ԱԺ նախագահը մասնակցել է Միջխորհրդարանական միության վեհաժողովին 10/08/2013 15:08 | ԼՐԱՀՈՍ
Հոկտեմբերի 7-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ, Միջխորհրդարանական միությունում ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորած պատվիրակությունը Ժնևում մասնակցել է Միջխորհրդարանական միության 129-րդ վեհաժողովի աշխատանքներին: ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակության կազմում են պատգամավորներ Կարեն Ճշմարիտյանը, Հեղինե Բիշարյանը, Կարինե Աճեմյանը, Մարտին Սարգսյանը:
ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության հետ կապերի վարչությունից տեղեկացնում են, որ միջխորհրդարանական միության ղեկավար խորհրդի նիստում քննարկել են կառույցի անդամակցությանը վերաբերող հարցեր, կազմակերպության նախագահի և գլխավոր քարտուղարի հաշվետվությունները, ֆինանսական հարցեր, ներկայացվել է Միջխորհրդարանական միության 2014 թ. ծրագիրը և բյուջեի նախագիծը: Ղեկավար խորհրդի նիստից հետո աշխատանքները սկսել է Միջխորհրդարանական միության 129-րդ վեհաժողովը, որին մասնակցում էին 125 երկրների շուրջ 1200 պատվիրակներ, 45 երկրների խորհրդարանների նախագահներ: Բացման խոսքով հանդես է եկել Միջխորհրդարանական միության նախագահ Աբդելվահադ Ռադին: Առաջին օրը վեհաժողովը քննարկել է «Դեպի միջուկային զենքից զերծ աշխարհ. խորհրդարանների դերակատարությունը» հարցը: ՄՄ հանձնաժողովներում քննարկվեցին «Խորհրդարանների դերակատարությունը երեխաների, մասնավորապես առանց չափահասների ուղեկցության միգրանտ երեխաների իրավունքները պաշտպանելու և պատերազմական իրավիճակներում ու հակամարտությունների ժամանակ նրանց շահագործումը կանխարգելելու գործում» և «Զենքի վաճառքի մասին» պայմանագրի հետևանքներն ու դրա մասով գործողությունները ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի թիվ 1540՝ «Զանգվածային ոչնչացման զենքերի չտարածման մասին» բանաևի իրականացումը հարցերը:
Նույն օրը ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հանդիպել է Լիբանանի խորհրդարանի նախագահ Նաբիհ Բըրրիի հետ: Հովիկ Աբրահամյանը նշել է, որ Հայաստանը, Լիբանանի հետ ունենալով բազմաթիվ ընդհանրություններ ու ժողովուրդների միջև բարեկամության պատմական ավանդույթներ, կարևորում է համագործակցությունը թե երկկողմ հարաբերությունների զարգացման գործում և թե միջազգային ասպարեզում: Նրա խոսքով` հայ ժողովրդի կապը Լիբանանի հետ գալիս է դարերի խորքից, Լիբանանում հայ համայնքի ներկայությունը հարյուրամյակների պատմություն ունի, և Լիբանանի ժողովրդի եղբայրական վերաբերմունքի շնորհիվ հայերը կարողացել են պահպանել ազգային ինքնությունը ու մշակույթը: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը կարևորել է երկու երկրների և խորհրդարանների միջև համագործակցության խորացումը, երկկողմ շփումները, տնտեսական համագործակցության ակտիվացումը: Նրա գնահատմամբ` երկու երկրները մեծ հաջողություններ են արձանագրել նաև միջազգային տարբեր ատյաններում փոխշահավետ համագործակցության առումով:
Լիբանանի խորհրդարանի նախագահը բարձր է գնահատել հայ-լիբանանյան հարաբերությունները և կարևորել է միջխորհրդարանական գործակցության հետագա զարգացումը և ամրապնդումը: Նաբիհ Բըրրին Հովիկ Աբրահամյանին պաշտոնական այցով հրավիրել է Լիբանան:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային խնդիրներին, ԼՂ հիմնահարցին, Սիրիայում տեղի ունեցող զարգացումներին: Խոսելով հարավկովկասյան և մերձավորարևելյան տարածաշրջանային հարցերի շուրջ` զրուցակիցները փաստել են բոլոր խնդիրները խաղաղ բանակցությունների միջոցով լուծելու կարևորությունը:

Спикер НС Армении О. Абраамян принял участие в работе 129-й Ассамблеи Межпарламентского Союза 10/08/2013 15:48 | Лента новостей
7 октября делегация, возглавляемая Председателем НС РА, главой делегации НС в Межпарламентском Союзе (МПС) О.Абраамяном, приняла участие в Женеве в работе 129-й Ассамблеи МПС. В составе делегации – депутаты НС Карен Чшмаритян, Эгине Бишарян, Карине Аджемян, Мартин Саркисян.
Как передает пресс-служба НС РА, на заседании руководящего Совета МПС обсуждались вопросы, касающиеся членства в структуре, отчетов председателя и генерального секретаря организации, финансовые вопросы, программа и проект бюджета МПС на 2014 год. Затем работу начала 129-я Ассамблея МПС, в которой участвовали около 1200 делегатов из 125 стран, председатели парламентов 45 государств. Со вступительным словом выступил председатель МПС А.Ради. Заседание продолжилось по повестке дня Ассамблеи МПС.
В тот же день Председатель НС О.Абраамян встретился с председателем парламента Ливана Набихом Берри. Спикер НС отметил, что Армения, имея с Ливаном множество общностей и исторические традиции дружбы между двумя народами, осознает важность сотрудничества как в развитии двусторонних отношений, так и на международной арене.
Председатель НС РА, в частности, подчеркнул важность углубления сотрудничества между двумя странами и парламентами, оживления двусторонних контактов и экономических связей. По его оценке, обе страны отметили существенные успехи в плане взаимовыгодного сотрудничества в различных международных инстанциях.
Председатель парламента Ливана высоко оценил армяно-ливанские отношения и подчеркнул важность дальнейшего развития и укрепления межпарламентского сотрудничества. Набих Берри пригласил О.Абраамяна с официальным визитом в Ливан.
В ходе встречи были затронуты региональные вопросы, Нагорно-Карабахская проблема, сирийские развития. Говоря о южно-кавказских и ближневосточных региональных проблемах, собеседники констатировали важность решения всех вопросов путем мирных переговоров.