Ստեղծվում է քննչական ապարատ 09/25/2013 12:47 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Նախագահը կարգադրել է Միասնական քննչական մարմնի կազմավորման իրավական ապահովման հանձնաժողով ստեղծել,որը կղեկավարի Աղվան Հովսեփյանը: Ստորև ներկայացնում ենք Նախագահի կարգադրությունը.
Ղեկավարվելով Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 49-րդ հոդվածով, 55-րդ հոդվածի 6-րդ կետով և քննչական մարմինների անկախությունն ամրապնդելու, քրեական գործերով նախաքննության արդյունավետությունը բարձրացնելու և Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության, Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության, Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեի կառուցվածքում գործող քննչական մարմինների հենքի վրա միասնական քննչական մարմին կազմավորելու նպատակով որոշում եմ.
1. Ստեղծել միասնական քննչական մարմնի կազմավորման իրավական ապահովման հանձնաժողով:
2. Հաստատել միասնական քննչական մարմնի կազմավորման իրավական ապահովման հանձնաժողովի անհատական կազմը` համաձայն հավելվածի:
3. Միասնական քննչական մարմնի կազմավորման իրավական ապահովման հանձնաժողովին` մշակել և Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի աշխատակազմ ներկայացնել միասնական քննչական մարմնի կազմավորման և գործունեության համար անհրաժեշտ օրենքների նախագծերը:
4. Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը` մինչև սույն կարգադրության 3-րդ կետում նշված օրենքների ուժի մեջ մտնելը մշակել համապատասխան իրավական ակտերի նախագծեր` միասնական քննչական մարմնի կազմավորման և գործունեության ֆինանսական, շենքային և նյութատեխնիկական ապահովման նպատակով:
Միասնական քննչական մարմնի կազմավորման իրավական ապահովման հանձնաժողովի անհատական կազմում ընդգրկված են.
Աղվան Հովսեփյան Միասնական քննչական մարմնի կազմավորման իրավական ապահովման հանձնաժողովի նախագահ (համաձայնությամբ)
Արամ Թամազյան Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազի տեղակալ (համաձայնությամբ)
Գեորգի Կուտոյան Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի օգնական
Գրիգոր Մուրադյան Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարի առաջին տեղակալ
Պավել Սաֆարյան Հայաստանի Հանրապետության ֆինանսների նախարարի առաջին տեղակալ
Արա Նազարյան Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարի տեղակալ
Տիգրան Բարսեղյան Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ
Գագիկ Համբարձումյան Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության պետի տեղակալ, քննչական գլխավոր վարչության պետ
Վարդան Եղիազարյան Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության շտաբի պետ
Արմեն Հարությունյան Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության քննչական ծառայության պետ
Էդուարդ Սարիկյան Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեի քննչական վարչության պետ
Արթուր Ղամբարյան Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազության իրավական ապահովման և եվրաինտեգրման բաժնի պետ (համաձայնությամբ)
Հրայր Ղուկասյան Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության նոր օրենսգրքի նախագիծը մշակող աշխատանքային խմբի ղեկավար (համաձայնությամբ):

В Армении будет сформирован единый следственный орган 09/25/2013   13:50  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян подписал указ о создании комиссии по правовому обеспечению формирования единого следственного органа, который возглавит Агван Овсепян.
“Руководствуясь пунктом 6 статей 55 и 49 Конституции Армении с целью укрепления независимости следственных органов, повышения эффективности предварительного следствия по уголовным делам и формирования единого следственного органа на базе Министерства обороны, Полиции, следственных органов, действующих в структуре Комитета государственных доходов, постановляю:
1.Создать комиссию по правовому обеспечению формирования единого следственного органа,
2.Утвердить индивидуальный состав комиссии по правовому обеспечению формирования единого следственного органа,
3.Поручить указанной комиссии по правовому обеспечению формирования единого следственного органа разработать и представить администрации президента Армении законопроекты, необходимые для формирования и деятельности единого следственного органа,
4. Поручить правительству Армении до вступления законов, указанных в третьем пункте сего поручения, а разработать соответствующие проекты правовых актов с целью финансового, территориального и материально-технического обеспечения формирования и деятельности единого следственного органа.
В индивидуальный состав комиссии по правовому обеспечению формирования единого следственного органа вошли:
Агван Овсепян - глава комиссии по правовому обеспечению организации единого следственного органа(по согласию)
Арам Тамазян - заместитель генпрокурора Арам Тамазян(по согласию),
Геворк Кутоян -помощник президента Армении,
Григор Мурадян-первый заместитель министра юстиции Армении,
Павел Сафарян - первый заместитель министра финансов Армении,
Ара Назарян - заместитель министра обороны Армении,
Тигран Барсегян - заместитель главы Комитета государственных доходов РА при Правительстве Армении,
Гагик Амбарцумян  - заместитель начальника Полиции РА при Правительстве Армении, глава Главного следственного управления,
Вардан Егиазарян – начальник штаба Полиции РА при правительстве Армении,
Армен Арутюнян - начальник следственной службы Минобороны Армении,
Эдуард Сарикян- начальник следственного управления Комитета государственных доходов РА при Правительстве Армении,
Артур Гамбарян - начальник отдела правового обеспечения и евроинтеграции Генпрокуратуры Армении(по согласию),
Грайр Гукасян – руководитель рабочей группы по разработке проекта нового Уголовно-процессуального кодекса Армении(по согласию).