Ստրասբուրգում արձանագրվել է, որ «ձեռքբերում» գնահատականը կիրառելի է միայն ՀՀ ոստիկանության գործունեության վերաբերյալ 10/03/2013   13:16  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սեպտեմբերի 24-ին Ստրասբուրգում՝ Եվրոպայի խորհրդի և Եվրոպական Միության համատեղ ծրագրի շրջանակներում կայացած կոնֆերանսի ընթացքում ամփոփվեցին Անպատժելիության և վատ վերաբերմունքի դեմ պայքարի արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված տարածաշրջանային ձեռքբերումները:
ՀՀ ոստիկանությունում ընթացող բարեփոխումների հանգուցային դրույթներից ու գլխավոր նպատակներից մեկը ոստիկանություն-հասարակություն կապի ամրապնդումն է, ոստիկանության գործունեության մեջ հանրության ներգրավվածության մակարդակի բարձրացումը, հրապարակայնության ու թափանցիկության ապահովումը:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ ոստիկանությունից, չնայած համեմատաբար կարճ ժամանակահատվածին, ոստիկանության ղեկավարության հետևողականության ու նպատակային ձեռնարկումների շնորհիվ՝ բարեփոխումներն այս ուղղությամբ արդեն իսկ լուրջ արդյունքներ են արձանագրել՝ բարձր գնահատականի արժանանալով ոչ միայն մեր քաղաքացիների ու հայաստանյան կառույցների կողմից: Ոստիկանական համակարգի հատկանշական ձեռքբերումն արձանագրեցին նաև եվրոպական կառույցները՝ Ֆրանսիայի Ստրասբուրգ քաղաքում անցկացված՝ Հասարակական կարգուկանոնի ապահովման գործում ներգրավված իրավապահ մարմինների աշխատակիցների կողմից մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումներին վերաբերող կոնֆերանսի ընթացքում, որն անցկացվում էր Եվրոպայի խորհրդի և Եվրոպական Միության համատեղ ծրագրի շրջանակներում:
Կոնֆերանսի ընթացքում ամփոփվեցին Հայաստանի, Վրաստանի, Ադրբեջանի, Ուկրաինայի և Մոլդովայի ձեռքբերումները իրավապահ մարմինների աշխատակիցների կողմից մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումների քննության ոլորտում: Եվ պարզվեց, որ «ձեռքբերում» գնահատականը կիրառելի է միայն Հայաստանի ոստիկանության գործունեության վերաբերյալ: Հայաստանի ոստիկանության իրականացրած ծավալուն և արդյունավետ աշխատանքն այս ոլորտում արժանացավ բարձր գնահատականի, համարվեց խրախուսելի և որպես լավագույն փորձի օրինակ՝ կիրառման հանձնարարվեց կոնֆերանսի մասնակից մյուս պետությունների` Վրաստանի, Ադրբեջանի, Ուկրաինայի և Մոլդովայի իրավապահ կառույցների պատվիրակություններին:
Մասնավորապես նշվեց, որ Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության գործունեության մեջ հասարակության ներգրավվածությամբ կարգապահական հանձնաժողովը բացառիկ օրինակ է տարածաշրջանում և կոնֆերանսի մասնակից մյուս պետությունների ներկայացուցիչներին առաջարկվեց ուսումնասիրել և օգտագործել այդ փորձը:
Հրապարակային, թափանցիկ, հասարակական լայն ընդգրկվածությամբ գործող Ոստիկանական կարգապահական հանձնաժողովը կոչված է ապահովելու հասարակական կարգուկանոն պահպանող ծառայողների գործունեության առավելագույնս պրոֆեսիոնալ, իրավաչափ քննություն ու վերահսկողություն՝ բացառելով կամայականությունները և ինչպես քաղաքացու, այնպես էլ ոստիկանության ծառայողի իրավունքների խախտումները:
Հայաստանի ոստիկանությունում բարեփոխումները շարունակվում են նախանշված ծրագրի բոլոր ուղղություններով: Եվ ստրասբուրգյան անաչառ ու բարձր գնահատականը ոչ միայն ձեռքբերումների հերթական հանգրվանը նշանավորող ուրախալի փաստ է, այլև բարեփոխումների իրավացիության և ճշգրիտ ուղղության ու նպատակակետի հերթական հավաստում:

На конференции в Страсбурге оценка “достижение” оказалась применимой только к деятельности армянской полиции 10/03/2013   13:50  |  Лента новостей
В ходе состоявшейся 24 сентября в рамках совместной программы Совета Европы и Евросоюза конференции были обобщены региональные достижения, направленные на повышение эффективности борьбы с безнаказанностью и плохим обращением.
Одними из главных целей и ключевых положений проводимых в полиции РА реформ являются укрепление связи полиция- общество, повышение уровня общественной вовлеченности в деятельность полиции, обеспечение гласности и транспарентности.
Как сообщает пресс-служба полиции Армении, несмотря на сравнительно короткий период, благодаря последовательным достижениям руководства Полиции осуществленные в этом направлении реформы возымели серьезные результаты, удостоившись высокой оценки не только наших граждан и армянских структур.
Примечательное достижение полиции Республики Армения констатировали также европейские структуры во время конференции относительно грубых нарушений прав человека, организованной сотрудниками правоохранительных органов, вовлеченных в охрану общественного порядка,. Конференция проводилась в рамках совместной программы Европейского Совета и Европейского Союза.
В ходе проходившей во французском городе Страсбург конференции были обобщены достижения Армении, Грузии, Азербайджана, Украины и Молдовы в сфере расследования грубейших нарушений правоохранительными органами прав человека. Выяснилось, что оценка “достижение” применима только к деятельности Полиции Армении. Проведенная в этой сфере Полицией Армении емкая и эффективная работа удостоилась высокой оценки и в качестве образца наилучшего опыта была предложена участвующим в конференции делегациям правоохранительных структур Грузии, Азербайджана, Украины и Молдовы для применения.
В частности, было отмечено, что дисциплинарная комиссия по вовлечению общественности в деятельность Полиции РА является исключительным примером, и посему было предложено представителям остальных государств, принимающих участие в конференции, изучить и применять данный опыт в своей стране.