Հրայր Թովմասյան. Ի համեմատ 2011թ.-ի՝ այս անգամ մի փոքր ավելի շատ կալանավոր ազատության մեջ կհայտնվի 10/01/2013 12:54 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
2011 թվականին համաներումն ազդել է 1200 կալանավորի վրա: Հայաստանի Հանրապետության անկախության հռչակման 22-րդ տարեդարձի կապակցությամբ համաներում հայտարարելու մասին ՀՀ Նախագահի այսօր Ազգային ժողովում քննարկվելիք առաջարկության շնորհիվ «գուցե, մի փոքր ավելի շատ կալանավոր ազատության մեջ կհայտնվի, քանի որ սահմանափակման տակ չընկած հոդվածների քանակը մեծացել է»: Այս մասին ԱԺ-ում լրագրողներին հայտնեց ՀՀ արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը:
Ի պատասխան լրագրողների հարցին, թե ո՞ւմ վրա է տարածվելու համաներումը, նախարարն անեկդոտ հիշեց. «Մեկին հարցնում են՝ Հայրենական պատերազմի ժամանակ քանի՞ մարդ է մահացել, սա ասում է՝ 20 միլիոն, ասում է՝ դե բոլորի անունն ասեք»։
Ըստ նախարարի, համաներումը ենթադրում է, որ կալանավորների մի մասը միանգամից կազատվեն, մյուսների պատժի չկրած մասը կկրճատվի, և կան հոդվածներ, որոնց վրա համաներումն ընդհանրապես չի տարածվի:
Ինչ վերաբերում է Տիգրան Առաքելյանին, ապա, ըստ նախարարի, նրան «մեղսագրվող հոդվածն ընկած չէ սահմանափակումների տակ»:

Грайр Товмасян: По сравнению с 2011г. в нынешнем году по амнистии на свободу выйдут больше осужденных 10/01/2013 13:45 | Актуальная тема
Объявленная в 2011г. амнистия распространилась на 1200 заключенных. Благодаря обсуждаемому сегодня в парламенте предложению президента РА об объявлении амнистии по случаю 22-ой годовщины провозглашения независимости Армении “возможно, на свободе окажется большее число осужденных, поскольку возросло количество статей, не подпадающих под ограничение”,- заявил Грайр Товмасян, отвечая в парламенте на вопросы журналистов.
По словам министра юстиции, амнистия предполагает, что часть осужденных сразу же будет освобождена, остальным сократят неотбытую часть наказания, однако есть статьи, на которые не распространяется амнистия.
Что касается Тиграна Аракеляна, то “инкриминируемая ему статья не подпадает под ограничение”, - отметил Г. Товмасян.