ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոն Հեֆերնը հյուրընկալվել էր ՀՀ ոստիկանությունում 09/24/2013 17:37 | ԼՐԱՀՈՍ
Սեպտեմբերի 24-ին ՀՀ ոստիկանության պետ, գեներալ-լեյտենանտ Վլադիմիր Գասպարյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոն Հեֆերնին:
Անդրադառնալով վերջին շրջանի քաղաքացիական ակցիաներին՝ Ջոն Հեֆերնը կարևորել է, որ դրանց ընթացքում ոստիկանության ծառայողները հիմնականում դրսևորել են հանդուրժողականություն և զերծ մնացել ուժային մեթոդներից: Միևնույն ժամանակ, դեսպանը հետաքրքրվել է որոշ ակտիվիստների հետ տեղի ունեցած միջադեպերով՝ նշելով նաև, որ ծանոթ է դրանց վերաբերյալ ոստիկանության հայտարարություններին:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ ոստիկանությունից, Վլադիմիր Գասպարյանը ներկայացրել է ոստիկանության դիրքորոշումն այդ դեպքերի վերաբերյալ, տեղեկացրել միջադեպերով հարուցված քրեական գործերի քննության ընթացքի, նման դեպքերը կանխելու նպատակով ձեռնարկվող միջոցառումների մասին:
Ջոն Հեֆերնը հույս է հայտնել, որ որդեգրած քաղաքականությանը հավատարիմ՝ ոստիկանությունը կիրագործի մարդու իրավունքների պաշտպանությանն ու հասարակական կարգի պահպանմանն ուղղված իր առաքելությունը:
Վլադիմիր Գասպարյանը հավաստել է, որ ոստիկանությունը շարունակում է աշխատել բաց ու թափանցիկ, իրականացնում է հրապարակային գործունեություն և վճռական է հանրային վստահություն վայելող ոստիկանության ձևավորմանն ուղղված բարեփոխումներն ավարտին հասցնելու իր հանձնառության մեջ:

Глава Полиции Армении и посол США обсудили произошедшие в ходе недавних акций протеста инциденты 09/24/2013 18:09 | Лента новостей
Сегодня, 24 сентября, глава Полиции Армении Владимир Гаспарян принял чрезвычайного и полномочного посла США Джона Хефферна. В ходе встречи стороны обсудили развернувшиеся в последнее время гражданские акции протеста. Джон Хефферн отметил, что в ходе этих акций полицейские в основном проявляли терпимость и избегали применения силовых методов. Посол также поинтересовался некоторыми инцидентами, связанными с активистами, отметив, что знаком с заявлениями Полиции по этому поводу.
Как сообщает пресс-служба полиции, Владимир Гаспарян представил позицию Полиции по этим случаям, проинформировав о ходе следствия по уголовным делам, возбужденным по данным фактам, а также о предпринимаемых с целью предотвращения подобных инцидентов шагах.
Джон Хефферн выразил надежду, что Полиция, оставаясь верной своей политике,осуществит свою миссию по защите прав человека и поддержанию общественного порядка. В.Гаспарян заверил, что Полиция продолжает работать открыто, прозрачно, проводит публичную деятельность и настроена решительно в стремлении довести до завершения реформы, направленные на формирование Полиции, пользующейся доверием общества.