Դավիթ Հարությունյան. Միասնական քննչական մարմնի ստեղծումը տարիներ տևած քննարկումների արդյունք է 09/30/2013 09:39 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Միասնական քննչական մարմինն իրականացնելու է սովորական քննչական աշխատանք՝ որոշ չափով ավելի անկախ, քան նախկինում էր, ինչը միմիայն կարելի է ողջունել: Ի պատասխան «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հարցի՝ այս տեսակետը հայտնեց Ազգային ժողովի Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, հանրապետական Դավիթ Հարությունյանը:
«Երբ նույն համակարգում է գործում քննչական մարմինը, միշտ ծագում են խնդիրներ՝ արդյո՞ք այս քննչական մարմինն ուղղակիորեն ծառայում է արդարադատության և իրականության բացահայատմանը, այլ ոչ թե՝ այդ մարմնի գործառույթներն ինչ-որ ձևով արդարացնելուն»,-ասաց նա՝ ընդգծելով. որ «հարցադրումը մեր հորինածը չէ, այն միշտ եղել է»:
Ըստ Դ.Հարությունյանի՝ դրանով են պայմանավորված եղել ոստիկանական համակարգում բարեփոխումները: Տարիներ շարունակ այս հարցը քննարկվել է, և սպասելի էր, որ ի վերջո հանգելու էին Միասնական քննչական մարմին ունենալու գաղափարին, ինչը պահանջում է թե կազմակերպական, թե ֆինանսական, թե օրենսդրական փոփոխություններ:
«Այնպես որ խնդիրը նոր չէ, իսկ նպատակը, ես կարծում եմ, շատ ճիշտ է. որովհետև երբ դու ստեղծում ես առանձին մարմին՝ քննչական ապարատ, իհարկե, նրանք համագործակցելու են բոլոր այն մարմինների հետ, որոնք այսօր զբաղվում են նմանատիպ հանցագործությունների բացահայտմամբ՝ և հարկայինի հետ, և ոստինության հետ շատ սերտ կապեր լինելու են, բայց այնուամենայնիվ գերատեսչական տարբեր խնդիրներ են լուծում, և հենց այս հակակշիռն է, որ թույլ է տալու ավելի որակյալ քննություն իրականացնել»,-ընդգծեց նա:
Ինչ վերաբերում է ԱԱԾ-ի և ՀՔԾ-ի այդ մարմին չմիանալուն, ապա, ըստ Դ.Հարությունյանի, ԱԱԾ համակարգում որոշակի առանձնահատկություններ կան: Իհարկե, այս երկուսը տեսականորեն կարող էին միանալ այս միասնական մարմնին: «Այնուամենայնիվ՝ ունենալ առանձին երկու կառույց, գոնե ՀՔԾ-ն, ես կարծում եմ, ճիշտ մոտեցում է: ԱԱԾ-ի պարագայում ուղղակի իրենց աշխատանքի առանձնահատկությունն է, որոշ դեպքերում ինֆորմացիայի ոչ հրապարակային լինելը: Գաղտնիության լուրջ ռեժիմները հուշում են, որ դեռևս վաղ կլինի մտածել այդ քայլը կատարելու ուղղությամբ, սակայն չեմ բացառում հետագայում նման հարցերի քննարկումը, երբ Միասնական քննչական մարմինը կայանա»,-նշեց Դ.Հարությունյանը:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էինք, ՀՀ Նախագահը սեպտեմբերի 24-ին ստորագրել է Միասնական քննչական մարմնի կազմավորման իրավական ապահովման հանձնաժողով ստեղծելու մասին կարգադրություն: Հանձնաժողովը ղեկավարելու է ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանը:
Միասնական քննչական մարմինը պետք է կազմավորվի Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության, կառավարությանն առընթեր ՀՀ ոստիկանության և Պետական եկամուտների կոմիտեի կառուցվածքում գործող քննչական մարմինների հենքի վրա: Միասնական քննչական մարմնի ստեղծումը, ըստ երկրի ղեկավարի, նպատակ ունի ամրապնդել քննչական մարմինների անկախությունը և բարձրացնել քրեական գործերով նախաքննության արդյունավետությունը:

Давид Арутюнян: Идея создания единого следственного органа - результат многолетних дискуссий 09/30/2013 11:38 | Актуальная тема
“Когда следственный орган действует в той же системе, всегда возникают проблемы: действительно ли служит этот следственный орган для отправления правосудия и выявления правды, а не для того, чтобы каким-то образом оправдать функции данного органа?”,-сказал он, подчеркнув, что “вопрос - не плод их фантазий, а всегда был на повестке”.
По словам Д. Арутюняна, этим были обусловлены реформы в сфере Полиции. Этот вопрос обсуждался на протяжении многих лет, и вполне ожидаемо, что, в конце концов, пришли к идее основания единого следственного органа, что требует как проведения организационных и финансовых, так и законодательных изменений.
“Так что проблема отнюдь не нова, а вот цель, я полагаю, верная, поскольку, когда создаешь отдельный орган- следственный аппарат, конечно, они будут сотрудничать со всеми теми органами, которые сегодня занимались раскрытием аналогичных преступлений.: будут тесные связи как с налоговым органом, так с Полицией, однако, тем не менее, решаются различные ведомственные вопросы, и именно этот противовес позволит гораздо более качественно проводить следствие”, - отметил Д. Арутюнян.
Что касается неприсоединения к данному органу Службы нацбезопасности и Специальной следственной службы, то, по словам Д. Арутюняна, в системе СНБ есть определенные особенности. “Конечно, теоретически эти обе структуры могли присоединиться к единому органу, но, тем не менее, наличие двух отдельных структур, хотя бы Специальной следственной службы, я думаю, это верный подход. В случае же с СНБ, эта их специфика работы, в частности негласность информации. Серьезные режимы секретности подсказывают, что еще рано думать о таких шагах, однако со становлением единого следственного органа я не исключаю в дальнейшем возможности проведения дискуссии по этим вопросам.
Как уже ранее сообщало информагентство “ФактИнфо”, 24 сентября президент Армении Серж Саргсян подписал указ о создании комиссии по правовому обеспечению формирования единого следственного органа, который возглавит бывший генпрокурор РА Агван Овсепян.
Единый следственный орган должен быть сформирован на базе Министерства обороны, Полиции, следственных органов, действующих в структуре Комитета государственных доходов. Создание единого следственного органа, по словам главы государства, имеет своей целью укрепление независимости органов следствия и повышение эффективности предварительного следствия по уголовным делам.