Դատական կարգով պահանջում է քրեական գործ հարուցել Փակ շուկան ոչնչացնողների դեմ 10/05/2013 17:49 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հոկտեմբերի 7-ին Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ շրջանների ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանում՝ դատավոր Գ.Պողոսյանի նախագահությամբ, կքննվի ՀՀ ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանի բողոքը: Նա պահանջում է վերացնել ՀՀ ոստիկանության Կենտրոնական բաժնի հետաքննիչի որոշումը Երևանի Փակ շուկայի հետ կապված քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին և հարուցել քրեական գործ:
Պատգամավորը վիճարկում է ՀՀ իրավապահ մարմինների կողմից դրսևորված անգործությունը՝«Երևանի փակ շուկան ոչնչացնող» անձանց նկատմամբ: «Ժառանգություն» խմբակցության մամլո ծառայությունը հիշեցնում է, որ Երևանի Փակ շուկան հայ ժողովրդի մշակութային ժառանգությունն է` Երևանի պատմության անբաժանելի մաս:
Փակ շուկայի կառուցապատողն ու Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, ըստ Զ.Փոստանջյանի, թույլ են տվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 11-րդ գլխով նախատեսված` հասարակական կարգի և բարոյականության դեմ ուղղված հանցագործությունների ցանկում ընդգրկված 264-րդ հոդվածի խախտում` պատմության և մշակույթի հուշարձաններ ոչնչացնելը կամ վնասելը: Ըստ բողոքի հեղինակի, թույլ են տրվել նաև ՀՀ քրեական օրենսգրքի 29-րդ գլխով նախատեսված պետական ծառայության դեմ ուղղված հանցագործությունների ցանկում ընգրկված է 315 պրիմ մեկ հոդվածի` ինքնակամ շենքի կառուցումը չդադարեցնելը և անօրինական կառույցը չքանդելը և 315 պրիմ 2 հոդվածի` շենքի ինքնակամ կառուցումը կասեցնելու, կանխարգելելու ուղղությամբ օրենքով սահմանված կարգով միջոցներ չձեռնարկելը, խախտումներ:

Ереванский суд рассмотрит жалобу З. Постанджян с требованием завести уголовное дело против “разрушителей” Крытого рынка 10/05/2013 18:19 | Актуальная тема
7 октября суд общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк-Мараш под председательством Г. Погосяна приступит к рассмотрению жалобы депутата от парламентской фракции “Наследие” Заруи Постанджян. Она требует устранить решение следователя Центрального отдела полиции РА об отказе в возбуждении уголовного дела в связи с ереванским Крытым рынком и возбудить уголовное дело.
Депутат оспаривает проявленное правоохранительными органами бездействие в отношении лиц, “уничтожающих ереванский Крытый рынок”. Пресс-служба фракции “Наследие” напоминает, что “Крытый рынок” является культурным наследием армянского народа и неотъемлемой частью истории Еревана.
Застройщик и мэр Еревана Тарон Маркарян, по словам Заруи Постанджян, допустили нарушение статьи 264(“уничтожение или повреждение памятников истории и культуры ”), включенной в перечень предусмотренных главой 11 Уголовного кодекса РА преступлений против общественного порядка и нравственности. По словам автора жалобы, было допущено также нарушение ст. 315 прим 1(неприостановление самовольного и законного строительства здания и) и ст. 315 прим 2(неприменение установленных по закону мер по пресечению и предупреждению самовольного строительства), включенных в перечень предусмотренных главой 29 УК РА преступлений против госслужбы.