ՀՀ նախագահ. «Ճակատագիրը պատգամել է մեզ դառնալ ցեղասպանության դեմ պայքարի առաջամարտիկ» 10/02/2013   17:25  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ԵԽԽՎ լիագումար նիստի իր այսօրվա ելույթում, Սերժ Սարգսյանը, որպես ս/թ մայիսի 16-ից մինչև նոյեմբերի 14-ը ԵԽ նախարարների խորհուրդը նախագահող երկրի նախագահ, հիշեցրել է, որ Հայաստանն իր նախագահության գերակայություն է հռչակել պայքարը անհանդուրժողականության, խտրականություն և ատելություն սերմանող քարոզչության դեմ: «Մենք ամոթալի ենք համարում, որ մերօրյա աշխարհում նման երևույթները շարունակում են գոյություն ունենալ և որոշ երկրներում անգամ խրախուսվում են պետական մակարդակով: Մենք պետք է վճռական լինենք աշխարհի ցանկացած անկյունում նման դրսևորումներն արմատախիլ անելու հարցում», -ասել է ՀՀ նախագահը:
«Մեր՝ հայերիս ճակատագիրը պատգամել է մեզ դառնալ ցեղասպանության դեմ պայքարի առաջամարտիկ: Ցեղասպանությունը ոչ միայն մարդկության դեմ ոճիր է, այլև ֆաշիզմի և անհանդուրժողականության ցայտուն դրսևորում, կյանքի իրավունքի կոպիտ ոտնահարում: Հիրավի, այդ արհավիրքը վերապրած ժողովուրդները յուրահատուկ առաքելություն ունեն նման ողբերգությունների կրկնությունը բացառելու գործում: Մարդկության դեմ ոճիրների կանխարգելման լավագույն բանաձևը մարդկային պատմության սոսկալի էջերի լուսաբանումն ու համամարդկային արժեքների լույսի ներքո անցյալի գնահատումն է»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը, կարևորելով հատկապես նմանօրինակ ոճիրներ ծնող նախադրյալների դեմ պայքարը: ՀՀ նախագահը հայտարարել է, որ մեր երկիրը գործնական քայլեր է ձեռնարկում ցեղասպանության հանցագործությունները կանխարգելելու և դրանք սնուցող երևույթների դեմ պայքարելու նպատակով միջազգային հանրության ջանքերը համախմբելու ուղղությամբ:
«Տարիներ շարունակ Հայաստանը միջազգային տարբեր հարթակներում հանդես է եկել ցեղասպանության կանխարգելման վերաբերյալ բանաձևեր ընդունելու նախաձեռնություններով: Նաև մեր ջանքերով՝ ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի կողմից տարբեր տարիների ընդունվել են ցեղասպանության կանխարգելման մասին բանաձևեր: Դրանք նպատակ ունեն միջազգային հանրության մշտական ուշադրության կենտրոնում պահել «Ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման և պատժման մասին» կոնվենցիան և հիշեցնել մարդկության դեմ ոճիրների վերացմանն ուղղված՝ պետությունների հանձնառությունների մասին»,- նշել է ՀՀ նախագահը:
17:06 06/07/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԱրա Պապյանը կոչ է անում փոխել Հայոց ցեղասպանությանն առնչվող պայքարի շեշտադրումները
19:22 20/06/2013  |  Միջազգային լրահոսՑեղասպանության մասնակիցներից մեկը դատապարտվեց ցմահ բանտարկության
12:59 11/05/2013  |  Միջազգային լրահոսՆախկին նախագահը դատապարտվեց 80 տարվա ազատազրկման
18:18 16/11/2012  |  ԼՐԱՀՈՍԱյց Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր
11:14 07/11/2012  |  ԼՐԱՀՈՍ«Հայոց ցեղասպանությունը և սկանդինավյան արձագանքը» խորագրով ցուցահանդես Կոպենհագենում
11:37 01/11/2012  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՀայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի միջոցառումները համակարգող հանձնախմբի նիստ Լոս Անջելեսում
11:52 26/10/2012  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՀայոց Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի միջոցառումները համակարգող հանձնախմբի նիստ Նյու Յորքում
18:15 12/10/2012  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՇտեֆան Հարաբին. «Հայերի ցեղասպանությունը մարդկության դեմ կատարված հանցագործություն է»

“Нам, армянам, судьбой завещано быть передовыми борцами против Геноцида”. Заявление С. Саргсяна на сессии ПАСЕ 10/02/2013   18:29  |  Актуальная тема
Серж Саргсян как президент страны, председательствующей с 16 мая по 14 ноября в Комитете министров Совета Европы, напомнил в ходе своего выступления на сессии ПАСЕ, что Армения провозгласила борьбу против нетерпимости, дискриминации и пропаганды ненависти приоритетом своего председательства в СЕ.  “Мы считаем постыдным, что в современном мире все еще имеют место быть подобные явления и что в некоторых странах даже поощряются на государственном уровне. Мы должны быть настроены решительно в вопросе искоренения подобных проявлений в любом уголке земного шара”.
“Нам, армянам, судьбой завещано быть передовыми борцами против Геноцида. Геноцид - это не только преступление против человечества, а яркое проявление фашизма и нетерпимости. Пережившим такую беду народам выпала особая миссия в деле исключения рецидивов подобных трагедий. Лучшая формула предупреждения преступлений против человечества – освещение ужасных страниц истории и оценка прошлого в свете общечеловеческих ценностей”, - заявил Серж Саргсян. Президент подчеркнул важность борьбы с порождающими аналогичные преступления предпосылками. Он также отметил, что наша страна предпринимает действенные шаги в направлении предупреждения преступления геноцида и объединения усилий мирового сообщества в борьбе с подпитывающими подобные злодеяния явлениями.
“На протяжении многих лет Армения на различных международных площадках выступала с инициативами о принятии резолюций по предотвращению геноцида. Благодаря также и нашим усилиям Советом по правам человека ООН были приняты в разные годы    резолюции по предотвращению геноцида. Они имеют своей целью постоянно держать в центре внимания международного сообщества "О предотвращении преступления геноцида и наказании за него" и напоминать об обязательствах государств, направленных на пресечение преступлений против человечества”, - отметил президент Армении.