Նախագահը շնորհավորական ուղերձ է հղել Չինաստանի նախագահին 10/01/2013 14:06 | ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության կազմավորման 64-րդ տարեդարձի կապակցությամբ շնորհավորական ուղերձ է հղել ՉԺՀ Նախագահ Սի Ծինփինին:
Ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ և Չինաստանի բարեկամ ժողովրդին ազգային տոնի` Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության կազմավորման 64-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:
Վստահ եմ, որ Ձեր ղեկավարության ներքո Չինաստանը կշարունակի հաստատուն առաջխաղացումը միջազգային հեղինակության բարձրացման, հասարակական առաջընթացի, տնտեսական ու մշակութային զարգացման ուղղությամբ:
Հայ-չինական ավանդական բարեկամական կապերը սկիզբ են առնում հեռավոր անցյալից: Դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից հետո Հայաստանը և Չինաստանը ձեռնամուխ են եղել հավասարության, փոխադարձ հարգանքի և փոխվստահության վրա հիմնված միջպետական հարաբերությունների ձևավորմանը, որոնք անցած տարիների ընթացքում շարունակաբար ընդլայնվել և ամրապնդվել են:
Հայաստանի և Չինաստանի միջև համագործակցության բոլոր բնագավառներում վերջին տարիներին արձանագրված կտրուկ աճը պահպանելու և խթանելու նպատակով պատրաստ եմ Ձեզ հետ համատեղ, մեծարգո պարոն Նախագահ, ջանքեր գործադրել մեր երկրների և ժողովուրդների միջև առկա բարեկամական հարաբերություններն ու ակտիվ գործակցությունը բարձրացնել նոր մակարդակի՝ ի շահ մեր երկրների և ժողովուրդների:
Մաղթում եմ Ձերդ Գերազանցությանը քաջառողջություն և հաջողություններ, իսկ Չինաստանի բարեկամ ժողովրդին՝ երջանկություն և բարօրություն»,-ասված է ՀՀ Նախագահի շնորհավորական ուղերձում:

Президент Армении Серж Саргсян поздравил китайского коллегу с 64-й годовщиной образования КНР 10/01/2013   14:21  |  Лента новостей
Президент Серж Саргсян сегодня по случаю 64-й годовщины образования Китайской Народной Республики направил поздравительное послание Председателю КНР Си Цзиньпину.
Как сообщает пресс-служба главы армянского государства, Серж Саргсян поздравил своего коллегу и весь китайский народ с Национальным праздником и выразил уверенность в том, что КНР под руководством Си Цзиньпинa продолжит устойчивое продвижение в направлении повышения международного авторитета, общественного прогресса, экономического и культурного развития.
“Традиционно дружественные армяно-китайские связи берут начало в далеком прошлом. После установления дипломатических отношений Армения и Китай принялись за формирование межгосударственных отношений, основанных на равенстве, взаимном уважении и доверии, которые постоянно расширялись и укреплялись.
С целью сохранения и стимулирования резкого роста, зафиксированного в последние годы во всех областях сотрудничества между Арменией и Китаем, я готов совместно с Вами, многоуважаемый господин Председатель, прилагать усилия, чтобы имеющиеся между нашими странами и народами дружественные отношения и активное сотрудничество поднять на новый уровень – в интересах наших стран и народов.
Желаю Вашему Превосходительству крепкого здоровья и успехов, а дружественному народу Китая – счастья и благоденствия”, - говорится в поздравительном послании президента Армении.