Նիկոլայ Առուստամյան. «Համաներման գործընթացը սկսվեց» 10/08/2013 13:15 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Այսօր արդեն համաներման գործընթացը սկսվել է: Անկախության տարիներից ի վեր այս համաներումը թվով իններորդն է և համաներման ակտի բուն նպատակը մարդասիրության դրսևորումն է»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Արդարադատության նախարարի խորհրդական Նիկոլայ Առուստամյանը:
Այս Համաներման ակտն ավելի լայն շրջանակ ունի քան նախորդները, այն կտարածվի այնպիսի հոդվածների վրա, որոնց վրա նախկինում չի տարածվել, սակայն բացառություններ են կազմում մարդկության դեմ ուղղված, սեռական բնույթի, ինչպես նաև` թմրանյութերի վերաբերյալ հանցագործությունները:
Առուստամյանի խոսքով՝ համաներման արդյուքնում 500-600 հոգի կազատվի պատժից և 900-1000-ի պատիժն էլ կկրճատվի: Ի դեպ, ներկայացվող թվերում ներառված չեն այն անձինք, որոնց նկատմամբ, օրինակ, դատավճիռ դեռևս չկա:
Արդարադատության նախարարի խորհրդականը անհատական որևէ գործի չանդրադարձավ, քանի որ նա դատական բոլոր վարույթներին չի հետևում և չի կարող ասել, թե ում վրա ինչպես կտարածվի:
Տնտեսական առումով համաներման կիրառմամբ պետությանը կշահի, բավականին ֆինանսական տնտեսումներ կգոյանան: Նշենք, որ այսօր պետությունը 1 կալանավորի համար յուրաքանչյուր օր ծախսում է 4395 դրամ, իսկ սոցիալական առումով խնդիրներ կառաջանան, քանի որ տվյալ անձինք դժվարությամբ են հասարակություն վերաինտեգրվում:
Առուստամյանն ընդգծեց նաև, որ համաներումը կլուծի ՔԿՀ-ներում գերբնակեցման խնդիրը. 4100 հոգու համար նախատեսված ՀՀ ՔԿՀ-ներում այսօր պահվում են 4700 անձ, այդ թվում նաև` կալանավորները. «Գերբնակեցման խնդիրը ամբողջությամբ կլուծվի և չի լինի որևէ քրեակատարողական հիմնարկ, որտեղ գերբնակեցման խնդիր կունենանք, և եթե անգամ այս համաներման ակտը չլիներ, 2014թ. գերբնակեցման հարցը կլուծվեր «Արմավիր» ՔԿՀ-ի բացմամբ»:
Նշենք, որ «Արմավիր» ՔԿՀ-ն նախատեսված է 1240 դատապարտյալի համար, սակայն շահագործումից հետո այն կգործի մասամբ՝ 400 տեղի համար, իսկ առաջին դատապարտյալները կտեղափոխվեն ապրիլ-մայիս ամիսներին:

В Армении начался процесс амнистии. На свободу выйдут порядка 600 осужденных 10/08/2013 13:41 | Актуальная тема
“С сегодняшнего дня начался процесс амнистии. Со дня провозглашения независимости Армении это уже девятая по счету амнистия, и основная цель акта амнистии – гуманистическая”, -заявил в ходе встречи с журналистами советник министра юстиции Николай Арустамян.
Данный акт амнистии охватывает более широкий круг деяний, нежели предыдущий. Она распространится на те статьи, на которые ранее не распространялась, однако исключения составляют преступления против человечества, деяния сексуального характера, а также преступления, связанные с наркотиками.
По словам Арустамяна, в результате амнистии порядка 500-600 человек будут освобождены от отбывания наказания, еще 900-1000 будет сокращен срок наказания. Сюда не входят те лица, которым еще не вынесен приговор.
Советник министра юстиции не коснулся конкретного дела, поскольку он не следит за всеми судопроизводствами и не может ответить, на кого и как распространится амнистия.
В экономическом плане с применением амнистии государство выгадает: удастся сэкономить средства. Отметим, что сегодня государство тратит на одно заключенного в день 4395 драмов, а вот в социальном отношении возникнут проблемы, поскольку этим лицам с трудом удается реинтергрироваться в общество.
Арустамян подчеркнул, что амнистия решит проблему перезагруженности тюрем. В уголовно-исполнительных учреждениях, предусмотренных на 4100 человек, сегодня содержится 4700 лиц, в том числе и заключенных. “Вопрос сверхзагруженности будет полностью урегулирован и не будет ни одного УИУ, где возникнет проблема сверхзаселенности, и, если даже этого акта амнистии не было бы, то вопрос удалось решить с открытием УИУ “Абовян”.
Отметим, что УИУ “Абовян” предусмотрен на 1240 осужденных, однако после его введения в эксплуатацию он будет действовать частично - в расчете на 400 мест, а первые осужденные будут переведены в апреле-мае.