Տիգրան Առաքելյանը հայտարարեց համաներումից հրաժարվելու մասին 10/09/2013 15:36 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայ ազգային կոնգրեսի ակտիվիստների գործով երկու տարի ազատազրկման մեջ գտնվող Տիգրան Առաքելյանը չորեքշաբթի օրը դատարանի դահլիճում վրդովված հայտարարեց, որ հրաժարվում է իր նկատմամբ համաներման կիրառումից, որովհետև դատարանը չցանկացավ լսել նրա խափանման միջոցը փոխելու՝ պաշտպան Մուշեղ Շուշանյանի միջնորդությունը:
Azatutyun.am-ը տեղեկացնում է, որ այսօր ընդդիմադիր չորս ակտիվիստների գործով դատաքննությունը Վերաքննիչ քրեական դատարանում ավարտվեց, և կողմերին առաջարկվեց հանդես գալ ճառերով: Շուշանյանը հայտարարեց, որ պաշտպանական ճառի համար իրենց ժամանակ է անհրաժեշտ, և որպեսզի այդ ընթացքում Առաքելյանը չմնա անազատության մեջ, քանի որ համաներման որոշմամբ վերացել են նրա խափանման միջոցը չփոխելու բոլոր հիմքերը, ուստի անհրաժեշտ է կալանավորումը փոխարինել այլ խափանման միջոցով:
Սակայն նիստը նախագահող դատավոր Եվա Դարբինյանը հայտարարեց, որ փաստաբանն այդ միջնորդությամբ կարող է հանդես գալ միայն պաշտպանական ճառի ժամանակ, ինչին փաստաբանը հակադարձեց, որ դրանով ապօրինի ձևով սահմանափակվում են իր իրավունքները:
Տիգրան Առաքելյանը վրդովված բացականչեց, որ դատարանը, փաստորեն, չի հարգում նույնիսկ իր վերադասի կայացրած որոշումը համաներման մասին, և եթե այդպես է՝ իրեն այդ համաներումը պետք չէ. - «Այսինքն ապօրինի՞ է պահվում ինձ կալանքի տակ հիմա: Երկու ամիս ավել եմ նստել: Էն էլ ձեր կուսակցապետի ամնիստիան է, դուք չե՞ք հարգում ձեր կուսակցապետի ընդունած օրենքը: Օրենք է, չէ՞, ամնիստիան: Դա էլ ևս մեկ փաստ, որ սա քաղաքական հետապնդում է, ժամ ավել պահել կալանքի տակ»:
Դահլիճում ներկաները սկսեցին սուլել և բացականչել՝ «ամո՛թ», այդ պահին դատարանը հեռացավ դահլիճից առանց որևէ բան ասելու, ինչից հետո Առաքելյանի թևերը բռնած ուժով տարան դահլիճից:

Оппозиционный активист АНК Тигран Аракелян заявил об отказе от амнистии 10/09/2013   16:56  |  Лента новостей
Тигран Аракелян, содержащийся под стражей по делу молодых активистов АНК, в четверг в зале суда возмущенно заявил, что отказывается от применения в отношении него амнистии, поскольку суд не пожелал заслушать ходатайство адвоката Мушега Шушаняна об изменении меры пресечения.
По сведениям Azatutyun.am, сегодня в Уголовном апелляционном суде завершилось судебное следствие по делу 4-х активистов АНК, и сторонам предложили выступить с речью. Шушанян заявил, что им необходимо время на подготовку к защитительной речи и, чтобы Аракелян все это время не оставался в неволе, поскольку по амнистии устранены все основания, для отказа в изменении в отношении него меры пресечения, посему следует заменить заключение под стражу на иную меру пресечения.
Однако председательствующая на заседании судья Ева Дарбинян заявила, что адвокат по данному ходатайству может выступить только во время защитительной речи, на что адвокат отпарировал, что тем самым незаконным образом ограничивают его права.
Тигран Аракелян возмущенно воскликнул, что “суд фактически не уважает даже решения вышестоящего органа , то есть “меня сейчас содержат под стражей незаконно. “Если так, то мне эта амнистия не нужна. Я просидел лишних два месяца. Вы не уважайте принятые даже главой вашей партии законы. Вот вам еще один факт, подтверждающий, что это политическое преследование – удерживать меня под стражей лишний час”, -заявил он.
Присутствующие в зале стали свистеть и выкрикивать “Позор!“. Суд в этот момент удалился из зала заседаний, не проронив ни слова, после чего Аракеляна вывели силой из зала суда.