Ս.Սարգսյան. «Մենք ցանկանում ենք լինել Վիլնյուսում և ստորագրել Ասոցացման համաձայնագիրը» 10/02/2013   16:34  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ստարսբուգում Սերժ Սարգսյանը պատասխանել է ԵԽԽՎ պատվիրակների հարցերին: Դրանց գերակշիռ մասը նվիրված է եղել Մաքսային միությանն անդամակցելու  և Ասոցացման համաձայնագրի շուրջ Հայաստանի դիրքորոշմանը:
Սերժ Սարգսյանը հավաստիացրել է, որ Հայաստանն իր ուղուց չի շեղվել: «Մենք բանակցությունների հենց սկզբից եվրոպական հանձնաժողովից մեր գործընկերներին մշտապես ասել ենք, որ մեր քաղաքականությունը կայանում է շահերի համադրման և ոչ թե հակադրման մեջ»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը, հավելելով. «Մեր գործընկերները մեզ հետ համաձայնել են ասելով, որ արևելյան գործընկերությունն ուղղված չէ որևէ այլ երկրի կառույցի դեմ և, որ Արևելյան գործընկերությունը մշտապես կարող է փոխլրացվել այլ կառույցների կողմից տարվող աշխատանքը»:
Սերժ Սարգսյանը վերահասատատել է Հայաստանի պատրաստակամությունը Եվրամիության հետ Ասոցացման համաձայնագիր ստորագրելու, ցավով փաստելով, որ «Մաքսային միությանն անդամակցելու մասին մեր հայտարարությունից հետո Եվրոպական հանձնաժողովի մեր գործընկերներն ասացին, որ ուղղակի հակասություն կա Մաքսային միության և Ազատ առևտրի պայմանագրի միջև, կանոնների տարբերություն կա»:
ՀՀ նախագահը հայտնել է, որ ստեղծած իրավիճակում Հայաստանն առաջարկել է ստորագրել Ասոցացման համաձայնագիրը, հիշեցնելով որ այն հիմնական քաղաքական բարեփոխումներ է ենթադրում, որոնք մենք պատրաստ ենք իրականացնել մեր  երկրում:
Անդրադառնալով Մաքսային միությանն անդամակցելու համար Հայաստանի նկատմամբ կիրառված հնարավոր ճնշումների մասին հարցին, Սերժ Սարգսյանն ասել է. «Որևէ պաշտոնյա ՌԴ-ից, կամ ՄՄ-ից կես բառ անգամ չի ասել Հայաստանի անդամակցության անհրաժեշտության մասին: Մենք ենք այդ ցանկությունը հայտնել, որովհետև ելել ենք շատ պարզ իրողությոնից. մենք 20 տարուց ավելին է, որ գտնվում ենք ռազմական անվտանգության մի համակարգում, որի բաղկացուցիչ մասերն են կազմում այն պետությունները, որոնք այսօր ձևավորել են ՄՄ-ը, և մենք չենք կարող մեկուսանալ աշխարհատնտեսական այն տարածքից, որի հետ 20 տարուց ավելի համագործակցում ենք»:
Այդուհանդերձ, պատասխանելով պատվիրակներից մեկի հարցին, թե ի՞նչ է պատրաստվում անել Հայաստանը Վիլնյուսում նախանշված   Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովին, այն պարագայում, երբ դրա շրջանակներում նախատեսված է նախաստորագրել Եվրամիության հետ Ասոցացման համաձայնագիրը, Սերժ Սարգսյանը հայտարարել է, որ Հայաստանը մասնակցելու է գագաթաժողովին, մինչ այդ բանակցված փաստաթղթում որոշակի փոփոխությունների ակնկալիքով, ևս մեկ անգամ ընդգծելով համաձայնագիրը ստորագրելու մեր երկրի պատրաստակամությունը:
«Քանի որ Ասոցացման համաձայնագիրը 2 դեմքով է հանդես գալիս` Ասոցացման համաձայնագիր և Ազատ առևտրի պայմանագիր, և քանի որ եվրոպացի մեր գործընկերներն ասում են, որ Ազատ առևտրի պայմանագրի դրույթները հակասում են ՄՄ դրույթներին, ապա մենք ակնկալում ենք առանձին ստորագրել Ասոցացման համաձայնագիրը»,-ասել է Ս.Սարգսյանը, փաստելով, որ դրանում նախատեսված բարեփոխումները կազմում են Հայաստանի և ԵՄ-ի հարաբերությունների առանցքը:

Серж Саргсян: Армения примет участие в вильнюсском саммите “Восточного партнерства” и надеется подписать Соглашение об Ассоциации 10/02/2013   17:36  |  Лента новостей
Президент Армении отметил в Страсбурге на вопросы делегатов ПАСЕ. Большая часть их касалась позиции Армении по вопросу членства в ТС и Соглашения об Ассоциации.
Серж Саргсян заверил, что Армения не свернула со своего пути. “Мы с самого начала переговоров говорили нашим коллегам из Еврокомиссии, что наша политика заключается в сопоставлении, а не противопоставлении наших интересов”. Президент также отметил: “Наши коллеги согласились с нами, заявив, что Восточное партнерство не направлено против какой бы то ни было структуры и что Восточное партнерство всегда может восполнить проводимую другими структурами работу”.
“Мы и сейчас готовы подписать Соглашение об Ассоциации с ЕС, однако, к сожалению, после заявления о решении Армении присоединиться к Таможенному союзу наши коллеги из Еврокомиссии заявили о наличии противоречия между ТС и Договором о глубокой и всеобъемлющей зоне свободной торговли”, – заявил сегодня президент РА Серж Саргсян, отвечая на вопросы после своего выступления на сессии ПАСЕ.
“Армения предложила в сложившейся ситуации подписать лишь Соглашение об Ассоциации, которое в основном предполагает политические реформы, которые,  мы готовы осуществить в нашей стране, - подчеркнул президент Армении.
Отвечая на вопрос о возможных давлениях, оказанных на Армению в вопросе вступления в Таможенный союз, глава армянского государства  отметил: “Ни один российский чиновник не промолвил и полуслова о необходимости вступления в Таможенный союз. Мы выразили желание присоединиться, поскольку исходили из простых реалий. Мы свыше 20 лет находимся в системе военной безопасности, составляющими которой являются государства, которые сегодня сформировали Таможенный союз, и мы не можем изолироваться от геоэкономического пространства, с которым сотрудничаем более 20 лет”,– отметил глава государства.
Серж Саргсян также заявил, что Армения примет участие в предстоящем в ноябре в Вильнюсе саммите стран-участниц программы Евросоюза “Восточное партнерство” и надеется к тому времени внести изменения в текст переговорного документа, вновь подтвердив готовность подписать Соглашение об Ассоциации с ЕС.
Поскольку наши европейские коллеги заявляют, что положения Договора о глубокой и всеобъемлющей зоне свободной торговли противоречат положениям Таможенного союза, то в этом случае мы надеемся парафировать Соглашение об Ассоциации в отдельном порядке”, – сказал глава армянского государства, констатировав, что предусмотренные в нем реформы составляют основу отношений Армении с Евросоюзом.