Ռուբիկ Հակոբյան. ԱԺ նախագահը դեռևս չի դիմել ԵԽԽՎ պատվիրակության կազմում փոփոխություն կատարելու առաջարկով 10/04/2013 12:24 | ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովի նախագահը պետք է դիմի խմբակցությանը` ԵԽԽՎ-ի պատվիրակության կազմում փոփոխություն կատարելու հարցով: «Ժառանգությունշ»-ը կքննարկի և դրա արդյունքում որոշում կկայացնի:
Այս մասին հոկտեմբերի 4-ի ճեպազրույցում հայտնեց ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ռուբիկ Հակոբյանը` հավելելով, որ ԱԺ նախագահը դեռևս իրենց պաշտոնապես չի դիմել, խմբակցությունն էլ հարցը չի քննարկել, նաև` առայժմ Զ.Փոստանջյանի հետ չի խոսել:
Ռ.Հակոբյանը նշեց նաև, որ ինքը մասնակցել է ԱԺ նախագահի մոտ խմբակցությունների ղեկավար ներկայացուցիչների մասնակցությամբ հրավիրված խորհրդակցությանը և հորդորել է ԵԽԽՎ-ի նիստում Հայաստանի Նախագահին ուղղված` Զարուհի Փոստանջյանի հայտնի հարցադրման կապակցությամբ հանդես չգալ հայտարարությամբ, ինչն անտեսվել է: Ռ.Հակոբյանը չբացառեց, որ
այդ հայտարարությունը «օգտագործվի նորից պետության դեմ»:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ն արդեն հայտնել է, ԱԺ նախագահը, մասնավորապես, նախօրեին ԱԺ նիստում հայտարարել էր, որ «հաշվի առնելով ԱԺ պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանի վարքագիծը երեկ ԵԽԽՎ նիստի ընթացքում և հիմք ընդունելով «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 18-րդ հոդվածի 1-ին մասի է ենթակետը` հայտարարում եմ, որ խորհրդակցել եմ Ազգային ժողովի խմբակցությունների հետ և մտադիր եմ փոփոխություն կատարել ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակության կազմում»:

Рубен Акопян: Спикер парламента пока не обращался к фракции с предложением внести изменение в состав армянской делегации в ПАСЕ 10/04/2013   12:46  |  Лента новостей
Председатель Национального собрания по вопросу о внесении изменения в состав армянской делегации в ПАСЕ должен обратиться к фракции.“Наследие” проведет обсуждение и по его итогам вынесет решение. Об этом на состоявшемся 4 октября брифинге заявил руководитель фракции “Наследие” Рубен Акопян, добавив, что спикер парламента пока официально к ним не обращался, а фракция еще не обсудила вопрос и не переговорила с З. Постанджян.
Р. Акопян отметил также, что принял участие в созванном спикером НС совещании с представителями руководящего состава парламентских фракций и призвал не выступать с заявлением в связи с нашумевшим вопросом Заруи Постанджян, адресованным президенту Армении на заседании ПАСЕ, что, однако, было проигнорировано. Р. Акопян не исключил того, что это заявление “может быть вновь использовано против государства”.
Как уже ранее сообщало информагентство “ФактИнфо”, спикер НС в ходе состоявшегося накануне пленарного заседания объявил, в частности, что с учетом поведения депутата Заруи Постанджян на заседании ПАСЕ и, приняв за основу подпункт "ж" ч. 1 ст. 18 закона о регламенте НС РА посовещался с фракциями парламента и намерен внести изменение в состав делегации Армении в ПАСЕ.