Պետությանը պետք է  կարողանա պահպանել իր արժեքները», -հայտարարեց ճարտարապետը:
Մ.Մինասյանը համամիտ չէ կոնցեսիոների հայտարարությանը, թե օդանավակայանն իր ամբողջ ռեսուրսը կորցրել է և «արտադրանք» չի տալիս: Ըստ նրա, եթե նման մտածողությամբ շարժվենք, ապա մայրաքաղաքի շենքերի մեծ մասը, որոնք վթարային են պետք է քանդվեն:
Հայ նախագիծ շենքի տնօրեն Գրիգոր Ազիզյանն էլ իր հերթին նշեց, որ կառույցի սեփականատերը պետությունն է, իսկ կոնցեսիոներն ընդամենը կառավարիչը:
Ըստ Գրիգոր Ազիզյանի Զվարթնոցի օդանավակայանը վերակառուցելու համար անհրաժեշտ է 10-12 մլն դոլար, իսկ քանդելու և նոր շինություն կառուցելու դեպքում, 10-15 անգամ ավելի գումար կպահանջվի: Ազիզյանն առաջարկում է մրցույթ հայտարարել. «Գուցե մեր հանրությունը հետաքրքիր մտքեր առաջարկի շենքի հետագա շահագործման վերաբերյալ»:

Мкртич Минасян считает недопустимой потерю Круглого здания ереванского аэропорта “Звартноц” 10/15/2013   14:06  |  Лента новостей
“Редко какие здания удавалось вырвать из когтей людей, страдающих манией разрушения зданий”, - заявил сегодня в ходе встречи с журналистами председатель “Союза архитекторов” Мкртич Минасян, добавив, что старое здание аэропорта “Звартноц”, которое было построено в 70-е годы, содержит в себе огромные ресурсы, и его потеря просто недопустима. “Государство должно суметь сохранить ценности”, - подчеркнул архитектор.
Минасян не согласен с заявлением концессионера относительно того, что старое здание ереванского аэропорта “Звартноц” исчерпало все свои ресурсы и не дает “продукции”. По мнению архитектора, если руководствоваться подобными соображениями, то большая часть аварийных зданий столицы подлежит сносу.
В свою очередь руководитель ОАО “Армпроект” Григор Азизян подчеркнул, что владельцем сооружения является государство, а концессионер всего лишь управляющий.
По его словам, для реконструкции аэропорта “Звартноц” понадобится 10-12 млн. долларов, демонтаж и строительство нового сооружения обойдется в 10-15 раз больше. Азизян предлагает объявить тендер. “Может, общество поделиться интересными идеями касательно дальнейшей эксплуатации здания”, - заявил он.