Սահմանադրական դատարանը բավարարեց ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի դիմումը 10/08/2013 13:23 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Սահմանադրական դատարանն այսօր մասնակի՝ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից վիճարկվող մասով, անվավեր և ՀՀ սահմանադրությանը հակասող ճանաչեց ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 73-րդ հոդվածի 1-ին մասի 3-րդ կետը:
Կարեն Անդրեասյանի կողմից վիճարկվող ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի դրույթով ամրագրված են պաշպանի իրավունքները: Մասնավորապես, սահմանված է, որ պաշտպանն իրավունք ունի «քրեական հետապնդման մարմնի առաջարկով մասնակցել իրականացվող քննչական կամ այլ դատավարական գործողություններին, քրեական հետապնդման մարմնի թույլտվությամբ մասնակցել քրեական հետապնդման մարմնի կողմից իր միջնորդությամբ իրականացվող բոլոր քննչական և այլ դատավարական գործողություններին, մասնակցել իր պաշտպանյալի մասնակցությամբ իրականացվող ցանկացած քննչական կամ այլ դատավարական գործողությանը, եթե դա պահանջում է կասկածյալը կամ մեղադրյալը, կամ գործողությունը սկսելիս դրա մասին միջնորդում է ինքը` պաշտպանը»:
ՍԴ-ն, ելնելով ՄԻՊ-ի դիմումի հիման վրա գործի քննության արդյունքներից, որոշեց այն բավարարել: Ըստ այդմ, ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 73-րդ հոդվածի 1-ին մասի 3-րդ կետը՝ դրանում ամրագրված «քրեական հետապնդման մարմնի թույլտվությամբ» և «եթե դա պահանջում է կասկածյալը կամ մեղադրյալը, կամ գործողությունը սկսելիս դրա մասին միջնորդում է ինքը` պաշտպանը» ձևակերպումների մասով, ճանաչվեց ՀՀ սահմանադրության 18-րդ հոդվածի 1-ին մասի, 20-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին նախադասությամբ ամրագրված դրույթին և 43-իդ հոդվածի 1-ին մասի դրույթներին հակասող և անվավեր:
ՍԴ այս որոշումը վերջնական է և ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից:
«Միանշանակ բավարարված ենք և բարձր ենք գնահատում սահմանադրական արդարադատություն իրականացնող մարմնի կողմից նման որոշման կայացումը»,- «Փաստինֆո»-ի թղթակցին ասաց ՍԴ-ում այս գործով դիմողի ներկայացուցիչ՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի իրավական վերլուծության վարչության պետ Արամ Վարդևանյանը: Նա ընդգծեց, որ իրենք որոշումը հատկապես կարևորում են այն առումով, որ այն «նպաստելու է փաստաբանների, պաշտպանների իրավունքների իրականացման ավելի պատշաճ կարգավորմանը, ավելի բարձր մակարդակով են երաշխավորվելու նրանց իրավունքները քրեական դատավարության մեջ»:

Конституционный суд удовлетворил заявление омбудсмена Армении об оспаривании одного из положений Уголовно-процессуального кодекса РА 10/08/2013 14:17 | Актуальная тема
Конституционный суд сегодня частично – по оспариваемой омбудсменом Армении части- признал недействительным и противоречащим Конституции РА п.3 ч. 1 ст. 73 Уголовно-процессуального кодекса.
В соответствии с оспариваемым Кареном Андреасяном положением Уголовно-процессуального кодекса, закрепляющим права защитника, в частности, установлено, что защитник имеет право “по предложению органа уголовного преследования принять участие в уголовных или иных процессуальных действиях, по разрешению органа уголовного преследования участвовать во всех осуществляемых по его ходатайству уголовных или иных процессуальных действиях, участвовать при участии его защитника в любых осуществляемых уголовных или иных процессуальных действиях, если этого требуют подозреваемый или обвиняемый или при начинании действия об этом ходатайствует он, защитник.
Конституционный суд, исходя результатов рассмотрения дела на основании заявления омбудсмена, постановил удовлетворить его. Исходя из этого, п.3 ч. 1 ст. 73 Уголовно-процессуального кодекса и закрепленные в нем формулировки, как то: “по разрешению органа уголовного преследования”и “если этого требуют подозреваемый или обвиняемый”или “при начинании действия об этом ходатайствует он, защитник были признаны недействительными и противоречащими ч. 1 ст. 18, положениям закрепленным первым предложением ч. 1 ст. 20 и положениям ч. 1 ст. 42 Конституции РА.
В беседе с корреспондентом ИА “Фактинфо” представитель заявителя, начальник правового и аналитического управления офиса омбудсмена Арам Вардеванян заявил, что "они придают важное значение данному решению, поскольку оно будет способствовать более надлежащему регулированию реализации прав адвокатов, защитников и на более высоком уровне будут гарантированы их права в сфере уголовно-процессуальной деятельности".