ՀՀ գլխավոր դատախազը կնշանակվի ԱԺ առաջիկա քառօրյայում 09/26/2013 15:20 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ գլխավոր դատախազի նշանակման հարցը կընդգրկվի Ազգային ժողովի սեպտեմբերի 30-ին մեկնարկելիք քառօրյա նիստերի օրակարգում:
ԱԺ կանոնակարգ-օրենքի համաձայն՝ այս հարցը դասվում է պարտադիր և ըստ անհրաժեշտության քննարկվող հարցերի թվին և Ազգային ժողովում քննարկվում է արտահերթ: Այս պաշտոնում նշանակում կատարելու համար առաջարկվում է մեկ թեկնածու:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ն արդեն տեղեկացրել է, ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Գլխավոր դատախազի թափուր պաշտոնի համար Ազգային ժողովին առաջարկել է Զինվորական դատախազ Գևորգ Կոստանյանի թեկնածությունը:
Սահմանադրության համաձայն՝ Գլխավոր դատախազին Հանրապետության Նախագահի առաջարկությամբ նշանակում է Ազգային ժողովը` 6 տարի ժամկետով։ Նույն անձը չի կարող ավելի քան երկու անգամ անընդմեջ նշանակվել Գլխավոր դատախազ։
Հիշեցնենք, որ Աղվան Հողսեփյանի լիազորություններն ավարտվել են սեպտեմբերի 13-ին, և վերջինիս նույն օրվա հրամանով Գլխավոր դատախազի պարտականությունների կատարումը դրվել է ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Արամ Թամազյանի վրա:
ԱԺ կանոնակարգ-օրենքի համաձայն՝ ՀՀ գլխավոր դատախազի ընտրության հարցի քննարկումը տեղի է ունենում հետևյալ ընթացակարգով.ելույթ կունենա թեկնածուն, որից հետո կպատասխանի պատգամավորների հարցերին: Այնուհետև տեղի կունենա մտքերի փոխանակություն՝ պատգամավորների ելույթներ և խմբակցությունների տեսակետներ: Քննարկումը կավարտվի թեկնածուի եզրափակիչ ելույթով:
ՀՀ գլխավոր դատախազի պաշտոնում նշանակման մասին ԱԺ որոշումը ընդունվում է գաղտնի քվեարկության արդյունքներով՝ քվեարկությանը մասնակցած պատգամավորների ձայների մեծամասնությամբ, եթե քվեարկությանը մասնակցել է պատգամավորների ընդհանուր թվի կեսից ավելին:

Новый генпрокурор Армении будет назначен в ходе предстоящей четырехдневки парламента 09/26/2013   16:59  |  Лента новостей
Вопрос о назначении генерального прокурора Армении будет включен в повестку дня предстоящих четырехдневных заседаний НС, стартующих с 30 сентября.
Согласно закону о регламенте НС, данный вопрос относится к обязательным вопросам, а также к числу вопросов, обсуждаемых по необходимости, и ставится на внеочередное обсуждение в парламенте. Для назначения на эту должность предлагается одна кандидатура.
Как уже сообщало информагентство “ФактИнфо”, президент Армении Серж Саргсян предложил кандидатуру заместителя генерального прокурора Армении, военного прокурора Геворка Костаняна на должность генпрокурора Армении.
В соответствии с Конституцией Армении, генпрокурора РА по предложению президента страны назначает Национальное собрание сроком на 6 лет. Одно и то же лицо не может избираться более двух раз на этот пост.
Напомним, 13 сентября истек шестилетний срок пребывания Агвана Овсепяна в должности генерального прокурора Армении, и по его указу в тот же день исполнение полномочий генпрокурора было возложено на заместителя генерального прокурора Армении Арама Тамазяна.
Решение НС РА о назначении на пост генпрокурора принимается по итогам тайного голосования, большинством голосов принявших участие в голосование депутатов, если в голосовании приняли участие больше половины от общего числа парламентариев.