ՀՀ ֆինանսների նախարարը հավանել է Նունե Եսայանի 54 մլն-անոց համերգը 10/03/2013 16:52 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ ֆինանսների նախարար Դավիթ Սարգսյանն այսօր պատասխանելով լրագրողների հարցերին, անդրադարձել է նաև Նունե Եսայանի Անկախության 22-ամյակին նվիրված տոնական համերգի համար պետբյուջեից 54 մլն դրամ հատկացնելու մասին կառավարության աղմուկ որոշմանը:
«Ինչո՞ւ եք համարում, որ դա մեկ համերգ է, դա Անկախության տոնի նշումն էր»,- լրագրողների հարցին արձագանքել է Դավիթ Սարգսյանը:
Հիշեցնենք, վկայակոչելով ՀՀ Կառավարության կայքում հրապարակված այդ որոշումը, հոկտեմբերի 1-ին «Փաստինֆո»-ն գրել էր, որ այդ գումարով կառավարությունը ոչ թե սեպտեմբերի 21-ին հանրապետության տարածքում կազմակերպված տոնական բոլոր միջոցառումներն է ֆինանսավորել, այլ միայն Հանրապետության հրապարակում կայացած Նունե Եսայանի համերգը: Համաձայն սեպտեմբերի 28-ին կայացրած այդ որոշման, կառավարության պահուստային ֆոնդից 54 691 400 դրամ է հատկացվել Մշակույթի նախարարությանը, ապա` «Նունե Եսայան» բարեգործական հասարակական կազմակերպությանը: Ի դեպ, այս ծախսը բյուջեյում ձևակերպվել է իբրև նվիրատվություն, իսկ դրա պատասխանատվությունը դրվել է մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանի վրա:
Հարցին, թե որքանով էր արդարացված հիշյալ ծախսը, Դավիթ Սարգսյանը պատասխանել է, թե որպես սովորական քաղաքացի մասնակցել է այդ համերգին, ստացել է մեծ բավականություն: «Շատ լավ համերգ էր»,- ասել է նա:

“Хороший был концерт”. Министру финансов Армении пришелся по душе 54-миллионный концерт Нуне Есаян 10/03/2013   17:14  |  Актуальная тема
Министр финансов Давид Саркисян, отвечая сегодня на вопросы журналистов, коснулся наделавшего много шуму решения Правительства РА о выделении из госбюджета 54 млн. драмов на концерт, приуроченный к 22-ой годовщине независимости Армении.
“С чего Вы взяли, что это только на один концерт? Это на празднование Дня независимости", - отпарировал в ответ Давид Саркисян.
Напомним, ссылаясь на решение, опубликованное на сайте Правительства, 1 октября информагентство “ФактИнфо” написало, что Правительство выделило 54,6 млн. драмов не на финансирование всех праздничных мероприятий, организованных 21 сентября на территории республики, а только на концерт Нуне Есаян. В соответствии с принятым 28 сентября решением из резервного фонда Правительства было выделено 54,6 млн. драмов Министерству культуры для перевода их на счет общественной благотворительной организации “Нуне Есаян”.Эти расходы были оформлены в виде пожертвований, а ответственность за это была возложена на министра культуры Асмик Погосян.
На вопрос, насколько оправданы подобные расходы, Давид Саркисян ответил, что как обычный гражданин принял участие в концерте и получил от него огромное удовольствие. “Хороший был концерт”, - отметил глава Минфина Армении.