Էդուարդ Շարմազանով . Մենք պետք է ձեռնոց նետենք ահաբեկչությանը և ռասիզմի դրսևորումներին 10/09/2013   11:45  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Աշխատանքային այցով Սանկտ Պետերբուրգում գտնվող ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հոկտեմբերի 8-ին մասնակցել է Անկախ պետությունների համագործակցության միջխորհրդարանական վեհաժողովի (ԱՊՀ ՄԽՎ) պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստին, որտեղ հանդես է եկել ելույթով:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ին հայտնեցին ԱԺ փոխնախագահի աշխատակազմից, ԱԺ փոխնախագահն իր ելույթում մասնավորապես նշել է, որ ահաբեկչության դեմ պայքարը գտնվում է ԱՊՀ մի շարք երկրների, այդ թվում և Հայաստանի ուշադրության կենտրոնում: Էդուարդ Շարմազանովի խորին համոզմամբ՝ ահաբեկչությունը ծնվում է այնտեղ, որտեղ բացակայում է հանդուրժողականությունը, ինչն էլ հանգեցնում է արմատական ազգայնամոլական տրամադրությունների:
Էդուարդ Շարմազանովն ափսոսանք է հայտնել, որ ԱՊՀ տարածքում այսօր էլ կան երկրներ, որտեղ տիրում է միջազգային եւ միջդավանական թշնամանքը եւ որտեղ ծնվում են այլատյացությունն ու ահաբեկչությունը: Էդուարդ Շարմազանովի խոսքով՝ ԱՊՀ որոշ երկրներ, այս կամ այն ազգը համարելով իրենց թշնամին, պետական մակարդակով ատելություն են սերմանում նոր սերնդի մեջ:
ԱԺ փոխնախագահը արձանագրել է, որ ահաբեկչության առաջացմանը նպաստում են նաեւ սպառազինությունների մրցավազքը եւ հակամարտությունների կարգավորմանն ուղղված ռազմատենչ կոչերը:
Ելույթի ավարտին անդրադառնալով տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության հաստատմանն ու ամրապնդմանը՝ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը նիստի մասնակիցներին կոչ է արել ձեռնոց նետել ահաբեկչությանը եւ ռասիզմի դրսեւորումներին, ինչպես նաեւ համատեղ պայքարել ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառման դեմ, քանի որ երբ շաչում է զենքը, լռում են օրենքները:

”Мы должны "бросить перчатку" проявлениям терроризма и расизма”. Выступление Э. Шармазанова на заседании комиссии МПА СНГ 10/09/2013 12:09 | Актуальная тема
Находящийся с рабочим визитом в Санкт-Петербурге вице-спикер НС Эдуард Шармазанов 8 октября принял участие в работе заседания постоянной комиссии Межпарламентской Ассамблеи государств-участников СНГ по вопросам обороны и безопасности.
Как сообщили ИА “Фактинфо” в аппарате вице-спикера НС РА, Э. Шармазанов в своем выступлении отметил, что борьба с терроризмом находится в центре внимания ряда стран СНГ, в том числе и Армении. По убеждению вице-спикера, террор рождается там, где нет толерантности, что чревато возникновением радикальных националистических настроений.
Э. Шармазанов выразил сожаление по поводу того, что на территории СНГ сегодня есть страны, где царит межнациональная и межконфессиональная вражда и где возникают ксенофобия и терроризм. По словам вице-спикера армянского парламента, некоторые страны СНГ, рассматривая ту или иную нацию в качестве своего врага, на государственном уровне сеют ненависть между новым поколениями.
Вице-председатель НС констатировал, что возникновению терроризма способствует также гонка вооружений и милитаристские призывы к урегулированию конфликтов.
В завершение своего выступления Э. Шармазанов, обратившись к теме утверждения мира и стабильности в регионе, призвал участников заседания "бросить перчатку" проявлениям терроризма и расизма, а также совместно бороться против силы или угрозы применения силы, поскольку, когда “гремит оружие, законы молчат".