Գորիկ Հակոբյանի վերաբերյալ վարույթ հարուցելու համար Հանձնաժողովին մի դիմումը բավարար չէ 09/27/2013 12:33 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձաժողովը մերժել է ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության պետ Գորիկ Հակոբյանի կողմից էթիկայի կանոնների խախտումը բացահայտելու նպատակով վարույթ հարուցելու մասին Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն դիմումը:
Ըստ դիմող կազմակերպության տարածածա տեղեկատվության, Հանձնաժողովը մերժումը պատճառաբանել է նրանով, որ «դիմումում բարձրացված հարցի համակողմանի ուսումնասիրության, տվյալ դրվագի բոլոր փաստական հանգամանքները հաշվի առնելու և վարութ հարուցելու համար Հանձնաժողովը պետք է ստանա նշված ակցիան անցկացնողների խմբի կամ նրանցից որևէ մեկի դիմումը»:
Հիշեցնենք, որ ԹԻՀԿ-ը հանձնաժողովին էր դիմել՝ վկայակոչելով լրատվամիջոցների կողմից արձանագրված միջադեպը, երբ կառավարության շենքի դիմաց բողոքի ակցիա անցկացվող քաղաքացիներից մեկի աղաղակներին ի պատասխան, ԱԱԾ պետ Գորիկ Հակոբյանն արձագանքել էր «Էշ ա, արա', ի՞նչ ես գոռում, ա'յ ոչխար» արտահայտությամբ:
Նշենք, որ այս տեսանյութն առկա է համացանցում:
Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնն իր անհամաձայնությունն է հայտնում Հանձնաժողովի դիրքորոշմանը և բերված պատճառաբանությանը՝ միաժամանակ վկայակոչելով «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքի 44-րդ հոդվածը, որի համաձայն, Հանձնաժողովը էթիկայի կանոնների խախտման վերաբերյալ վարույթ կարող է հարուցել որևէ անձի դիմումի հիման վրա, «ինչը նշանակում է, որ վարույթ հարուցելու դիմում կարող են ներկայացնել ինչպես ֆիզիկական, այնպես էլ իրավաբանական անձինք»,- մեկնաբանում է ԹԻՀԿ-ը:
Ի դեպ, հանձնաժողովի տեսակետը և մերժման հիմքերը հասկանալու համար, մենք դիմեցինք նաև Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձաժողով: Այստեղ, սակայն, մեր հարցին ի պատասխան, նախ ճշտեցին, թե Հանձնաժողովը ոչ թե վարույթի հարուցումը մերժելու որոշում է կայացրել, այլ պարզապես գրությամբ պատասխանել է իրեն դիմած կազմակերպությանը, ապա հրաժարվեցին այդ գրության բովանդակության մասին որևէ տեղեկություն հայտնել:
«Բովանդակությունն իրենցից ճշտեք, մենք բանավոր տեղեկատվություն չենք տալիս»,- մեր հարցին այսպիսի պատասխան ստացանք Հանձնաժողովից:

Комиссия по этике отклонила заявление «Трансперенси интернешнл» о возбуждении в отношении главы СНБ Армении производства 09/27/2013   13:25  |  Актуальная тема
Комиссия по этике высокопоставленных должностных лиц отклонила заявление антикоррупционного центра «Трансперенси интернешнл» о возбуждении производства с целью выявления нарушения начальником Службы национальной безопасности Армении Гориком Акопяном правил этики.
Как сообщает общественная организация, Комиссия мотивировала отказ в возбуждении производства тем, что “для всестороннего исследования указанного в заявлении вопроса, учета всех фактических обстоятельств данного эпизода и возбуждения производства Комиссия должна получить заявление от проводящей упомянутую акцию группы или кого-либо из них.
Антикоррупционный центр «Трансперенси интернешнл» обратился в Комиссию по этике высокопоставленных должностных лиц, ссылаясь на зафиксированный средствами массовой информации инцидент, в ходе которого глава СНБ в ответ на выкрики участников акции протеста позволил себе следующие высказывания:”Осел, чего разорался, баран”.
Отметим, что видеозапись инцидента попала в сеть.
Антикоррупционный центр «Трансперенси интернешнл» выражает свое несогласие с позицией комиссии и приведенными доводами и, в то же время ссылается на ст. 44 закона “О государственной службе”, согласно которому Комиссия может возбудить производство по факту нарушения норм этики на основании заявления какого-либо лица, что означает, “что заявление о возбуждении производства могут представить как физические, так и юридические лица”, - поясняет «Трансперенси интернешнл».
Отметим, что мы также обратились за комментариями в Комиссию по этике высокопоставленных должностных лиц. Там, однако в ответ на наш вопрос, сначала пояснили, что Комиссия приняла не решение о возбуждении производства, а просто в письменной форме ответила обратившейся к ней организации, однако там нам отказались предоставить какую-либо информацию о содержании данного письма.
“Мы не предоставляем в устной форме сведений, уточните у них его содержание”, - ответили нам в Комиссии.