2013թ.-ին Հայաստանում ապաստան են հայցել հիմնականում Սիրիայի, Իրաքի և Իրանի քաղաքացիներ 10/09/2013   13:06  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ընթացիկ տարվա հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին Հայաստանի Հանրապետությունում ապաստան են հայցել 283 օտարերկրացիներ:
Ըստ ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարության Միգրացիոն պետական ծառայության տվյալների՝ դիմողների գերակշռող մասը՝ 258-ը, Սիրիայից են: Մնացած 25-ից 15-ը Իրաքից են, 8-ը՝ Իրանից:
Ապաստանի դիմումի վերաբերյալ որոշումը կայացվում է դիմելուց հետո 3-ամսյա ժամկետում: Կայացվում է կամ Հայաստանում փախստական ճանաչելու և ապաստան տրամադրելու մասին, կամ դիմումը մերժելու մասին որոշում:   Դրանով պայմանավորված՝ ընթացիկ տարվա առաջին 9 ամիսների ընթացքում Հայաստանում ապաստան են ստացել 397 օտարերկրյա քաղաքացիներ, որոնց մի մասն ապաստան էր հայցել դեռևս նախորդ տարի: Ապաստան ստացածներից 373-ը Սիրիայից են, 21-ը՝ Իրաքից, 3-ը՝ Իրանից:
ՀՀ օրենսդրության համաձայն՝ Հայաստանում փախստական ճանաչված և ապաստան ստացած անձն օգտվում է Հայաստանի պաշտպանությունից: Նրան տրվում է Հայաստանում առանց ժամկետային սահմանափակման օրինական բնակության իրավունք: ՄՊԾ-ի ենթակայությամբ գործում է Հատուկ կացարան, որը նախատեսված է Հայաստանում ապաստան հայցող անձանց և նրանց ընտանիքի անդամներին տեղավորելու համար:

За 9 месяцев текущего года 283 иностранных граждан запросили убежище в Армении 10/09/2013   14:00  |  Лента новостей
В период с января по сентябрь текущего года 283 иностранных граждан запросили убежище в Армении.
По данным Государственной миграционной службы Министерства территориального управления, преимущественное большинство обращающихся (258) – это наши соотечественники из Сирии. 15 из оставшихся 25 человек из Ирака, еще пятеро– из Ирана.
Решение касательно заявления о предоставлении убежища принимается в трехмесячный срок после обращения. Принимается решение либо о признании беженцами в Армении и предоставлении убежища, либо об отклонении заявления. В этой связи в первые 9 месяцев текущего года в Армении получили убежище 397 иностранных граждан, часть которых запросили пристанище еще в прошлом году.373 человека, получивших в Армении убежище, из Сирии, 21- из Ирака, трое – из Ирана.
Согласно армянскому законодательству, лицо, признанное беженцем и получившее в Армении убежище, пользуется защитой Республики Армения. Ему предоставляется право на законное проживание в Армении без временных ограничений. Под подчинением Государственной миграционной службы действует “Особое помещение”, которое предусмотрено для лиц, запросивших в Армении убежище, и для перевозки членов их семей.