Համաներումը կտարածվի 1000-ից ավելի անձանց վրա, որոնցից 500-600-ը պատժից կազատվեն 10/03/2013 14:35 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հայաստանի Հանրապետության անկախության հռչակման 22-րդ տարեդարձի կապակցությամբ համաներում հայտարարելու մասին Ազգային ժողովի ընդունած որոշման համաձայն՝ կարգապահական գումարտակների հրամանատարները, ՀՀ արդարադատության նախարարության քրեակատարողական հիմնարկների և քրեակատարողական վարչության այլընտրանքային պատիժների կատարման uտորաբաժանումների ղեկավարները համաներման ակտը պետք է կիրառեն հնարավորինս սեղմ ժամկետում, սակայն ոչ ուշ, քան 2013 թ.-ի դեկտեմբերի 25-ը ներառյալ:
Եթե այս մարմինների տրամադրության տակ առկա են համաներումը կիրառելու համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը, բավարար չափով պարզաբանված և ճշգրտված են տվյալ գործի հանգամանքները, ապա վերջիններս պարտավոր են համաներման ակտը կիրառել նշված հանգամանքների ի հայտ գալուց հետո ողջամիտ ժամկետում` չսպասելով ընդհանուր ժամկետի լրանալուն:
Ինչպես Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց Արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը, համաներումն ընդհանուր առմամբ կտարածվի 1000-ից ավելի անձանց վրա, որոնցից 500-600-ը պատժից կազատվեն, իսկ մնացածի նկատմամբ համաներմամբ կկճատվի օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտով սահմանված պատժաչափի չկրած մաuը:
Ըստ նախարարի` քրեակատարողական հիմնարկի ղեկավարները մեկ առ մեկ կնայեն բանտարկյալների գործերը, կքննարկեն և համապատասխան որոշումներ կկայացնեն: Առաջին հերթին անդրադարձ կկատարվի այն անձանց, ովքեր ենթակա են ազատ արձակման, որից հետո` այն մարդկանց, որոնց պատժաչափը պետք է կրճատվի:

По амнистии, объявленной по случаю 22-ой годовщины независимости Армении, на свободу выйдут порядка 600 заключенных 10/03/2013 15:51 | Актуальная тема
В соответствии с решением Национального Собрания Армении об объявлении амнистии по случаю 22-ой годовщины независимости республики командиры дисциплинарных батальонов, руководители уголовно-исполнительных учреждений Минюста РА и подразделений по исполнению альтернативных наказаний Уголовно-исполнительного управления должны применить акт амнистии в возможно короткие сроки, однако не позднее 25 декабря 2013г. включительно.
Если в распоряжении этих органов имеются необходимые для применения амнистии документы и в достаточной мере уточнены обстоятельства данного дела, то последние обязаны применить акт амнистии в разумные сроки после появления указанных обстоятельств, не дожидаясь истечения общего срока.
Как сообщил в беседе с журналистами министр юстиции Грайр Товмасян, амнистия в целом распространится на свыше 1000 лиц, из коих 500-600 человек будут освобождены от отбывания наказания, а в отношении остальных по амнистии будет сокращена неотбытая часть наказания, установленного вступившим в законную силу судебным актом.