Այսօր կանցկացվի Ցոլակ Մկրտչյանի մահվան գործով փորձաքննություն՝ տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցչի ներկայությամբ 10/08/2013   11:20  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մասիսի բժշկական կենտրոնում  27-ամյա Ցոլակ Մկրտչյանի մահվան փաստով հարուցված քրեական գործի շրջանակում այսօր  «Փորձաքննությունների ազգային  բյուրո»-ում կանցկացվի դատաբժշկական հանձնաժողովային լրացուցիչ փորձաքննություն՝ տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցչի  ներկայությամբ:  Այս մասին  «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեց տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ, փաստաբան Ինեսսա Պետրոսյանը:
«Փորձաքննությունների ազգային  բյուրո»-ի փորձագետները, մասնավորապես,  պետք է պատասխանեն, թե   մինչ հիվանդի հետազոտումը և բուժումը կազմակերպելը  ինչպիսի՞ տվյալներ պետք է ձեռք բերվեն բուժող բժշկի կողմից, հիվանդին որևէ դեղորայք ներարկելուց առաջ ո՞ր դեպքում պետք է կատարվի դեղորայքային նմուշային պրոբա, այդ գործընթացն ի՞նչ նորմատիվ ակտերով է կարգավորվում, պապավերին և բարալգետաս դեղամիջոցների ներարկումից առաջ դրանց պրոբայի կատարումն անհրաժե՞շտ էր, թե ոչ, բժշկի կողմից ճի՞շտ է արդյոք կազմակերպվել և կատարվել Ց.Մկրտչյանի հետազոտությունն ու ախտորոշումը, ո՞ր պահին պետք է կատարվեր ադրենալինի ներարկումը, որպեսզի  հնարավորություն լիներ փրկել Ց.Մկրտչյանի կյանքը:
Ըստ Ի.Պետրոսյանի, նախորդ՝ դատաբժշկական համալիր հանձնաժողովային փորձաքննության եզրակացության հետևություններում  նշվել է, որ Ցոլակ Մկրտչյանին  ցուցված է եղել բարալգետասի նշանակումը, կատարվել է ախտանիշային   բուժում, սակայն հիվանդի  մոտ զարգացել է բարդություն՝ անաֆիլակտիկ ռեակցիա, որն  անդառնալի հետևանք է ունեցել՝ Ցոլակ Մկրտչյանը մահացել է: Փորձագետները, վկայակոչելով հիվանդության պատմագրում անեսթեզիոլոգի գրառումները, նշել են, որ ադրենալինի ներարկումը կատարվել է ճիշտ, որը սակայն եղել է անաֆիլակտիկ շոկի զարգացումից 15 րոպե հետո: Ըստ հիվանդության պատմագրի տվյալների, միջոցառումներն եղել են լրիվ ծավալով, սակայն անաֆիլակտիկ ռեակցիայի ծանրագույն անդառնալի հետևանքները ու բարդությունները հնարավոր չի եղել հաղթահարել: Հանձնաժողովը հարկ է համարել նշել,   որ նման ծայրահեղ վիճակների զարգացման պարագայում,  շտապ բուժօգնությունն ապահովելու համար անհրաժեշտ է, որպեսզի բուժման գործընթացին անեսթեզիոլոգի մասնակցելը կատարվի շտապ և  անհապաղ կարգով:
Տուժող կողմը  համաձայն չի եղել   այդ փորձագիտական եզրակացության  հետ և մասնավորապես, գտել  է, որ բարալգետասը նրան հակացուցված է եղել.  Ց.Մկրտչյանի մոտ եղել է ցածր արյան ճնշումը՝ 90/60, որը  բարալգետասի ներարկումից հետո կազմել է  80/40:  Ց.Մկրտչյանն ի սկզբանե նշել է, որ տառապում է  դեղորայքային ալերգիայից, սակայն  որևէ պրոբա չի կատարվել:  Միաժամանակ կողմի կարծիքով, եզրակացությամբ ապացուցվում է բժշկի մեղքը՝  ադրենալինը հիվանդին անմիջապես չի ներարկվել, այսինքն՝ ռեանիմացիոն միջոցառումը անհապաղ չի եղել:
Տուժողը ապրիլի 2-ին որովայնի շրջանում ցավերի պատճառով դիմել էր Մասիսի բժշկական կենտրոն, որտեղ ապրիլի 3-ի լուսադեմին մահացել էր՝ անաֆիլակտիկ շոկից: Մահվան  փաստով հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 130-րդ հոդվածի երկրորդ մասի հատկանիշներով՝ Բժշկական օգնություն ու սպասարկում իրականացնողների կողմից մասնագիտական պարտականությունների չկատարելը կամ ոչ պատշաճ կատարելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է բուժվող հիվանդի մահ:

