Նախագահը ներկա է գտնվել ԵԽ-ում ՀՀ նախագահության նվերի հանձնման արարողությանը 10/02/2013 17:41 | ԼՐԱՀՈՍ
Աշխատանքային այցով Ստրասբուրգում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ներկա է գտնվել ԵԽ-ում ՀՀ նախագահության նվերի՝ լիագումար նիստերի դահլիճի «Միասնության ուժը» կոչվող ապակեպատկեր ստեղծագործության հանձնման պաշտոնական արարողությանը:
Այս կապակցությամբ Հանրապետության Նախագահն իր խոսքում շնորհակալություն է հայտնել սիրված և տաղանդաշատ նկարչուհի Արև Պետրոսյանին՝ նրա ստեղծագործական մտահղացման և տպավորիչ աշխատանքի համար, նաև՝ Եվրոպայի խորհրդի այն բոլոր ատյաններին ու անձանց, ովքեր հնարավոր դարձրին ապակեպատկերի տեղադրումը: «Մոտ 13 տարի առաջ՝ 2001թ. հունվարի 25-ին Հայաստանը դարձավ Եվրոպայի խորհրդի լիիրավ անդամ՝ մաս կազմելով եվրոպական մեծ ընտանիքի: Ինչպես 800 մլն եվրոպացիների համար, ժողովրդավարության այս տաճարը դարձավ նաև մեր՝ հայերիս տունը:
2001թ. Հայաստանը 10 տարեկան էր, հիմա արդեն՝ 22: Ավելի քան մեկ տասնամյակ այս ընտանիքում «մեծանալով», Հայաստանն ստեղծել է ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների պաշտպանության և իրավունքի գերակայության ապահովման ամուր հիմքեր ու կառուցակարգեր:
Հարգելի բարեկամներ,
Հայաստանի կողմից նվիրաբերված այս ապակեպատկերն ընդունեք իբրև համեստ ներդրում մեր ընդհանուր տան կառուցմանը: Եվրոպայի խորհրդում համախմբված ժողովուրդները տարբեր են իրենց պատմությամբ ու անցյալով, սակայն միավորված են միասնական համամարդկային արժեքների շուրջ: Նրանք հատիկ առ հատիկ կերտել են այդ արժեքները՝ հարթելով դեպի միասնական ապագայի տեսլականը տանող ուղին: Ապակեպատկեր հեղինակային այս աշխատանքը խորհրդանշում է մեր հավաքական ուժը՝ իր միասնականության ու ներդաշնակ բազմազանության մեջ»,-ասել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Եվրոպայի խորհրդում Հայաստանի նախագահության նվերի հանձնման արարողության ժամանակ:
Այնուհետև Նախագահը ԵԽԽՎ նախագահ Ժան-Կլոդ Մինյոնի, ԵԽ գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդի և ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատար Նիլս Մուիժնիկսի հետ դիտել է ԵԽ նախարարների կոմիտեի նախասրահում Արև Պետրոսյանի եռանկարը՝ «Սեր», «Ազատություն», «Գիտակցություն», որը ևս խորհրդանշում է միասնության ուժը, որոնք Հանրապետության Նախագահն այնուհետև նվիրել է պարոնայք Ժան-Կլոդ Մինյոնին, Թորբյորն Յագլանդին և Նիլս Մուիժնիկսին:
Այցի ավարտին Եվրոպայի խորհրդում Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ներկա է գտնվել Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 16-րդ արձանագրության ստորագրման արարողությանը, որը Հայաստանի Հանրապետության կողմից ստորագրել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:

Серж Саргсян присутствовал на официальной церемонии вручения подарка председательства Армении в Совете Европы 10/03/2013   11:37  |  Лента новостей
Находящийся с рабочим визитом в Страсбурге президент Серж Саргсян накануне присутствовал на официальной церемонии вручения подарка председательства РА в СЕ – картины на стекле под названием «Сила единства» для зала пленарных заседаний. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
В этой связи президент Республики в своей речи поблагодарил любимую и талантливую художницу Арев Петросян за ее творческий замысел и впечатляющую работу, а также все те инстанции и всех тех лиц Совета Европы, которые сделали возможной установку композиции.
«Около 13 лет назад, 25 января 2001 года Армения стала полноправным членом Совета Европы, став частью большой европейской семьи. Как и для 800 млн европейцев, этот храм демократии стал домом и для нас, армян.
В 2001 году Армении было 10 лет, сейчас – уже 22. Более десятилетия Армения, «подрастая» в этой семье, создала прочные основы и механизмы обеспечения демократии, защиты прав человека и верховенства права.
Подаренную Арменией эту картину на стекле примите в качестве нашего скромного вклада в строительство нашего общего дома. Сплоченные в Совете Европы народы отличаются своей историей и прошлым, однако объединены вокруг единых общечеловеческих ценностей. Они по крупицам создали эти ценности, открыв путь, ведущий к видению единого будущего. Эта авторская работа на стекле символизирует нашу коллективную силу в своем единстве и гармоничном многообразии», - сказал президент Серж Саргсян во время церемонии вручения подарка председательства Армении в Совете Европы.
Затем президент вместе с Председателем ПАСЕ Жан-Клодом Миньоном, Генеральным секретарем СЕ Торбьерном Ягландом и Комиссаром СЕ по правам человека Нильсом Муижниксом в вестибюле Комитета министров СЕ посмотрел триптих Арев Петросян «Любовь», «Свобода», «Сознание», также символизирующие силу единства, которые затем Президент Республики подарил господам Жан-Клоду Миньону, Торнбьерну Ягланду и Нильсу Муижниксу.
В конце визита Серж Саргсян в Совете Европы присутствовал на церемонии подписания 16-го протокола Европейской конвенции по правам человека, который от Республики Армения подписал министр иностранных дел РА Эдвард Налбандян.