Գևորգ Կոստանյան. Յուրաքանչյուր դեպքում կալանավորումը պետք է հիմնավորված և պատճառաբանված լինի 09/30/2013 18:37 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Կալանավորումը, որպես խափանման միջոց, ինքնանպատակ չէ: Այն պետք է կիրառվի` նպատակ ունենալով կանխել մեղադրյալի համապատասխան վարքագիծը:Եթե այդ վարքագիծը հնարավոր է ապահովել առանց խափանման միջոցի կիրառման, ապա, իհարկե, կալանավորումը չպետք է կիրառվի: Յուրաքանչյուր դեպքում կալանավորումը պետք է հիմնավորված և պատճառաբանված լինի:
Այս տեսակետը ԱԺ նիստում հայտնեց Գլխավոր դատախազի թեկնածու Գևորգ Կոստանյանը` ի պատասխան Ազգային ժողովի պատգամավոր, նախկին փաստաբան Էդմոն Մարուքյանի հարցին:
Գ.Կոստանյանը հայտնեց, որ. «Ներկայումս Քրեական դատավարության նոր օրեսգրքում այլընտրանքային խափանման միջոցների ներդրման հնարավորությունն է քննարկվում, որը, ինքը վստահ է, կհանգեցնի նրան, որ կալանավորելու ընտրելու դեպքերը մեխանիկորեն կնվազեն»,-նշեց` համոզմունք հայտնելով, որ եթե այսօր, այլընտրանքային խափանման միջոցների բացակայության պայմաններում, շատ դեպքերում ավտոմատ կերպով նվազեցվի կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելը, «մենք կունենանք արդարության և արդարադատության անկում, որովհետև գործերի բացահայտվածությունը, մեղավորներին հայտնաբերումը, պատասխանատվության ենթարկելու ամբողջ գործընթացը կարող է վտանգի տակ դրվել»:

Геворк Костанян: В любом случае применение в качестве меры пресечения заключения под стражу должно быть обоснованным и мотивированным 09/30/2013   19:03  |  Актуальная тема
Заключение под стражу в качестве меры пресечения– не самоцель. Она должна применяться с целью предотвращения соответствующего поведения обвиняемого. Если представляется возможным обеспечение надлежащего поведения обвиняемого без применения меры пресечения, то, безусловно, в качестве меры пресечения не должно применяться заключение под стражу. В любом случае оно должно быть обоснованным и мотивированным.
Такое мнение высказал кандидат на пост генпрокурора Армении Геворк Костанян, отвечая на вопрос депутата НС, бывшего адвоката Эдмона Марукяна.
Г. Костанян заявил, что в настоящее время обсуждается возможность внедрения в новый Уголовно-процессуальный кодекс альтернативных мер пресечения, которая, по его убеждению, приведет к тому, что случаи избрания меры пресечения в виде заключения под стражу механически сократятся. Он также отметил, что, если сегодня в условиях отсутствия альтернативных мер пресечения автоматически сократить применение заключения под стражу в качестве меры пресечения, то “получим падение уровня справедливости и качества правосудия, поскольку раскрываемость дел, обнаружение виновных, весь процесс привлечения к ответственности может оказаться под угрозой”.