Ընդլայնվել է ՔրՕր-ի հոդվածների ցանկը, որոնց վրա տարածվելու է համաներումը 10/01/2013   15:43  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Այս պահին ՀՀ արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը սկսել է ներկայացնել Նախագահ Սերժ Սարգսյանի կողմից ներկայացված համաներման առաջարկությունը:
Այս քայլին գնալու համար հաշվի են առնվել նախորդ համաներումների ցուցանիշները` նկատի ունենալով, որ համաներումից հետո կրկին հանցագործություն կատարելու համար քրեական պատասխանատվության ենթակվածների թիվը փոքր է եղել:
Նախորդ համաներման համեմատ` ընդլայնվել է Քրեական օրենսգրքի այն հոդվածների ցանկը, որոնց վրա տարածվելու է համաներումը:
Մասնավորապես, անձի դեմ ուղղված ծանր հանցագործությունների` սպանության, դիտավորությամբ ծանր վնասվածք հասնելու համար ավելի երկար ժամկետով ազատազրկված անձանց վրա առաջին անգամ Հայաստանում կտարածվի այս ակտը. պատժի չկրած մասը կկրճատվի վեց ամիս ժամկետով: Համաներումը, սակայն,  չի տարածվի մարդկության դեմ գործած հանցագործությունների, սեքսուալ բռնությյունների, անառակաբարո գործողությունների համար ազատազրկված անձանց վրա:

Расширен список подпадающих под амнистию статей Уголовного кодекса Армении 10/01/2013   16:19  |  Актуальная тема
В данный момент министр юстиции Грайр Товмасян представляет предложение президента РА об объявлении амнистии.
Прежде чем идти на этот шаг, были учтены показатели объявленных в прежние годы амнистий, принимая во внимание тот факт, что лиц, привлеченных к ответственности после амнистии за повторное совершение преступления, было немного.
По сравнению с прежней амнистией расширен список тех статей Уголовного кодекса, на которые распространится амнистия.
В частности, впервые в Армении этот акт распространится на лиц, осужденных на длительное время к лишению свободы за такие тяжкие преступления, как убийство, умышленное причинение тяжкого вреда: неотбытая часть наказания будет сокращена на 6 месяцев. Под амнистию, однако, не подпадут лица, осужденные к лишению свободы за преступления против человечества, за совершение насильственных действий сексуального характера и развратные действия.
По словам министра, пока еще нет точных цифр, но примерно 400-500 человек будут освобождены от отбывания наказания.