Տիգրան Առաքելյանը ազատվեց դատարանի դահլիճից 10/14/2013   16:47  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ  Վերաքննիչ քրեական դատարանն այսօր ՀԱԿ ակտիվիստ Տիգրան Առաքելյանին մասնակիորեն արդարացրեց առաջադրված մեղադրանքում: Նա մասնավորապես անմեղ ու դատարանով արդարացված ճանաչվեց ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ կյանքի կամ առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելը: Տ. Առաքելյանը մեղավոր ճանաչվեց ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ կյանքի կամ առողջության համար ոչ վտանգավոր բռնություն գործադրելը և 258-րդ հոդվածով (խուլիգանություն): Պատիժները մասնակիորեն գումարելու միջոցով  Տ. Առաքելյանին նշանակվեց պատիժ՝ ազատազրկում 3 տարի ժամկետով, որի կրումից նա ազատվեց վերջերս ընդունված համաներման մասին որոշման կիրառմամբ: Տ. Առաքելյանը հենց դատարանի դահլիճում ազատ արձակվեց կալանքից:
ՀԱԿ ակտիվիստ Արտակ Կարապետյանը մեղավոր ճանաչվեց ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 258-րդ հոդվածով: Պատիժները մասնակիորեն գումարելու եղանակով, նրան պատիժ նշանակվեց ազատազրկում՝ 3 տարի ժամանակով, որի կրումից նա նույնպես ազատվեց համաներման որոշման կիրառմամբ:
ՀԱԿ ակտիվիստներ Սարգիս Գևորգյանը և Դավիթ Քիրամիջյանը մեղավոր ճանաչվեցին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածով և դատապարտվեցին 2 տարվա պայմանական ազատազրկման՝ 1 տարվա փորձաշրջանով:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեցին ամբաստանյալների պաշտպաններ, փաստաբաններ Ստեփան Ոսկանյանը և Մուշեղ Շուշանյանը, իրենք Վերաքննիչ դատարանի որոշումը բողոքարկելու են Վճռաբեկ դատարան:
15:36 09/10/2013  |  ԼՐԱՀՈՍՏիգրան Առաքելյանը հայտարարեց համաներումից հրաժարվելու մասին
14:27 09/10/2013  |  ԼՐԱՀՈՍՏիգրան Առաքելյանի դատին կանանց մուտքն արգելում են. Դատավորի հրահանգ
16:55 13/09/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԳալուստ Սահակյանը ցանկանում է, որ Տիգրան Առաքելյանը ժամ առաջ ազատ արձակվի
14:35 26/08/2013  |  ԼՐԱՀՈՍԱրտակ Կարապետյանն ու Տիգրան Առաքելյանը գետնին էին ընկած, ոստիկաններն էլ՝ նրանց հարվածում էին. Վկայություն դատարանում
09:54 06/08/2013  |  Մամուլ«Հրապարակ». Ամբաստանյալը միջնորդում է նախկին ոստիկանապետին դատակոչել որպես լրացուցիչ վկա՝ ՀԱԿ-ի ակտիվիստների գործով

Апелляционный суд частично оправдал Тиграна Аракеляна. Молодого активиста АНК отпустили из-под стражи прямо в зале суда 10/14/2013   17:08  |  Криминальная хроника
Уголовный апелляционный суд Армении сегодня частично оправдал молодого активистка Армянского национального конгресс (АНК) в предъявленном ему обвинении. Он, в частности, был признан невиновным в совершении деяния, предусмотренного ч. 2ст. 316 УК РА(“применение опасного для жизни или здоровья насилия в отношении представителя власти”). Т. Аракелян был признан виновным по ч. 1 ст. 316 УК РА (применение не опасного для жизни или здоровья насилия в отношении представителя власти”) и ст. 258 УК РА (“Хулиганство”). В отношении Т. Аракеляна было назначено наказание в виде лишения свободы сроком на три года, от отбывания которого он был освобожден по объявленной недавно амнистии. Т. Аракелян был отпущен на свободу прямо в зале суда.
Активист АНК Артак Карапетян был признан виновным по ч. 1 ст. 316 и ст. 258 УК РА. Путем суммирования наказаний он был приговорен лишению свободы сроком на три года. Он был освобожден от отбывания наказания по амнистии.
Активисты АНК Саркис Геворкян и Давид Кирамиджян были признаны виновными в совершении деяния, предусмотренного пп. 1 и 2 ст. 258 УК РА и приговорены к двум годам лишения свободы условно с испытательным сроком на 1 год.
Как отметили в беседе с корреспондентом “Фактинфо” адвокаты подсудимых Степан Восканян и Мушег Шушанян, они намерены обжаловать решение Апелляционного суда в Кассационном суде.
16:56 09/10/2013  |  Лента новостейОппозиционный активист АНК Тигран Аракелян заявил об отказе от амнистии
13:35 30/07/2013  |  Актуальная темаАпелляционный суд Армении вновь приступит к рассмотрению дела молодых активистов оппозиционного АНК
13:34 08/05/2013  |  Актуальная тема Кассационные жалобы активистов АНК не остались без удовлетворения: дело направлено на новое рассмотрение в суд апелляционной инстанции
14:07 03/05/2013  |  Актуальная темаКассационный суд Армении рассмотрит жалобу адвокатов молодых активистов АНК 8 мая
15:49 21/03/2013  |  Актуальная темаАктивисты АНК получат еще один шанс на оправдание. Кассационный суд рассмотрит жалобу адвокатов
20:25 24/01/2013  |  Лента новостейКассационный суд вернул жалобу активистов “АНК” и предоставил 20 дней на устранение недочетов
15:20 23/01/2013  |  Лента новостейКассационный суд скоро вынесет решение по делу молодых активистов АНК