Էթիկայի հանձնաժողովը Տարոն Մարգարյանի մասին տեղեկատվություն չի հրապարակում 10/07/2013   15:51  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովից «Փաստիֆո»-ի հարցին ի պատասխան, մերժեցին հայտնել, արդյո՞ք Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանից ստացել են պաշտոնական պատասխան, թե՞ ոչ:
Բանն այն է, որ Հանձնաժողովը սեպտեմբերի 26-ին Տարոն Մարգարյանի վերաբերյալ վարույթ հարուցելու որոշում էր կայացրել, միաժամանակ նաև առաջարկելով Երեւանի քաղաքապետին որոշումը ստանալուց հետո տասնօրյա ժամկետում ներկայացնել քննարկվող հարցի վերաբերյալ իր առաջարկությունները և բացատրությունները: 10-օրյա ժամկետը թեև սպառված է, սակայն, Հանձնաժողովում հրաժարվեցին հայտնել, ներկայացրել է  քաղաքապետը իր առարկությունները և բացատրությունները, թե հրաժարվել է:
«Փաստիֆո»-ի հարցին ի պատասխան, Հանձնաժողովի ընդունարանից միայն ասացին, որ իրենք որևէ տեղեկություն չեն տրամադրում, որովհետև «ուսումնասիրություն է ընթանում, և որևէ տեղեկատվության հրապարակումը կխոչընդոտի այդ աշխատանքներին»: Հանձնաժողովում նաև խոստացան, որ սահմանված ժամկետի ավարտից հետո որոշումը հրապարակել:
Նշենք, որ Հանրային ծառայությունների մասին ՀՀ օրենքը Վարույթն իրականացնող մարմնին վարույթն ավարտելու համար 1 ամիս ժամանակ է հատկացնում, և այդ ժամկետը սպառվում է հոկտեմբերի 26-ին:
Հիշեցնենք, Հանձնաժողովը Տարոն Մարգարյանի վերաբերյալ վարույթը հարուցրել էր «Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ» հակակոռուպցիոն կենտրոնի կողմից դեռևս հուլիսի 26-ին ներկայացրած դիմումի հիման վրա, որով կազմակեպությունը հանձնաժողովին առաջարկում էր պարզել, թե ներքաղաքային տրանսպորտի ուղեվարձը թանկացնելիս Երևանի քաղաքապետը գտնվե՞լ է արդյոք շահերի բախման իրավիճակում, ինչպես նաև` ներդրումները կառավարելիս քաղաքապետի կողմից չե՞ն օգտագործվել արդյոք պաշտոնեական դիրքն ու լիազորությունները։
Հավելենք նաև, որ Հանրային ծառայությունների մասին ՀՀ օրենքը Հանձնաժողովի որոշումների հրապարակման համար նաև հստակ կարգ է սահմանում. Դրանք 5-օրյա ժամկետում պետք է հրապարակվեն Հանձնաժողովի պաշտոնական կայքում:
Սակայն, ավելորդ չէ նաև նշել, որ մինչ օրս Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի որոշումներից կայքում հրապարակվել են միայն 2-ը, այն էլ` սահմանված ժամկետի խախտմամբ:
09:19 03/10/2013  |  Մամուլ«ՀԱՅԿԱԿԱՆ ԺԱՄԱՆԱԿ»: Արգիշտի Կիվիրյան. Բերման ենթարկելու ողջ այդ գործընթացը զուգորդվել էր իր նկատմամբ բռնություններով
16:06 30/09/2013  |  ԼՐԱՀՈՍԱրտակ Շաբոյանն արհամարհո՞ւմ է «Բարև Երևանի» հարցումը
12:43 30/09/2013  |  ԼՐԱՀՈՍՈւղեվարձի թանկացման հարցով անկախ փորձագիտական հանձնաժողովն այսօր կգումարի առաջին նիստը
12:10 25/09/2013  |  ԼՐԱՀՈՍՈւղեվարձի հարցով հանձնաժողովի 3 անդամներին քաղաքապետարանում չեն ճանաչում
12:51 23/09/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ Հանձնաժողովում դեռ ուսումնասիրում են Տարոն Մարգարյանի գույքն ու եկամուտները

Комиссия по этике высокопоставленных чиновников не публикует сведений о Т. Маркаряне в связи с возбуждением производства в отношении мэра Еревана 10/07/2013   16:27  |  Актуальная тема
В Комиссии по этике высокопоставленных должностных лиц в ответ на вопрос информагентства “Фактинфо” отказались сообщить, получили ли в действительности от мэра Еревана официальный ответ или нет. Дело в том, что Комиссия 26 сентября приняла решение о возбуждении производства в отношении Тарона Маркаряна, в то же время предложив мэру Еревана по получении решения в десятидневный срок представить свои предложения и разъяснения по поводу дискутируемого вопроса. Хотя 10-дневный срок истек, однако в Комиссии отказались сообщить представил ли градоначальник свои предложения и разъяснения или отказался.
Отметим, что в соответствии с законом “Об общественных услугах” орган, осуществляющий производство, отводит месяц на завершение производства, и этот срок истекает 26 октября.
Напомним, Комиссия возбудила производство вотношении Тарона Маркаряна на основании представленного 26 июля заявления антикоррупционного центра "Трансперенси Интернешнл", согласно которому организация предлагала Комиссии по этике высокопоставленных должностных лиц установить, находился ли действующий градоначальник армянской столицы в момент повышения тарифа на проезд в общественном транспорте в ситуации столкновения интересов или существовали ли подобные риски и не имело ли место при управлении вложениями использование служебного положения или полномочий.
Добавим, что закон РА “Об общественных услугах предусматривает четкий порядок обнародования решений Комиссии. Они в пятидневный срок должны быть опубликованы на официальном сайте Комиссии.
Однако нелишне будет отметить, что по сей день из решений Комиссии по этике высокопоставленных должностных лиц было опубликовано на сайте всего 2, да и то с нарушением установленного срока.
10:33 03/10/2013  |  Пресса“Айкакан Жаманак”: “Весь процесс привода сопровождался применением насилия ко мне” - Аргишти Кивирян
09:29 02/10/2013  |  Административное правоАдминистративный суд отклонил во второй раз оба иска фракции “Здравствуй, Ереван” об аннулировании решений мэра о повышении тарифов на проезд