Экспертизу по делу о гибели 27-летнего жителя города Масис Цолака Мкртчяна проведут сегодня в присутствии представителя правопреемника 10/08/2013 12:25 | Лента новостей
В рамках уголовного дела, возбужденного по факту гибели 27-летнего Цолака Мкртчяна, сегодня в “Национальном бюро экспертиз” будет проведена дополнительная комиссионная судебно-медицинская экспертиза в присутствии представителя правопреемника потерпевшего. Об этом корреспонденту ИА “Фактинфо” сообщила представитель правопреемника потерпевшего, адвокат Инесса Петросян.
Эксперты “Национального бюро экспертиз”, в частности, в частности, ответить на следующие вопросы: Какого рода данные должны быть получены лечащим врачом до проведения обследования и лечения? В каких случаях должны быть взяты образцовые пробы лекарственных средств? В соответствии с какими нормативными актами осуществляется данный процесс? Перед введением таких лекарственных препаратов, как папаверин и баралгетас, необходимо ли проводить пациенту пробу, или нет? Были ли верно проведены врачом обследование и диагностика? В какой момент нужно было ввести инъекцию адреналина, чтобы можно было спасти жизнь Ц. Мкртчяну?
По словам И. Петросян, в заключении предыдущей комиссионной судебно-медицинской экспертизы отмечается, что Цолаку Мкртчяну было показано назначение препарата баралгетас. Проводилось симптомное лечение, однако у пациента возникли осложнения в виде анафилактической реакции, которая обернулось необратимыми последствиями для него: Цолак Мкртчян скончался. Эксперты, ссылаясь на запись анестезиолога в истории болезни пациента, указали, что инъекция адреналина проводилась верно, но лекарство ввели спустя 15 минут после наступления анафилактического шока. По данным истории болезни, мероприятия проводились в полном объеме, однако с необратимыми последствиями и осложнениями, вызванными анафилактическим шоком, невозможно было справиться. Комиссия сочла необходимым отметить, что в случае развития критического состояния для обеспечения скорой медпомощи необходимо, чтобы участие анестезиолога в процессе лечения было обеспечено в срочном порядке.
Потерпевшая сторона не согласилась с результатами экспертизы и, в частности, сочла, что препарат баралгетас был ему противопоказан. Артериальное давление Ц. Мкртчяна упало до отметки 90/60.После введения баралгетаса давление упало до 80/40. Ц. Мкртчян изначально указал, что страдает лекарственной аллергией, однако ему не поставили какие-либо пробы. В то же время, по мнению стороны, из заключения следует, что врач виновен, поскольку адреналин не был введен своевременно, то есть, реанимационные мероприятия не были предприняты незамедлительно.
Потерпевший почувствовал боль в области живота. 2 апреля он обратился в медцентр Масиса, где 3 апреля скончался от анафилактического шока. По факту смерти молодого человека было возбуждено уголовное дело по признакам деяния, предусмотренного ч. 2 ст. 130 УК РА (неисполнение или ненадлежащее исполнение медработниками своих профессиональных обязанностей, повлекшее по неосторожности смерть больного).